Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do chorych: Ludzie cierpiący dźwigają świat z Chrystusem

Ks. Mariusz Frukacz

„Ludzie cierpiący dźwigają świat z Chrystusem”- mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali kapelani szpitalni, duszpasterze chorych i cierpiących, na czele z ks. Jackiem Marcińcem, duszpasterzem osób niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej. We Mszy św. wzięli udział członkowie m. in. Katolickiego Ruchu „Betel” oraz chorzy i cierpiący.

Przed Mszą św. ks. Mariusz Sztaba, kapelan Katolickiego Ruchu „Betel” przybliżył licznie zgromadzonym na Mszy św. Orędzie Papieża Franciszka na 25. Światowy Dzień Chorego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo podkreślił, że „Światowy Dzień Chorego uwrażliwia nas na posługę wobec chorych, która stała się integralną częścią misji Chrystusa”.

Nawiązując do tematu Światowego Dnia Chorych: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)” zaznaczył, że „te słowa są zaproszeniem nas wszystkich, abyśmy pochylili się nad tajemnicą człowieka, jego misją i cierpieniem”.

Metropolita częstochowski mówiąc o słowach Chrystusa: „Żal mi tego ludu” przypomniał, że były one programem posługi duszpasterskiej pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny - Wskazują one na element miłości współczującej. Jezus rozumie potrzebujących, solidaryzuje się z nimi i potrafi pomóc. Bóg jednak nie uczyni wszystkiego za ludzi. Potrzebni byli apostołowie, by rozdzielić chleb. Dlatego dzielenie stało się rozmnożeniem – mówił abp Depo.

„Solidarność Chrystusa jest wyrazem miłosiernej mocy Boga zanurzającego w nas moc nadziei, która podnosi nas i wspiera” – kontynuował arcybiskup i dodał, że „w Eucharystii musimy odnaleźć nowy impuls, aby przez modlitwę i cierpienie ocalić świat”.

Abp Depo wskazał również na konieczność budowania kultury życia i zaznaczył, że w ostatnich dniach znaleźli się w Polsce radni, którzy głosowali za życiem i przeciwko finansowaniu in vitro.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „in vitro to chodzenie w cieniu śmierci” i z bólem przypomniał, że kwestia dofinansowania zabiegów in vitro rozpoczęła się od Częstochowy i dodał: „Dobrze, że dziś Polska odpowiada obroną życia. Trzeba, aby także taki głos wyszedł z Częstochowy”.

Reklama

Arcybiskup na zakończenie wskazał na dwa obrazy. Pierwszy to obraz Maryi rodzącej Jezusa i wpatrującej się w Niego ze zdumieniem. Drugi to obraz piety, w którym Maryja przyjmuje na kolana ciało swojego Syna.

„Weźmy te dwa obrazy jako nasze dziedzictwo” – zaapelował do wiernych metropolita częstochowski.

Metropolita częstochowski udzielił błogosławieństwa lurdzkiego Najświętszym Sakramentem.

Na zakończenie Mszy św. abp Depo zawierzył chorych i cierpiących Świętemu Bratu Albertowi, a także przypomniał postać abp Zygmunta Zimowskiego „jako przyjaciela świata chorych”.

Również dzisiaj odbędzie się całonocne czuwanie na Jasnej Górze w intencji chorych prowadzone przez Wspólnotę „Betel”. Początek czuwania o godz. 21.00.

Natomiast w niedzielę, 12 lutego, Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” z siedzibą w Częstochowie organizuje już po raz 17 przy kościołach archidiecezji częstochowskiej zbiórkę ofiar do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-11 16:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ośrodek dla chorych XXI wieku

Niedziela legnicka 7/2018, str. VI

Ośrodek Alzheimerowski mieści się od 10 lat w budynku dawnego Domu Dziecka

ks. Piotr Nowosielski

Ośrodek Alzheimerowski mieści się od 10 lat w budynku dawnego Domu Dziecka

W Ścinawie przed 10 laty powstał pierwszy w Polsce Ośrodek Alzheimerowski.

Więcej ...

Turniej ATP w Rzymie - Hurkacz awansował do ćwierćfinału

2024-05-14 19:33

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz wygrał z Argentyńczykiem Sebastianem Baezem (nr 17) 5:7, 7:6 (7-4), 6:4 w 1/8 finału tenisowego turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Polak zanotował aż siedemnaście asów serwisowych.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania