Reklama

Polska

Abp Polak: papieskie słowa powinny kształtować duchownych

Episkopat.news

„Papieskie słowa powinny kształtować świadomość i duchowość osób duchownych” - powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w briefingu podsumowującym Mszę dla polskiego duchowieństwa odprawioną przez papieża Franciszka w sobotę w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Ojciec Święty apelował, aby nie przebywać za zamkniętymi drzwiami, lecz wychodzić do świata” – przypomniał. Wskazał, że to sam Jezus przyszedł do świata, po to by świat został w nim zbawiony.

Abp Polak ocenił, że wbrew temu co się mówi, księża nie są "wyjęci" ze świata. „Księża nie spadają na ziemię z księżyca. Rodzą się w konkretnych rodzinach, i w nich odkrywają swoje powołanie” – zauważył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita gnieźnieński dodał, że Światowe Dni Młodzieży mogą być okazją do odnalezienia przez młodych drogi żywego powołania. „Bóg powołuje każdego, ale różne są powołania” – przypomniał arcybiskup.

Reklama

„Ten, który podejmuje drogę powołania musi pamiętać, że jest człowiekiem , któremu przebaczono, który sam doświadczył miłosierdzia” – podkreślił abp Wojciech Polak.

W briefingu wzięła udział również s. Maksymilla Pliszka. Przełożona Zgromadzenia Sióstr Służebniczek zauważyła, że dzisiejsze słowo papieża jest wezwaniem do refleksji nad tym, kim są osoby konsekrowane i po co są w tym świecie. „Jest wezwaniem, aby nasze życie jeszcze głębiej przeżywać jako życie, w którym uobecniamy miłosierną miłość Jezusa w świecie” - podkreśliła służebniczka dębicka.

„Najczęściej spotykamy się z pytaniem co siostry robią, natomiast papież podkreśla, że ciągle trzeba nam refleksji nad tym, kim jesteśmy” - zauważyła s. Pliszka. Jak dodała to, co robią osoby konsekrowane ma wyrastać z tego kim one są, jako oddane Panu Bogu.

„Nasze dzieła miłosierdzia mają wyrastać z naszej postawy miłosierdzia wobec ludzi, która ma z kolei wynikać z naszej relacji do Jezusa” - powiedziała. Stwierdziła, iż świadectwo osób konsekrowanych jest istotne także wobec młodych, którzy podczas ŚDM zastanawiają się nad swoimi wyborami, nad tym, do czego ich Pan Bóg powołuję, a przecież powołuje również do życia konsekrowanego.

Podczas briefingu podsumowano spotkanie papieża Franciszka z polskim duchowieństwem podczas Mszy odprawionej w sobotę w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-30 15:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 11 listopada otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej

Artur Stelmasiak

Świątynia Opatrzności Bożej zostanie oddana do użytku wiernych 11 listopada - poinformowało biuro prasowe Centrum Opatrzności Bożej. Z ustaleń KAI wynika, że w uroczystą Mszę św., odprawioną po raz pierwszy w murach świątyni, będą koncelebrować m.in.: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

2024-05-17 20:01
Kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli