Reklama

Polityka

Premier B. Szydło: bądźmy świadkami pamięci

P. Tracz / KPRM

Ekumeniczna modlitwa i Apel Poległych, w którym po raz pierwszy odczytano imiona poległych dzieci były częścią warszawskich obchodów 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W uroczystości wzięła udział premier Polski Beata Szydło. W przemówieniu podkreśliła, że nie można bać się prawdy. "Bądźmy świadkami pamięci" - zaapelowała szefowa rządu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Mamy obowiązek mówić prawdę, musimy głośno wołać, że każdy człowiek ma prawo do życia i realizowania własnych marzeń. Mamy obowiązek upominać się o prawdę. Nie bójmy się prawdy. Bądźmy świadkami pamięci" - podkreśliła Beata Szydło. Przypomniała, że należy ciągle pamiętać o tych, którym odebrano prawo do życia tylko dlatego, że obłędna ideologia i ci, którzy ją tworzyli, uznali, że ludzie ci nie powinni żyć, realizować swoich marzeń, budować współczesnego im świata. "Nienawiść, ogromne poczucie wyższości nad innymi i zło doprowadziły do tego, że ci rodacy oddali życie" - powiedziała premier.

Zauważyła także, że w tym dniu trzeba pamiętać o tych, którzy bronili prawa do własnego życia oraz o tych, którzy im pomagali. "Nie bójmy się sprzeciwiać, gdy próbuje się zakłamywać historię. Wyciągajmy wnioski, uczmy historii i mówmy o prawdzie historycznej. Naród Żydowski nie dał się zniszczyć i powstał. Powinniśmy razem budować przesłanie pokoju na świecie. Pamiętajmy o bohaterach i zróbmy wszystko, by nigdy nikt nikomu marzeń nie odbierał" - zakończyła premier Szydło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie modlili się przedstawiciele judaizmu oraz Kościołów chrześcijańskich - katolickiego, prawosławnego, i wspólnot ewangelickich. W imieniu metropolity warszawskiego w modlitwie wziął udział proboszcz parafii archikatedralnej ks. Bogdan Bartołd.

Podczas Apelu Pamięci odczytano imiona ofiar Holokaustu, w tym po raz pierwszy imiona dzieci, którymi opiekowała się w warszawskim getcie Irena Sendlerowa. Dla upamiętnienia poległych złożono kwiaty. Odczytano przesłanie sekretarza generalnego ONZ Ban ki-Moona. Przemówienia wygłosili również przedstawiciele placówek dyplomatycznych.

"Dzisiejszy dzień jest krzykiem zamordowanego narodu, krzykiem wszystkich ofiar Holokaustu" - powiedziała prezes Fundacji Shalom Gołda Tencer.

Reklama

Częścią warszawskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci, przygotowanych przez Fundację Shalom, był przejazd ulicami Warszawy zabytkowego tramwaju z Gwiazdą Dawida, kursującego w rejonie dawnego getta oraz specjalny spektakl Ryszarda Marka Grońskiego "Noc całego życia" w reżyserii Szymona Szurmieja, prezentowany w Teatrze Żydowskim - Centrum Kultury Jidysz.

W obchodach upamiętniających 71. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, pracownicy ambasad Izraela, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, członkowie Kościołów i wspólnot wyznaniowych, a także uczniowie szkoły im. Ireny Sendlerowej w Warszawie i przedstawiciele służb.

Mszę św. w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeszli obozowe piekło, odprawiono również w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W modlitwie, której przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, uczestniczyli m.in. byli więźniowie obozu, przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia oraz pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Centrum Modlitwy.

W głównych uroczystościach na terenie byłego obozu niemieckiego w Brzezince wzięli udział m.in. byli więźniowie obozu, prezydenci Polski i Chorwacji.

Do uczczenia ofiar Holokaustu w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady wezwał też katolików ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Jego zdaniem włączenie się w inicjatywę, aby o godz. 18 zapalić w oknie święcę, jest wyrazem szacunku dla ofiar i znakiem troski o pokój na świecie.

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Stanach Zjednoczonych prezydent Barack Obama wręczył odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Tym razem uhonorowani zostali Polacy Walery i Maryla Zbijewscy oraz dwóch obywateli amerykańskich.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest inicjatywą Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 1 listopada 2005 r. i co roku obchodzony jest 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz przez żołnierzy sowieckich w 1945 r.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-27 18:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chava Nissimov: tu w Polsce jest moja rodzina, dzięki której żyję

Katarzyna Cegielska

Tu w Polsce jest moja rodzina, dzięki której żyję - powiedziała Chava Nissimov, uratowana z zagłady przez polską rodzinę Walczaków. Świadectwo ocalenia wygłosiła w Toruniu podczas międzynarodowego kongresu nt. pomocy Polaków w ratowaniu Żydów.

Więcej ...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Święto muzyki Mozarta ponad granicami - 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie i w Wiedniu

2024-05-16 16:34
dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

PAP MediaRoom/Stach Leszczyński

dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

Spektakle operowe, koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej, dzieła oratoryjne – skomponowane przez jednego z największych geniuszy muzycznych świata - Wolfganga Amadeusza Mozarta - wypełnią program 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. Święto miłośników twórczości jednego z klasyków wiedeńskich rozpoczęło się w Warszawie 13 maja, ale koncerty tegorocznego Festiwalu odbędą się również w Wiedniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania