Reklama

Niedziela Przemyska

Wierzysz? Pokaż to Bogu

Z Przeworska wyruszyło 73 pątników

Ks. Andrzej Bienia

Z Przeworska wyruszyło 73 pątników

Osoby, które uczestniczą w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej szlakiem św. Jakuba, bardzo sobie cenią, że kapłan jest obecny razem z nimi na szlaku, że jest okazja do spowiedzi, do jakiejś głębszej rozmowy – zauważa ks. Piotr Krzych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek 14 marca z bazyliki Grobu Bożego w Przeworsku wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa szlakiem św. Jakuba Apostoła do Rzeszowa. Trasę, liczącą 49 km, rozpoczęło 73 pątników.

Nietypowe przejście

Pomysłodawcą przeworskiej edycji EDK jest pan Łukasz Mróz, prezes Bractwa św. Jakuba Apostoła przy sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej szlakiem św. Jakuba „Via Regia”, który przebiega przez naszą archidiecezję, miała swój początek 9 lat temu. Jak wskazuje ks. Piotr Krzych, pomysł na tę inicjatywę zrodził się w Bractwie św. Jakuba Apostoła, którego członkowie, obok utrzymania szlaku jakubowego na Podkarpaciu, starają się także promować pielgrzymowanie wzdłuż szlaku oznaczonego żółtymi strzałkami. – To przejście nietypowe, bo związane także ze szklakiem św. Jakuba, z pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela. Zrodziła się idea, aby w ramach naszej działalności, opieki nad szlakiem, który przebiega przez naszą archidiecezję, wyruszyć w ramach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, którą przeżywamy w czasie Wielkiego Postu – wyjaśnia ks. Piotr Krzych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy grobie Pańskim

Reklama

Tegoroczne wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św. w przeworskiej bazylice. Przewodniczył jej kapelan Bractwa św. Jakuba ks. Piotr Krzych. W homilii rozpoczynającej wyjątkowe rekolekcje w drodze, ks. Piotr nawiązał do idei wydarzenia: – Cisza, samotność, ciemność nocy i wysiłek – pomagają odkryć siebie i Boga. W świecie, który zdaje się żyć coraz szybciej, potrzeba nam wszystkim czasu zatrzymania, głębszego zadumania nad sobą. Doświadczenia, jakie towarzyszą pątnikom w czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, w tym bardzo pomagają.

Kaznodzieja nawiązał również do głównej bohaterki tegorocznych rozważań Drogi Krzyżowej EDK – św. Matki Teresy z Kalkuty. – Całym życiem uczyła bowiem wszystkich miłości i niosła miłość innym, jak Jezus. Nawet w chwilach zwątpienia – o których w swoim życiu wspominała – była wierna i z odwagą szła do końca, wpatrując się w Jezusa, którego widziała w drugim człowieku – podkreślił kaznodzieja. Po zakończonej Eucharystii i wysłuchaniu informacji od organizatorów, uczestnicy rozpoczęli swoją drogę od krótkiego pobytu w kaplicy Grobu Bożego.

O specyfice Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w tym wydaniu opowiedział ks. Piotr Krzych, który podkreślił: – Specyfiką naszej Drogi Krzyżowej jest to, że idziemy razem, oczywiście w ciszy, w osobistej zadumie pomiędzy stacjami, ale właśnie te stacje drogi krzyżowej rozważa kapłan. Przez te wszystkie lata naszego pielgrzymowania zauważyłem, że osoby które uczestniczą w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej szlakiem św. Jakuba, bardzo sobie cenią obecność kapłana razem z nimi na szlaku, a także, że jest okazja do spowiedzi, do jakiejś głębszej rozmowy, właśnie w ciszy, w nocy, przemierzając kolejne kilometry pomiędzy kościołami, które często są takimi miejscami, gdzie rozważamy poszczególne stacje.

Wymagający szlak

Reklama

Trasa przeworskiej EDK jest trasą trudną ze względu na swą długość i przewyższenia. Wiedzie ona z Przeworska przez: Nowosielce, Kosinę, Soninę, Łańcut, Krzemienicę, Kraczkową, Wzgórze Magdalenkę, Słocinę, do Rzeszowa, gdzie kończy się w sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Etapy trasy, w przeważającej większości, prowadzą przez pola i lasy, na chwilę schodząc do wymienionych miejscowości, gdzie w ważnych historycznie miejscach rozważane są poszczególne stacje. Organizatorzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej co roku przygotowują wyjątkowe rozważania, które skłaniają uczestników do głębokich przemyśleń. Wyjątkowość przeworskiej edycji EDK, jak podkreślają uczestnicy, stanowi fakt, że rozważania na trasie odczytywane są przez kapłana, który towarzyszy pątnikom. Uczestnicy mogą również w tym czasie skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

– Szlak prowadzi uczestników różnymi drogami zarówno polnymi, jak i utwardzonymi. Czasami są to ciężkie i wymagające trasy, ale też chodzi o to, aby był to szlak wymagający trudu i wysiłku ze strony pielgrzymów – powiedział ks. Piotr.

Słowo „Ekstremalna” Droga Krzyżowa w tym roku w sposób szczególny oddawała atmosferę, w jakiej przyszło przemierzać kilometry trasy. Deszcz, wiatr, błoto, nad ranem śnieg – to wszystko spotęgowało ekstremalność rekolekcji w drodze. Większość pątników zakończyła pielgrzymowanie w tych ekstremalnych warunkach w Łańcucie (24 km trasy), Kraczkowej (30 km trasy) i na Wzgórzu Magdalenka (35 km trasy). Całość trasy ukończyło 19 osób. Po dwunastu godzinach marszu, modlitwy i rozważań pątnicy dotarli do sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.

Teraz pora na owoce tych zmagań. A te pojawią się na pewno w życiu uczestników tegorocznej edycji EDK – trasą żółtą – św. Jakuba, Starszego Apostoła.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-25 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pobiegli dla bohaterów

Podczas wydarzenia wspomniano historię lokalnych Żołnierzy Niezłomnych

GOK Przeworsk

Podczas wydarzenia wspomniano historię lokalnych Żołnierzy Niezłomnych

„To dla Was ten bieg, Żołnierze Wyklęci. Dla Was biegniemy, ku waszej pamięci’’ – pod tym hasłem ok. 280 uczestników wzięło udział w 10. edycji Biegu Tropem Wilczym w gminie Przeworsk.

Więcej ...

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati powraca do Rzymu

2025-07-08 10:39
Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati

Vatican Media

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati

W świecie, gdzie duchowość młodych coraz częściej poszukuje żywych świadków wiary, wydarzenie, które odbędzie się latem w Rzymie, będzie jednym z najważniejszych momentów trwającego Roku Jubileuszowego. Niezniszczone ciało bł. Piotra Jerzego Frassatiego – patrona młodzieży, studentów i ludzi gór – zostanie wystawione w sercu Wiecznego Miasta. Jego obecność ma inspirować nowe pokolenia do życia w prawdzie, służbie i odwadze.

Więcej ...

Chile: coraz mniej katolików, Kościół potrzebuje żywych wspólnot

2025-07-08 17:44

Grażynak Kołek

Spis ludności Chile wykazał, że coraz mniej mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju deklaruje się jako katolicy. Z kolei coraz więcej określa siebie mianem osób bez przynależności religijnej lub deklaruje przynależność do wspólnot protestanckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...