Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przemożny orędownik u Boga

Kolejne osoby dołączyły do wielkiej rodziny szkaplerznej

Krzysztof Lęcznar

Kolejne osoby dołączyły do wielkiej rodziny szkaplerznej

W sanktuarium na Staromieściu w Rzeszowie 19 marca obchodzona była uroczystość ku czci św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W tym roku związana była z poświęceniem i przyjęciem Szkaplerza Świętego Józefa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 1 maja 2022 r. kościół na Staromieściu jest Sanktuarium Świętego Józefa. Tutaj w każdą środę parafianie i pielgrzymi przynoszą wiele próśb i podziękowań, wierząc, że św. Józef jest przemożnym orędownikiem u Boga. W pierwsze środy miesiąca od maja do października odbywają się nabożeństwa do Przeczystego Serca Świętego Józefa z procesją po dróżkach.

Do uroczystości odpustowej wierni przygotowywali się przez rekolekcje parafialne, które prowadził o. Łukasz Piskulak, karmelita z Krakowa. Równocześnie rekolekcje dla dzieci prowadził ks. Mateusz Mądro, wikariusz z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

19 marca miała miejsce uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Na koniec Eucharystii dokonano zawierzenia św. Józefowi całej parafii i diecezji. Następnie miało miejsce poświęcenie i nałożenie Szkaplerzy Świętego Józefa. Przyjęcie szkaplerza nie ma być czynnością formalną, ale powinno być poprzedzone zapoznaniem się z duchowością św. Józefa. Należy przystąpić do spowiedzi i przyjąć Komunię świętą.

Szkaplerz to zewnętrzna część stroju zakonnego w kształcie szerszego pasa z otworem na głowę, bez rękawów, okrywająca barki i zwisająca na piersi i plecy. W formie symbolicznej szkaplerz mogą nosić osoby świeckie lub duchowne i wówczas składa się on z dwóch brązowych kawałków materiału połączonych sznurkiem lub tasiemką.

Reklama

Przednia część szkaplerza Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przedstawia figurę z rzeszowskiego Sanktuarium Świętego Józefa. Lewą ręką św. Józef podtrzymuje Dzieciątko, które trzyma w dłoniach lilię, symbolizującą czystość, niewinność i pokorę. Na drugiej części brązowego materiału znajduje się Koronka do św. Józefa, w środku umieszczone są symbole trzech serc: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Niepokalanego Serca Maryi i Przeczystego Serca św. Józefa. Szkaplerz może mieć również formę medalika.

Na prośbę parafian i pielgrzymów, w celu szerzenia kultu św. Józefa w diecezjalnym sanktuarium na Staromieściu, bp Jan Wątroba specjalnym pismem z 30 stycznia 2025 r. zatwierdził Szkaplerz Świętego Józefa z opisanymi powyżej wizerunkami, wraz z obrzędem błogosławieństwa.

Wszystkich pragnących przyjąć szkaplerz zapraszamy do Sanktuarium Świętego Józefa w Rzeszowie. W każdą pierwszą środę miesiąca po Mszy św. wieczornej i nowennie do św. Józefa można włączyć się do wielkiej rodziny szkaplerznej. Sanktuarium ma także bardzo bogatą ofertę duszpasterską dla różnych grup wiekowych, o czym możemy dowiedzieć się na stronie internetowej parafii.

Zapraszamy wszystkich do pielgrzymowania do sanktuarium na Staromieściu, które w Roku Jubileuszowym jest także kościołem stacyjnym.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-01 17:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chcę być przy samych fundamentach

Niedziela rzeszowska 32/2013, str. 4-5

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Manifest sprzed 800 lat

Niedziela Ogólnopolska 46/2023, str. 26-27

św. Franciszek,
wizerunek z bazyliki
w Asyżu

Fot. Grażyna Kołek

św. Franciszek, wizerunek z bazyliki w Asyżu

Reguła św. Franciszka nie jest nudnym i przestarzałym dokumentem Kościoła z czasów średniowiecza. Jest ponadczasowa – przekonuje o. prof. Zdzisław Kijas, franciszkanin konwentualny.

Więcej ...

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

Kościół

Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...