Reklama

W wolnej chwili

600. rocznica urodzin Jana Długosza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Długosz, którego rok obchodzimy, został uhonorowany znaczkiem Poczty Polskiej. Znaczek został wprowadzony do obiegu 30 listopada br. Jan Długosz - urodzony 1 grudnia 1415 r. w Brzeźnicy w ziemi sieradzkiej, miał 12 braci, pochodził ze średniej szlachty, używał herbu Wieniawa.

Był duchownym, kronikarzem, historykiem, geografem, dyplomatą i wychowawcą synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Protektorem kariery Jana Długosza był biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki, który dostrzegł w młodzieńcu niezwykłą pasję i zatrudnił go jako notariusza publicznego. To w jego służbie Długosz - już jako zaufany współpracownik, sekretarz i kanclerz - odbył wiele podróży dyplomatycznych: do Włoch, na Węgry, do Czech i Jerozolimy. W 1437 r. został kanonikiem krakowskim. Po śmierci Oleśnickiego służył królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi, a od 1467 r. był wychowawcą synów królewskich. W 1480 r., krótko przez śmiercią, został arcybiskupem - nominatem lwowskim.

Historię uważał Długosz za mistrzynię życia, która naucza cnoty i drogę do niej wskazuje. Największe swoje dzieło - „Roczniki” zaczął tworzyć w wieku ponad 40 lat ok. 1455 r. i pisał prawie 25 lat, aż do końca życia. Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae (Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego) były podsumowaniem spraw i historii Królestwa Polskiego od jego powstania do roku 1480. Jednocześnie była to pierwsza próba oceny dziejów Polski. W skład „Roczników” wchodzi też Chorographia Regni Poloniae, która stanowi unikatowy dokument ówczesnych czasów przedstawiający dokładniejszy obraz ziemi - a zwłaszcza opis dróg wodnych ziem polskich do celów żeglugowych - i potwierdza zdumiewającą wiedzę i wszechstronność, jaką dysponował Jan Długosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To najznakomitsze dzieło Polskiej historiografii średniowiecznej, a zarazem ewenement na tle ówczesnego kronikarstwa europejskiego, przez wieki służyło nie tylko historykom, ale także władcom Polski. Oprócz „Roczników” Długosz napisał także: Księgi Uposażeń - spis majątków Kościoła katolickiego w Małopolsce, Sztandary wojsk krzyżackich z Prus - opis chorągwi krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem, Znaki albo godła Królestwa Polski - opisy i wizerunki herbów polskich, Vitae episcoporum Poloniae - katalogi biskupów polskich i Articuli de incorporatione Masoviae - traktat uzasadniający prawa króla Kazimierza Jagiellończyka do inkorporacji Mazowsza. „Znaki i Godła” traktowane są jako pierwszy w Polsce herbarz.

Reklama

Jan Długosz żył skromnie, większość dochodów przeznaczał na kościoły, klasztory, domy dla duchowieństwa oraz książki. Zmarł 19 maja 1480 r. w Krakowie. Spoczywa w krypcie pod kościołem Ojców Paulinów na Skałce. Autorem projektu znaczka o nominale 1,75 zł jest Jacek Konarzewski. Znaczek wydrukowano w nakładzie 360 tys. sztuk na papierze fluorescencyjnym. Techniką druku jest rotograwiura. Format znaczka to 39,5 x 31,25 mm, w arkuszu sprzedażnym po 12 sztuk znaczków.

Wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl

Podziel się:

Oceń:

2015-12-04 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polskie Madonny

Niedziela Ogólnopolska 34/2022, str. 47

Poczta Polska

Do obiegu 12 sierpnia 2022 r. zostały wprowadzone znaczki pocztowe o wartości 4,50 zł każdy – emisji „Polskie Madonny”. Autor projektu Paweł Myszka przedstawił na znaczkach wizerunki Matki Bożej Dzierżoniowskiej oraz Matki Bożej Pszowskiej.

Więcej ...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj