Fasolka szparagowa pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Jej uprawę rozpoczęto już 7 tys. lat temu. To warzywo strączkowe pojawiło się w Europie pod koniec XV wieku dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Największym jej producentem są Chiny, a w Europie – Włochy. Odmiany fasolki szparagowej mogą mieć strąki o kolorze zielonym, żółtym lub fioletowym. Przyjmują wiele różnych kształtów. Fasolka ma wysoką wartość odżywczą i można ją uprawiać prawie w każdych warunkach klimatycznych.
W 100 g fasolki znajduje się jedynie 31 kcal, przez co jest warzywem niskokalorycznym, polecanym osobom na diecie redukcyjnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Warzywo to jest bogate w białko, węglowodany oraz błonnik, zawiera bardzo mało tłuszczu. Fasolka szparagowa stanowi bogate źródło kwasu tłuszczowego linolowego oraz oleinowego. Zawiera witaminy z grupy B oraz witaminy A, C oraz K. Jest źródłem składników mineralnych takich jak: magnez, fosfor, potas, cynk, żelazo oraz selen. Kwas foliowy, podobnie jak żelazo, zapobiega anemii oraz wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia samopoczucie. Zapobiega również wadom cewy nerwowej płodu.
Reklama
Regularne spożywanie fasolki zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu piersi, okrężnicy, prostaty, szyjki macicy, płuc. Działanie przeciwnowotworowe fasolki zawdzięcza się związkom takim jak: chlorofil, luteina, związki fenolowe, saponiny oraz kwas fitynowy. Dzięki wspomnianej wcześniej niskiej zawartości tłuszczu, a także cholesterolu strączki te korzystnie wpływają na pracę serca.
W sezonie fasolka szparagowa jest spożywana w formie gotowanej lub smażonej. Może być wykorzystywana jako składnik sałatek z innymi warzywami i sosem winegret. Poza sezonem spożywana jest w postaci mrożonek. Stanowi cenne źródło białka dla osób na dietach fleksitariańskich, wegetariańskich i wegańskich.
Istnieje jednak kilka przeciwwskazań spożycia tych strączków. Na fasolkę powinny uważać osoby z problemami hormonalnymi. Jej duże spożycie jest niewskazane u osób z niedoczynnością tarczycy. Spowodowane jest to zawartością goitrogenów, które mogą zakłócać pracę tarczycy przez wychwytywanie jodu, co może prowadzić do powstania wola. Przeciwwskazaniem jest również niewydolność nerek – ze względu na zawartość potasu i fosforu. Z tego powodu nie jest wskazana również u osób ze zbyt wysokim stężeniem potasu we krwi, gdyż 100 g ugotowanej fasolki zawiera go aż 211 mg.
Makaron z fasolką szparagową i świeżymi pomidorami
SKŁADNIKI:
· 150 g fasolki szparagowej
· 70 g makaronu pełnoziarnistego
· 2 pomidory
· 1 łyżka oliwy z oliwek
· 4 ząbki czosnku
· garść świeżej bazylii
· 2 plastry sera feta
PRZYGOTOWANIE:
Fasolkę ugotuj w delikatnie osolonej wodzie. Odcedź, ale zachowaj wodę. W tej samej wodzie ugotuj makaron al dente. Z fasolki odetnij szypułki i pokrój ją na kawałki. Pomidory sparz, obierz ze skórki i pokrój w kosteczkę. Wymieszaj z solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz oliwą i posiekanym czosnkiem. Makaron odcedź i włóż z powrotem do garnka, dodaj fasolkę, pomidory wraz z sokiem i wszystko wymieszaj. Delikatnie podgrzej, żeby wszystkie składniki były ciepłe. Wyłóż do talerzy. W razie konieczności dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem. Posyp bazylią i pokruszoną fetą.
Wartość energetyczna: 566 kcal; białko: 21,9 g; tłuszcz: 21,6 g; węglowodany: 76 g