Reklama

Polska

70 rocznicę bestialskiego mordu

Przebaczyć powinniśmy - zapomnieć nam nie wolno

Wojciech Mścichowski

Było ich dwunastu. Aresztowani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i po sfingowanym procesie skazani na karę śmierci. Aktu ludobójstwa w nocy z 9 na 10 maja 1946 r. dokonali, pozostający na usługach sowieckiego okupanta oprawcy UB w Radomsku. Żołnierze Podziemia, zdając sobie sprawę, że z chwilą zakończenia wojny, okupacja hitlerowska zamienia się w bolszewicką, pozostając wierni przysiędze złożonej na wierność Ojczyźnie w imię Boga i Honoru, nie złożyli broni, walcząc dalej m. in. w szeregach Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ich brawurowe akcje zbrojne były odpowiedzią na nasilający się terror, prześladowania i masowe aresztowania stosowane przez reżim komunistyczny wobec byłych żołnierzy AK oraz wszystkich, którzy nie zaakceptowali nowych, przyniesionych na sowieckich bagnetach praw. Jedną z głośnych akcji KWP był atak przeprowadzony na więzienie UB w Radomsku i uwolnienie 58 aresztowanych. W odpowiedzi, w wyniku zmasowanej akcji służb bezpieczeństwa do radomszczańskiego więzienia trafiło kilkunastu żołnierzy Podziemia. W nocy 9 maja 1946 r. ks. Stanisław Piwowarski - kapelan KWP przyjął od skazanych spowiedź, udzielił Komunii Świętej, błogosławiąc na ostatnią drogę. Zmasakrowane bestialsko ciała 12 więźniów odnaleźli 10 maja mieszkańcy Bąkowej Góry w leśnym wykopie, przenosząc je potajemnie na przykościelny plac, a po identyfikacji na cmentarz. Od tamtych dni minęło 70 lat, dziś przypominamy te fakty, starając się przebaczyć oprawcom, jednak dla przestrogi przyszłych pokoleń zapomnieć nam nie wolno nigdy.

Reklama

7 maja 2016 r. , w 70 rocznicę bestialskiego mordu, na cmentarzu w Bąkowej Górze stanęli do apelu ci, którzy w mrocznych dziejach naszej historii oddali życie za Niepodległą Rzeczpospolitą. Nad mogiłą zamordowanych pochyliły się sztandary, w modlitewnym skupieniu zjednoczyły się rodziny pomordowanych, przedstawiciele wojska, duchowieństwa, służb mundurowych, władz rządowych i samorządowych, harcerze, leśnicy, kombatanci, parlamentarzyści, młodzież szkolna. Przy udziale Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, salwą honorową uczczono pamięć żołnierzy wyklętych, którzy jak mówił nieżyjący już żołnierz i partyzant ks. prał. Marian Dumała - byli wiele razy zwyciężani, lecz nigdy nie pokonani. Uczczono tych, którzy w różnych miejscach Ojczyzny przelewali krew dla Niepodległej Biało Czerwonej i tych dla których byli oni jedyną nadzieją. Do bohaterów współczesnych dołączono także uczestników tragedii smoleńskiej na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i kwiatem polskiej generalicji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowa „Polegli na polu chwały” i „Chwała bohaterom” poszybowały daleko ponad radomszczańską i polską ziemią. Mszy św. w intencji zamordowanych żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego przewodniczył senior Archidiecezji Częstochowskiej abp. Stanisław Nowak. W słowie do zebranych, wyraził nadzieję, że bohaterowie tamtych dni trafili do Domu Ojca w niebie i zapewne otrzymali należną nagrodę, gdyż Bóg prowadzi do siebie przez umiłowanie Ojczyzny i błogosławi przelaną w jej obronie krew. Niech ta Ziemia „akowska” i radomszczańska będzie nadal wierna Bogu i Ojczyźnie. Akcentem rocznicowych uroczystości stały się chwile zadumy przy leśnym obelisku, w miejscu którym nieludzki system okazał swoje prawdziwe oblicze. Nie zabrakło żołnierskiej grochówki i wspomnień, o których do dziś szumią drzewa tutejszych lasów. Tegoroczne uroczystości odbyły się z inicjatywy Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku oraz Posła na Sejm RP Anny Milczanowskiej, pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Maciarewicza.

Ceremoniał wojskowy przygotował Dywizjon Lotniczy z Nowego Glinniku, Kompanię Honorową wystawiła 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, a oprawę muzyczną Orkiestra Wojskowa z Radomia. Podczas oficjalnych wystąpień wspominano poległych w walce, „wyklętych” przez nieludzki system, jednak pozostających w sercach Polaków, a także tych pomordowanych w licznych, nie ujawnionych do dziś miejscach kaźni. Antoni Maciarewicz przypomniał, że walka o niepodległość była i jest nakazem wpisanym w życie kolejnych pokoleń. Przy mogile w Bąkowej Górze apelował, aby Polacy nigdy nie zapominali nawet o najmniejszej kropli krwi przelanej w imię wolności. Po latach przemian, dziś hołd bohaterom oddaje całe społeczeństwo wraz z najwyższymi władzami Państwa.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-09 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Początki solidarnego Wrocławia

Zajezdnia MPK we Wrocławiu 1980 r.

Archiwum Dolnośląskiej „Solidarności”

Zajezdnia MPK we Wrocławiu 1980 r.

Rano 26 sierpnia 1980 roku z VII Zajezdni MPK we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej nie wyjechały żadne autobusy. Tak zdecydowali pracownicy – strajk jako odpowiedź na wydarzenia na Wybrzeżu i wcześniejsze, na Lubelszczyźnie.

Więcej ...

Szwajcaria: radna miejska strzelała do obrazu przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus

2025-07-25 21:09

zrzut ekranu Instagram

Prokuratura w Zurychu postawiła zarzuty radnej miejskiej i byłej przewodniczącej Partii Zielono-Liberalnej Saniji Ameti po zamieszczeniu przez nią zdjęcia, na których oddaje około 20 strzałów do obrazu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Według informacji szwajcarskiego portalu 20 Minuten, Ameti oskarżono na podstawie artykułu 261. szwajcarskiego kodeksu karnego o publiczne znieważenie przekonań religijnych i zakłócanie pokoju religijnego.

Więcej ...

Młodzież z diecezji bydgoskiej na Jubileuszu Młodych we Włoszech

2025-07-27 19:11

Diecezja bydgoska

Grupa młodych pielgrzymów z diecezji bydgoskiej wyruszyła w niezwykłą podróż, by wziąć udział w Jubileuszu Młodych we Włoszech - wydarzeniu gromadzącym młodzież z całego świata, by wspólnie modlić się, dzielić wiarą i doświadczać wspólnoty Kościoła. Pielgrzymka rozpoczęła się z wtorku 22 na środę 23 lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa