Jeśli nie chcemy, aby nasze bycie chrześcijanami zredukowało się do dziedzictwa przeszłości, jak wielokrotnie ostrzegał nas papież Franciszek, ważne jest, abyśmy uniknęli ryzyka znużonej i statycznej wiary – mówił papież Leon XIV. Paliusz, symbolizujący szczególną więź między papieżem a metropolitami na całym świecie, wręczony został przez Ojca Świętego nowo mianowanym arcybiskupom w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, co stanowi powrót do kontynuowania tradycji zaniechanej przez papieża Franciszka, który czynność tę powierzył nuncjuszom apostolskim w poszczególnych krajach.
Reklama
Paliusz to biały wełniany pas zakładany na ornat, ozdobiony równoramiennymi krzyżami, okalający ramiona, z dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Utkany jest z wełny owiec i jagniąt, co symbolizuje zagubioną owcę, którą Chrystus bierze na ramiona, by przyprowadzić ją z powrotem do owczarni. Na paliuszu metropolitów widnieją czarne, a na papieskim – czerwone krzyże. Wełna, z której są utkane, pochodzi od dwóch owieczek, które są błogosławione 21 stycznia w uroczystość św. Agnieszki, w rzymskiej bazylice św. Agnieszki za Murami. Paliusz noszony jest przez każdego metropolitę podczas ważnych uroczystości, ale tylko w granicach swoich diecezji, a także przez papieża jako biskupa Rzymu. To z jednej strony symbol władzy arcybiskupiej, z drugiej zaś wyraz jedności metropolitów na całym świecie z następcą św. Piotra.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W trakcie Mszy św. papież Leon XIV, wspominając obu apostołów, wezwał: – Bądźmy „laboratorium jedności i wspólnoty, braterstwa i pojednania”. Nasi patroni podążali różnymi drogami, mieli różne poglądy, czasami konfrontowali się i ścierali w ewangelicznej szczerości – mówił papież, wskazując przy tym potrzebę łączenia odmienności i wzmacniania braterskich więzi. – Jesteśmy wezwani do podążania tą drogą, patrząc właśnie na Piotra i Pawła, ponieważ wszyscy potrzebujemy takiego braterstwa. Potrzebuje go Kościół, potrzebują go relacje między świeckimi a kapłanami, między kapłanami a biskupami, między biskupami a papieżem, tak samo, jak potrzebuje go życie duszpasterskie, dialog ekumeniczny i relacje przyjaźni, które Kościół pragnie utrzymywać ze światem.
Leon XIV nawiązał też w homilii do świętych Piotra i Pawła, zachęcając do pielęgnowania wiary i komunii, a także do wzywania ich wstawiennictwa za Rzym, Kościół i cały świat.