Reklama

Edukacja

Lublin: młodzi naukowcy o prawie kanonicznym

Roman Czyrka

W murach KUL odbyła się V edycja konferencji „Kodeks Prawa Kanonicznego w badaniach młodych naukowców”. - Konferencja cieszy się sporym zainteresowaniem o czym świadczy fakt, że zgłosiło się ponad 60 kandydatów do wygłoszenia referatów, ale zakwalifikowało się 46 naukowców z 11 ośrodków naukowych – podkreślił ks. M. Sitarz, organizator konferencji. Wśród nich są doktoranci i doktorzy z Ukrainy, Litwy, Polski a nawet Wenezueli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja naukowa poświęcona Kodeksowi Prawa Kanonicznego. Jej dotychczasowe edycje zgromadziły ponad 139 prelegentów z Polski, Czech, Słowacji i Litwy. Ich referaty po uzyskaniu pozytywnych recenzji zostały już w większości opublikowane. Nie było to jednak zwyczajne spotkanie naukowe. Swoimi refleksjami dzielili się młodzi naukowcy.

- To piąta edycja konferencji. Napawa mnie to satysfakcją, gdyż organizowanie życia doktorantów to spojenie dwóch zadań a mianowicie kształcenia i uprawiania nauki – podkreślił ks. P. Stanisz, dziekan WPPKiA KUL. Dodał, iż podczas takich konferencji obie te rzeczy idą ze sobą w parze, co daje nadzieję, że będziemy się wciąż uczyli pokory i zaangażowania wobec nauki oraz zrozumienia tego, że ona nie jest prostą deskrypcją rzeczywistości. - Z perspektywy katolickiej powiemy: szukania pełnej harmonii między tym, co określamy jako nauka i tym, co określamy jako wiara. Połączenia nowości i wierności. Te zadania stoją wciąż przed nami. Jednocześnie chcemy wciąż być na służbie Kościołowi. Patrząc na program konferencji jestem przekonany, że mamy szansę te postanowienia zrealizować – zakończył ks. Stanisz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Referaty wygłaszane przez prelegentów były bardzo aktualne i interesujące. Poruszały wszystkie księgi Kodeksu Prawa Kanonicznego. – Tematy oscylują głównie wokół badań prowadzonych w katedrach na poszczególnych uniwersytetach. Są to fragmenty doktoratów, czy przygotowanych habilitacji – podkreślił ks. M. Sitarz, organizator konferencji. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się miedzy innymi zmiany dokonywane przez Papieża Franciszka, kwestie dotyczące celibatu księży, stwierdzenia nieważności małżeństwa a nawet kremacji. Wiele kontrowersji wzbudziły tematy dotyczące finansowania kościoła czy godziwego wynagradzania duchownych. W konferencji biorą udział prelegenci, którzy występują tu po raz pierwszy, jest ich w tym roku większość, jak i tacy, którzy są na konferencji od początku – dodał M. Sitarz.

Reklama

Chęć wygłoszenia prelekcji mogą wyrazić naukowcy, którzy nie mają jeszcze habilitacji. Poszczególne sesje prowadzą samodzielni pracownicy. W dyskusji uczestniczą wszyscy. Referaty, które uzyskają dwie pozytywne opinie niezależnych recenzentów postaną opublikowane w czasopismach „Kościół i Prawo”, „Roczniki Nauk Prawnych” lub w pracy zbiorowej „Kodeks Prawa Kanonicznego w badaniach młodych naukowców”.

- Konferencja cieszy się sporym zainteresowaniem o czym świadczy fakt, że zgłosiło się ponad 60 kandydatów do wygłoszenia referatów, ale zakwalifikowało się 46 naukowców z 11 ośrodków naukowych – podkreślił ks. M. Sitarz. Swoje prelekcje wygłosili doktorzy i doktoranci z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, Instytutu Teologicznego im. Św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie, Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także Metropolitalnego Sądu Diecezji Warmińskiej.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Sekretarza KEP bp. Artura Mizińskiego. W gronie organizatorów znaleźli się: Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Komisja Prawnicza Oddział PAN w Lublinie, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Stowarzyszenie Kanonistów Polskich, Wydział Nauk Prawnych Towarzystwa Naukowego KUL, zaś w Radę naukową stanowili ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL – przewodniczący; ks. prof. dr hab. Józef Krukowski (PAN) – wiceprzewodniczący; ks. dr hab. Piotr Stanisz, prof. KUL; o. prof. dr hab. Wiesław Bar (KUL); ks. dr hab. Józef Wroceński, prof. UKSW; ks. dr hab. Andrzej Pastwa, prof. UŚ; ks. dr hab. Marek Saj, prof. UKSW; ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut (UPJPII); dr Agnieszka Romanko (KUL); dr Anna Słowikowska (KUL) – sekretarz; mgr lic. Paweł Zając (KUL).

Podziel się:

Oceń:

2016-06-05 21:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niewolnictwo w globalnej wiosce

Konferencję otworzył rektor PWT, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

Anna Majowicz

Konferencję otworzył rektor PWT, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

Międzynarodową konferencję w auli PWT zorganizowała Katedra Teologii Moralnej, przy współpracy Katedry Filozofii Społecznej i Politycznej.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...