Reklama

Gospodarka

Porozumienie ws. modernizacji Marynarki Wojennej

Archiwum PGZ

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała porozumienie w sprawie możliwości współpracy z wiodącym szwedzkim koncernem zbrojeniowym Saab w zakresie budowy nowych okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokument przewiduje podjęcie bliskiej współpracy przy pracach rozwojowych i dostarczaniu nowych jednostek podwodnych oraz nawodnych dla Marynarki Wojennej, a także dla klientów eksportowych. Obydwie firmy na początku bieżącego roku podpisały list intencyjny, w którym podkreśliły zamiar podjęcia wspólnych działań wspierających modernizację Polskich Sił Zbrojnych.

Dokument obejmuje potrzeby Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych, ale również transfer technologii do polskiej zbrojeniówki. PGZ odgrywa główną rolę w przeprowadzanych planach zakupu nowoczesnego uzbrojenia dla polskiej armii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jestem przekonany, że współpraca Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Saab będzie korzystna zarówno dla naszego partnera, jak i dla Marynarki Wojennej RP. Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, także na morzu, to jeden z najważniejszych kierunków działań PGZ, wynikający z planu modernizacji technicznej. Podpisane porozumienie otwiera przed polskim przemysłem obronnym i stoczniowym szerokie możliwości kooperacji technologicznej, zaś przed Marynarką Wojenną RP perspektywę pozyskania najnowocześniejszych okrętów – powiedział Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Reklama

Polskie Siły Zbrojne obecnie przeprowadzają szeroko zakrojoną modernizację swojego potencjału obronnego, rozpisaną na 15 priorytetowych programów. Polska zamierza pozyskać m.in. nowoczesne okręty podwodne oraz jednostki nawodne w celu zwiększenia potencjału bojowego Marynarki Wojennej.

– Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem i dążymy do oparcia naszej współpracy na mocnych fundamentach. Łączy nas Morze Bałtyckie i podobnie postrzegamy występujące na nim zagrożenia. Partnerstwo przy projektach zbrojeniowych pozwoli nam przygotować najlepszą ofertę przemysłową dla Polski –powiedział Gunnar Wieslander, Prezes Saab Kockums.

Saab buduje obecnie pierwszy okręt podwodny typu A26 dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz prowadzi modernizację szwedzkich okrętów podwodnych. Portfel produktów grupy obejmuje jednostki nawodne i podwodne oraz szerokie portfolio rozwiązań i wyposażenia dla operacji morskich.

Na stanie Polskiej Marynarki Wojennej znajdują się wyprodukowane przez Saab i będące w wyposażeniu małych okrętów rakietowych typu Orkan radary Sea Giraffeoraz pociski RBS15 Mk 3, a także bezzałogowy pojazd DoubleEagle. Spółka dostarcza też wyposażenie dla Wojsk Specjalnych. Saab posiada bogatą ofertę, dostosowaną do spełnienia wymogów najważniejszych Polskich projektów modernizacyjnych.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-26 19:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

5 minut dla gospodarki i bezpieczeństwa

Sebastian Chwałek

Archiwum Sebastiana Chwałka

Sebastian Chwałek

Przemysł zbrojeniowy ma teraz swój czas, który musimy jak najlepiej wykorzystać dla rozwoju naszej gospodarki i bezpieczeństwa Polski – mówi w rozmowie z Niedzielą Sebastian Chwałek, prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst