Reklama

W diecezjach

Tarnów

Siła rodzin i parafii

Maria Mółka

Tutaj dostrzegamy wspólnotę zaangażowaną w przekaz wiary kolejnym pokoleniom – powiedział bp Andrzej Jeż.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezależnie od czasów i ustrojów nie opuszcza swojego ludu. Zawsze jest naszą panującą Królową – biskup tarnowski Andrzej Jeż, który dokonał konsekracji świątyni, podkreślił rolę Maryi w historii Polski. Hierarcha mówił też, jak ważne jest dziś świadectwo wiary. Zauważył, jak przez lata zmieniała się parafia w Świniarsku: – Pamiętam jeszcze z lat mojej młodości, jakieś 50 lat temu, gdy przejeżdżałem przez Świniarsko. Było tu zaledwie kilka domów przy głównej drodze. Teraz mamy potężnie rozbudowaną miejscowość, a zarazem parafię. Trzeba podkreślić, że wierni tutaj są bardzo dynamiczni, jeżeli chodzi o aktywność w życiu parafialnym, zaangażowani już od najmłodszych lat!

Wielkie święto

Reklama

Ksiądz biskup mówił także o laicyzacji państw Europy Zachodniej, która odeszła od Boga, i o pustce, którą ateizm zostawił w ludziach. Zaapelował, aby dziś uczyć się na tych błędach i wyciągać wnioski dla przyszłych pokoleń. – W Europie Zachodniej zaczynają się nie tylko problemy gospodarcze, zaczyna się także coś bardzo niebezpiecznego, mianowicie wielka pustka, często bezsens życia; wegetacja, brak wizji człowieka otwartego na wieczność i nieskończoność w Bogu. Ideologie dokonały swoistej amputacji człowieka – stwierdził bp Jeż. Zwrócił też uwagę na to, że w krajach najbardziej zlaicyzowanych, takich jak np. Francja, zauważa się już powrót młodych ludzi do Boga, do Kościoła. – My jesteśmy jeszcze w Polsce. Nie popełniajmy tych błędów, żeby nie zniszczyć kolejnych pokoleń – zaapelował i podkreślił: – Tu mamy jeszcze siłę mocnych rodzin i parafii. A nawiązując do Świniarska, powiedział: – A tutaj dostrzegamy całą wspólnotę zaangażowaną w budowę swojej świątyni, ale przede wszystkim zaangażowaną w przekaz wiary następnemu młodemu pokoleniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zauważył z kolei proboszcz parafii – ks. Zbigniew Kożuch, data dokonania konsekracji jest wyjątkowa dla wspólnoty w Świniarsku. – Przeżywamy 25-lecie rozpoczęcia budowy nowego kościoła. Prace rozpoczęły się w Roku Jubileuszowym 2000. Teraz z kolei, w Roku Jubileuszowym 2025, czyli ćwierć wieku później, świątynia jest dedykowana na chwałę Pana – zauważył ksiądz proboszcz, który także podkreślił wielką rolę parafian w powstawaniu nowego kościoła. Zaznaczył: – Dziś jest dla nich wielkie święto, bo przez lata angażowali się w budowę własną pracą, ofiarami, cierpieniem i modlitwą.

Dedykacja

Warto przypomnieć, że konsekracja kościoła jest ostatecznym przeznaczeniem budynku wyłącznie do służby Bogu i sprawowania kultu religijnego. To dla danej parafii największa uroczystość! W ramach tego obrzędu, po procesyjnym wejściu do kościoła, poświęcona została woda, którą następnie biskup dokonał poświęcenia świątyni w dwóch wymiarach – materialnym i duchowym, czyli poświęcił zarówno budynek, jak i wspólnotę ludzi.

Reklama

Po Liturgii Słowa odbyła się główna część dedykacji kościoła. W ołtarzu złożone zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wybór nie był przypadkowy. Polski duchowny, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jest patronem sąsiadującej z kościołem szkoły. W ramach dedykacji kościoła zarówno ołtarz, jak i ściany zostały namaszczone w czterech miejscach. Przed uroczystą iluminacją dokonano też okadzenia ołtarza i ścian kościoła. Całość zakończyła liturgia eucharystyczna.

Kościół parafialny jest w stanie pomieścić wszystkich parafian, mimo że wspólnota ciągle się rozrasta. Na tych terenach budowane są nowe domy, a większość mieszkających w nich rodzin angażuje się w życie Kościoła. Wielu parafian brało też czynny udział w powstawaniu nowej świątyni. – Ofiarowaliśmy, co się dało. Były datki finansowe, ale też była modlitwa, którą – wierzymy – wypraszaliśmy Boże błogosławieństwo w budowie kościoła. Od tylu lat czekaliśmy na uroczystość konsekracji, więc teraz towarzyszy nam sama radość – powiedziała p. Anna ze Świniarska. A p. Stanisław, także reprezentujący parafię, opowiadał: – Cała moja rodzina angażowała się w budowę. Kiedy trzeba było pomagać, np. w pracach fizycznych, też byliśmy do dyspozycji proboszcza. Cieszymy się, że Bóg prowadził nas przez czas tych wszystkich prac. Dziękujemy Mu za pomoc!

Stary kościół

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świniarsku obejmuje miejscowości: Świniarsko, Podrzecze i część Małej Wsi. Świniarsko należało kiedyś do parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, a potem, kiedy w latach 50. ubiegłego wieku powstała parafia Świętego Ducha prowadzona przez ojców jezuitów, Świniarsko zostało przydzielone do niej. Podrzecze natomiast należało do parafii w Podegrodziu.

Reklama

Gdy pojawiła się potrzeba budowy kościoła w Świniarsku, jezuici przekazali Świniarsko z powrotem parafii św. Małgorzaty. Staraniem ówczesnego proboszcza fary – ks. Władysława Lesiaka wykupiono od wspólnoty protestanckiej w Stadłach drewniany kościół i przeniesiono go do Świniarska. Pracami tymi zajął się w latach 1956-57 ówczesny wikariusz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu – ks. Stanisław Nykiel. W 1957 r. biskup tarnowski Jan Stepa utworzył w Świniarsku placówkę duszpasterską, zaś biskup Jerzy Ablewicz w 1971 r. erygował parafię. Jej pierwszym rektorem, a potem proboszczem został ks. Jan Kiełbasa.

Drewniany kościół został zbudowany ok. 1786 r., jako fundacja Sióstr Klarysek ze Starego Sącza dla miejscowości Stadła, należącej do parafii w Podegrodziu. Gdy cesarz austriacki zaczął konfiskować ziemie należące do klarysek, a potem parcelować je dla miejscowej ludności, ta, jako bardzo bogobojna, odmawiała przyjęcia tej ziemi. Wtedy cesarz sprowadził do Stadeł i okolicznych miejscowości kolonistów niemieckich wyznania protestanckiego i przekazał im w używanie również wspomniany kościół. Taki stan utrzymywał się do zakończenia II wojny światowej, do wyjazdu protestantów.

Osiemnastowieczna świątynia w dużej mierze spaliła się w nocy z 9 na 10 maja 2003 r., po tym, jak w trakcie burzy uderzył w nią piorun. Po pożarze budynek został przeniesiony do sądeckiego skansenu, gdzie dokonano jego rekonstrukcji. Nowy kościół parafialny w tym czasie dopiero powstawał, bo budowa ruszyła zaledwie 3 lata wcześniej. Prace nabrały jednak tempa i już jesienią 2003 r. nowa świątynia miała dach. Wszystko to działo się za czasów probostwa ks. Józefa Makowskiego.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-27 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W tej diecezji chodzi najwięcej wiernych do Kościoła

BOŻENA SZTAJNER

W diecezji tarnowskiej 69,8 proc. wiernych chodzi na niedzielną Mszę św., a 24,3 proc. przyjmuje Komunię świętą – wynika z najnowszych statystyk. Wskaźniki praktyk religijnych opracowano na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które miało miejsce w niedzielę 19 października 2014 r. Pierwszy raz pytano także proboszczów, ile osób wyjechało z parafii - okazało się, że ponad 92 tys.

Więcej ...

Festiwal Życia w Kokotku - „Pan jest pasterzem moim” w wersji techno i głębokie duchowe przeżycia

2025-07-13 15:56

fot. Grzegorz Szpak/Mat.prasowy

Najpierw poruszająca modlitwa na wieczorze uwielbienia w piątek, a w sobotę potężna impreza na koncertach Dżemu i Skytecha z niespodziewanym udziałem C-Boola. Zakończony właśnie katolicki Festiwal Życia jest dobitnym dowodem na to, że młodzież chce w Kościele szukać Boga i… życia.

Więcej ...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób ewakuowanych z nabożeństwa

2025-07-13 20:25

Adobe.Stock

W wyniku gwałtownych burz, które w niedzielę po południu przeszły nad Małopolską, uszkodzony został m.in. dach kościoła św. Jakuba w Brzesku, skąd ewakuowano blisko 500 osób uczestniczących w nabożeństwie. W sumie straż interweniowała w regionie 70 razy, głównie z powodu gałęzi blokujących drogi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Kościół

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski