Dzięki Niej jesteśmy wolni
Do wspólnej modlitwy i wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad polskim narodem 3 maja zaprasza o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zachęca, aby uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zjednoczyła pielgrzymów w jasnogórskim sanktuarium. Podkreśla, że Maryja od wieków jest związana z naszą ojczyzną. Dzięki Niej Polska jest suwerenna i wolna po dziś dzień.
3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, o godz. 6 nastąpi uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej. O godz. 10 przed jasnogórskim szczytem rozpocznie się program słowno-muzyczny pt. Pielgrzymi Nadziei połączony z przyrzeczeniami duchowej adopcji dziecka poczętego. Sumę odpustową o godz. 11 celebrować będą przedstawiciele episkopatu Polski na czele z jego przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą. Ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matki Kościoła, za Wolność Kościoła Chrystusowego. Tradycyjnie Mszę św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 19 odprawi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a poprzedzi ją procesja eucharystyczna o godz. 18.30. Uroczystość zwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przystanek na szlaku peregrynacji
Reklama
Wigilia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja, w tym roku ma szczególny wymiar dziękczynienia za kończącą się tego dnia peregrynację jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej, który wędrował po parafiach archidiecezji częstochowskiej. Jest to również zakończenie drugiego etapu peregrynacji po wszystkich polskich diecezjach oraz zaproszenie na jej trzeci etap, który rozpocznie się 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w diecezji sosnowieckiej. Ojciec Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, zaprasza wszystkich pielgrzymów do dziękczynienia Królowej Polski za to, że „wyruszyła na pątniczy szlak” i przyszła do naszych parafii, rodzin, domów. Podkreśla, że Rok Jubileuszowy, który przeżywamy pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”, zachęca nas, abyśmy byli nie tylko pielgrzymami, ale także abyśmy dla naszych bliźnich byli świadkami Chrystusa, bo „pielgrzym nadziei” to człowiek, który idzie do Boga, do Maryi, pełen nadziei, której źródłem jest nasza wiara. – W świecie, w którym religia schodzi na boczny plan, kiedy ludzie tracą wiarę i sens życia, nasze świadectwo i relacja do Boga mają ich zachęcać do odnalezienia drogi do Niego – podkreślił o. Pastusiak.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 16 w archikatedrze częstochowskiej Nieszporami na zakończenie peregrynacji kopii cudownego Wizerunku Matki Bożej. Nabożeństwo będzie połączone z zawierzeniem archidiecezji częstochowskiej Królowej Polski. Po Nieszporach na Jasną Górę przejdzie procesja maryjna z Obrazem Nawiedzenia. Przewodniczyć jej będzie abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, w asyście abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, oraz abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
Uroczysta Msza św. na jasnogórskim szczycie, kończąca II etap peregrynacji Wizerunku Matki Bożej po polskich diecezjach, sprawowana będzie o godz. 19.
Po Eucharystii przed szczytem rozpocznie się oratorium ku czci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego Równaj ku Górze. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Wojdy.