Reklama

Kultura

Warszawa: kard. Nycz na polskiej premierze filmu „Milczenie”

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska we wtorek wzięli udział polskiej premierze filmu „Milczenie” Martina Scorsese. Obraz trafi do kin 17 lutego. Dystrybutorem filmu jest Gutek Film.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak powiedział po premierowym pokazie w warszawskim kinie Muranów kard. Kazimierz Nycz, "Milczenie" to film „niezwykle wzruszający, przejmujący i wstrząsający”, podejmujący trudne pytania.

Obraz, jak zauważył kard. Nycz, podnosi kwestię zbyt łatwego osądzania, a z drugiej strony i dylemat, który zapewne przeżywali pierwsi chrześcijanie i którego doświadczają współcześni wyznawcy Chrystusa, którzy oddają życie za wiarę. „Ten film każdy powinien obejrzeć. To obraz, który zmusza do myślenia i głęboko duchowy, podejmujący problem misyjności Kościoła” - powiedział metropolita warszawski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał zauważył, że jest to film odnoszący się do kwestii wiary i zwątpienia, a kwestii tych nie da się rozdzielić. „Człowiek wierzący ma prawo mieć momenty zwątpienia” - powiedział kard. Nycz.

Jak dodał hierarcha, wiek XX także jest wiekiem męczenników i gdyby dziś nakręcić film o współczesnych misjonarzach, to odpowiedzi na pytanie o wierność wierze także byłyby różne. „Na ten film powinni iść ludzie myślący” - powiedział kard. Nycz.

Premiera filmu „Milczenie” odbyła się w stołecznym kinie Muranów. W pokazie wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz aktor Janusz Gajos.

Reklama

Najnowszy film Martina Scorsese jest adaptacją powieści japońskiego pisarza Shūsaku Endō, pod tym samym tytułem. Książka wydana w 1966 roku spotkała się z negatywną reakcją środowisk katolickich, które uznały ją za wręcz obrazoburczą. Jak przyznano niedawno na łamach japońskiego katolickiego tygodnika „Katorikku Shimbu”, po 50 latach dzieło Endō jest zupełnie inaczej odbierane.

Reżyser przenosi widza do XVII-wiecznej Japonii. Po pierwszych sukcesach misji chrystianizacyjnych szybko rośnie liczba wyznawców Chrystusa, co wyraźnie nie podoba się ówczesnym możnym. Zaczynają się krwawe prześladowania, które dotykają także misjonarzy z Europy.

Wraz z opisami cierpień chrześcijan do jezuitów docierają niepotwierdzone informacje o apostazji jednego z braci, który uważany był za duchowego mistrza. Ks. Sebastião Rodrigues oraz jego towarzysz Francisco Garrpe nie chcą dać temu wiary i postanawiają, za zgodą przełożonych, odnaleźć współbrata. Jezuici docierają do ukrywających swą wiarę chrześcijan, dla których „stają się pokarmem” - jak powie jeden z wieśniaków.

„Milczenie” nie jest prostą opowieścią o tym, co dobre a co złe. Żadna z pojawiających się na ekranie postaci nie jest jednowymiarowa. Główni bohaterowie zmagają się z wątpliwościami, niepewnością, strachem, czy wreszcie milczeniem Boga.

Filmowi zarzuca się, że jest gloryfikacją apostazji. Tymczasem stawia on raczej pytania o cenę, jaką trzeba zapłacić za zwycięstwo lub moralną porażkę. Za każdym razem cena ta jest niezwykle wysoka.

Reklama

W Japonii, gdzie „Milczenie” weszło na ekrany 5 lutego, obraz spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. „Jestem zadowolony, że bazujący na japońskiej literaturze film, który mówi o wierze katolickiej i o sensie działalności misyjnej, jest emitowany w naszym kraju, budząc zainteresowanie także u niechrześcijan” - powiedział bp Isao Kikuchi, ordynariusz diecezji Niigata. Jak dodał, jakkolwiek „Milczenie” mówi o zdradzie, to jednak staje się ona okazją do ukazania wielkiego Bożego miłosierdzia i przebaczenia.

Co ciekawe, polska premiera zbiegła się z beatyfikacją „samuraja Chrystusa”, jak bywa nazywany Justyn Ukon Takayama. Ten żyjący w XVI w. japoński pan feudalny poświęcił swoje życie Chrystusowi w czasie nasilających się prześladowań Jego wyznawców. Skazany na banicję, a następnie zmuszony do opuszczenia kraju stał się wzorem wzorowego i niezłomnego chrześcijanina.

Za zdjęcia odpowiada Rodrigo Prieto, mający na swoim koncie współpracę nie tylko ze Scorsese, ale także z Angiem Lee czy Pedro Almodovarem, został nominowany do Oscara.

„Milczenie” Martina Scorsese będzie można oglądać w polskich kinach od 17 lutego. Dystrybutorem jest Gutek Film, a patronat medialny sprawuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-08 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Samson” – wybraniec Boga

Mariusz Książek/Niedziela

Redakcja „Niedzieli” tym razem zaprosiła widzów na ekranizację biblijnej opowieści o Samsonie – wybrańcu Boga obdarzonym nadludzką siłą. Pokaz filmu, który miał miejsce 20 sierpnia w Cinema City w Częstochowie, zgromadził publiczność, której znane są już filmy chrześcijańskiej wytwórni Pure Flix, mającej na swoim koncie taki przebój jak „Bóg nie umarł”.

Więcej ...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny królują we wnętrzach

2025-07-03 09:51
Modne firany i zasłony

Materiał sponsora

Modne firany i zasłony

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się dość szybko, dlatego wybierając gotowe firanki, powinieneś uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale i to, co jest modne w 2025 roku. Ostatnie miesiące to czas, w którym na topie są przede wszystkim motywy, barwy i dekory związane z naturą, jednak projektanci mają także ciekawe inspiracje dla miłośników oryginalniejszych wnętrz. Jakie są najmodniejsze firany na 2025 rok?

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką