Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

2025-06-10 13:52

Niedziela Ogólnopolska 24/2025, str. 5

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różaniec to modlitwa kontemplacyjna

Omadlamy sprawy Kościoła, Polski i świata – podkreślali uczestnicy 13. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca, która odbyła się na Jasnej Górze. Modlił się z nimi bp Piotr Jarecki z archidiecezji warszawskiej. Różaniec to modlitwa chrystocentryczna i kontemplacyjna. Kult Matki Najświętszej jest sercem chrześcijaństwa – przypominał w homilii bp Jarecki. Zachęcił, by rozkrzewiać modlitwę różańcową jako streszczenie Ewangelii. By Matka Najświętsza była nieustającą Wspomożycielką wiary autentycznej, niesprowadzanej tylko do kultu, ale prowadzącej do stylu i kultury życia, które wyrażają się w miłości Chrystusowej.

Reklama

Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Żywy Różaniec w świecie mediów”, które wpisuje się w obchody 8. roku Wielkiej Nowenny Różańcowej przygotowującej do jubileuszu 200-lecia Żywego Różańca – dzieła założonego przez bł. Paulinę Jaricot. Krajowy moderator Żywego Różańca – ks. Jacek Gancarek zauważył, że hasło zwraca uwagę na rolę współczesnych mediów w ewangelizacji. – Dzisiejsze pokolenie funkcjonuje w świecie mediów, czyli musimy być tam, gdzie są one, i dać im propozycje informacji oraz modlitwy różańcowej. W dobie cyfrowej komunikacji Żywy Różaniec chce świadomie i odpowiedzialnie korzystać z dostępnych narzędzi. Dziś coraz więcej róż, zwłaszcza tych tworzonych przez ludzi młodych, funkcjonuje w przestrzeni internetowej, dla osób mieszkających w odległych miejscowościach środki społecznego przekazu stanowią dogodną platformę spotkania – podkreślił ks. Gancarek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele wspólnot Żywego Różańca wraz z moderatorami diecezjalnymi z całej Polski. Zgromadzeni wysłuchali konferencji o. Michała Legana, przesłanego świadectwa Przemysława Babiarza, wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Papieskich Dzieł Misyjnych i redakcją miesięcznika Różaniec. Pielgrzymkę poprzedziło II Ogólnopolskie Forum Zelatorów Diecezjalnych Żywego Różańca.

Przybywają do Maryi już od XVII wieku

W Roku Jubileuszowym 2025 z hasłem: „Pielgrzymi nadziei” po raz 370. na Jasną Górę dotarła pątnicza „jaskółka”, czyli Łowicka Piesza Pielgrzymka. Jej uczestnicy, tradycyjnie rozśpiewani, roztańczeni i dumni ze swego regionu, od lat przybywają na święto Zesłania Ducha Świętego.

Pielgrzymom towarzyszył biskup łowicki Wojciech Osial, który w rozmowie z @JasnaGóraNews przypomniał, że istotą pielgrzymki jest nie sport czy turystyka, ale pobożność. Pątnicy, modląc się, swoją postawą mówią światu o Panu Bogu.

Reklama

Ksiądz Wiesław Frelek, przewodnik pielgrzymki, podkreślił, że pątnikom towarzyszą w tym roku nadzieja i radość. Pielgrzymując w Roku Jubileuszowym, pamiętają o swojej tradycji docierania na Jasną Górę przed świętem Zesłania Ducha Świętego, który jest przecież radością. Także fakt, że przybywają do Maryi już od XVII wieku, jest powodem do radości i dumy. Przyznał, że ziemia łowicka jest „przesiąknięta” Ewangelią. Mieszkańcy Księstwa Łowickiego wcielają ją w swoje życie codzienne. Są dumni ze swoich korzeni i wyrażają to przez przybywanie na Jasną Górę w strojach regionalnych. Kapłan dodał, że osobiście każdą pielgrzymkę przeżywa tak, jakby była tą pierwszą. Podkreślił, że główną intencją w tym roku są wołanie o pokój dla świata i prośba o powołania kapłańskie i zakonne.

Anna Cichal zapytana, który raz pielgrzymuje, odpowiedziała tylko: „dwudziesty któryś”. Z uśmiechem dodała, że nie jest w stanie zliczyć, od ilu lat odwiedza Maryję w Częstochowie. – Ważne jest to, aby przekazywać tę tradycję kolejnym pokoleniom – oznajmiła. Dodała, że rokrocznie na pątniczy szlak wybierają się z łowicką pielgrzymką nowe osoby, co odczytuje jako wyraz opieki Matki Bożej, bo dzięki temu pielgrzymka może trwać.

Po raz pierwszy łowicka pielgrzymka wyruszyła po cudownej obronie Jasnej Góry w 1656 r. W bieżącym roku do sanktuarium przybyło 250 pątników, wśród nich dużą grupę stanowiła młodzież ze Zduńskiej Dąbrowy.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jaworzno: na traktorach do Lisieux

diecezja.sosnowiec.pl

"To najbardziej szalony z naszych pomysłów" – mówi ks. Mirosław Tosza z jaworznickiej wspólnoty Betlejem o projekcie "Droga pojednania".

Więcej ...

Z duchowej pustyni do źródła wody żywej. Dlaczego młodzi lgną na katolicki Festiwal Życia?

2025-07-08 10:33

fot. Grzegorz Szpak

Co sprawia, że młodzi ludzie na początku wakacji chcą spędzić cały tydzień na katolickim festiwalu? Skala wydarzenia oraz odpowiedzi uczestników są zaskakujące.

Więcej ...

Chile: coraz mniej katolików, Kościół potrzebuje żywych wspólnot

2025-07-08 17:44

Grażynak Kołek

Spis ludności Chile wykazał, że coraz mniej mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju deklaruje się jako katolicy. Z kolei coraz więcej określa siebie mianem osób bez przynależności religijnej lub deklaruje przynależność do wspólnot protestanckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie