Reklama

W wolnej chwili

Prawnik wyjaśnia

Z działki rolnej w budowlaną

Niedziela Ogólnopolska 21/2025, str. 64

Adobe Stock

Opłacam podatek od nieruchomości. Ziemia figuruje jako użytki rolne. Od pewnego czasu jest pozwolenie i można się budować poza miastem, czyli w tej części, gdzie mieszkam. Gdybym sprzedała tę ziemię jako użytki rolne, dostanę niewiele. O wiele większa będzie natomiast wartość działki budowlanej. Czy aby przekształcić użytki w działkę, wystarczy zarządzenie, które wyszło? Czy trzeba starać się o przekształcenie użytków rolnych w działkę budowlaną? Jakie są przy tym opłaty?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpowiedź eksperta
O tym, jakie jest przeznaczenie danego gruntu, decyduje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Jest to dokument uchwalany przez gminę, który określa przeznaczenie terenów oraz zasady ich zagospodarowania i zabudowy.

W sytuacji, gdy działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, trzeba napisać podanie o decyzję o warunkach zabudowy dla konkretnej działki. Brak planu miejscowego na terenie danej gminy lub przeznaczenie działki wyłącznie na cele rolne powoduje, że trzeba przeprowadzić dwuetapowy proces jej odrolnienia. W pierwszej kolejności należy zmienić jej przeznaczenie, a następnie wyłączyć z produkcji rolnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przekształcenie działki rolnej w budowlaną jest łatwiejsze w przypadku ziemi o klasie od IV do VI. Nie potrzeba wówczas zgody Ministra Rolnictwa – zezwolenie gminy będzie wystarczające. Jeśli chodzi o wysokiej klasy grunty (od I do III klasy) zmiana statusu działki może być znacznie trudniejsza.

Jeśli gmina ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zmiana przeznaczenia działki wymaga uzyskania zgody rady gminy, która podejmie stosowną decyzję w drodze uchwały. Wniosek o zgodę władz gminy na zmianę planu i zabudowę działki należy złożyć w urzędzie gminy właściwym dla danej nieruchomości.

Reklama

Po zakończeniu wprowadzania zmian w MPZP można przejść do etapu wyłączenia gruntu z produkcji rolnej. Wniosek taki składa się w starostwie powiatowym, urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na położenie gruntu.

Wymóg wyłączenia działki spod produkcji rolnej dotyczy wyłącznie gruntów, które cechują się wysoką jakością gleby – w klasach I-III oraz od IV-VI pochodzenia organicznego. Podlegają one zapisom Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ziemie klas V-VI pochodzenia mineralnego są natomiast zwolnione z konieczności uzyskiwania pozwolenia.

Jeśli dana gmina nie uchwaliła miejscowego planu, wtedy sposób zagospodarowania terenu może określić decyzją o warunkach zabudowy. W 2024 r. nastąpiła zmiana w przepisach prawnych w związku z wejściem w życie reformy planistycznej. Teraz decyzja o ustaleniu warunków zabudowy może być wydana jedynie pod warunkiem, że gmina wyznaczyła w planie ogólnym obszary uzupełnienia zabudowy i dany grunt rolny jest położony na jednym z nich. Reforma planistyczna uniemożliwia odrolnienie działki rolnej klas I-III poza miastem przy zastosowaniu uproszczonych procedur. Gminy mają obowiązek uchwalić plany miejscowe do 30 czerwca 2026 r.

Niestety należy przygotować się na czasochłonne procedury, które umożliwią odrolnienie działki.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-20 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warunki zabudowy po podziale działki

Niedziela Ogólnopolska 9/2025, str. 63

Adobe Stock

Podział nieruchomości, czyli podział ewidencyjny lub geodezyjny, polega na określeniu innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w skład nieruchomości. Musi się on odbyć w dotychczasowych granicach nieruchomości oraz bez zmiany jej właściciela.

Więcej ...

Nawrocki apeluje do Zełenskiego o pełnoskalowe ekshumacje na Wołyniu

2025-07-12 07:17

PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent elekt Karol Nawrocki zaapelował w Chełmie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Jak podkreślił, ofiary ludobójstwa nie wołają o zemstę, a o „krzyż”, „grób” i „pamięć”, a on jest zobowiązany „mówić ich głosem”.

Więcej ...

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00
Ks. Krzysztof Dukielski

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Wiara

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...