Reklama

Świat

Donald Trump podpisał przełomowe rozporządzenie

Wikipedia

Kościoły i związki wyznaniowe będą mogły angażować się w amerykańską politykę!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent USA Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenie wykonawcze, które zezwoli Kościołom i związkom wyznaniowym na angażowanie się w politykę i otwarte popieranie kandydatów w wyborach. Wcześniej zabraniała tego tzw. poprawka Johnsona.

Trump ogłosił decyzję o zawieszeniu poprawki podczas Narodowego Śniadania Modlitewnego. Odbywa się ono od 1953 r., zawsze - w pierwszy czwartek maja. W trakcie uroczystości, jaka miała miejsce w Ogrodzie Różanym Białego Domu, Trump zaznaczył, że jego decyzja ma na celu ochronę wolności słowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyjęta w 1954 r. poprawka Johnsona zabrania instytucjom religijnym, charytatywnym oraz akademickim, które korzystają ze zwolnień podatkowych, otwartego angażowania się w politykę i popierania kandydatów w wyborach, pod groźbą cofnięcia ulg i zwolnień. Została przyjęta z inicjatywy senatora Lyndona B. Johnsona (prezydenta USA w latach 1963-69).

Zniesienia poprawki, a przynajmniej częściowego ograniczenia wynikających z niej przepisów podatkowych, domagała się wspólnota ewangelicka, a ściślej - protestanci ewangelikalni, którzy poparli kandydaturę Donalda Trumpa podczas kampanii prezydenckiej i którym Trump obiecał jej zawieszenie. Za unieważnieniem poprawki opowiadał się też Kościół rzymskokatolicki oraz główne ośrodki rabinackie w USA - pisze agencja Reutera.

Reklama

Jej zniesienia chciały organizacje, które czuły się rzeczywiście skrępowane poprawką Johnsona oraz te, które otwarcie łamały wynikające z niej prawo - pisze Reuters.

W swym wystąpieniu podczas Narodowego Śniadania Modlitewnego Trump powiedział, że „rząd federalny zbyt długo używał poprawki jako oręża przeciwko ludziom wiary, zastraszając, a często nawet karząc Amerykanów za ich przekonania religijne”.

Żaden Amerykanin nie powinien musieć wybierać pomiędzy narzuconym prawem federalnym a swoją wiarą - podkreślił Trump.

Prezydent dodał, iż w trakcie swojej kampanii przywódcy Kościołów uskarżali się, że nie mogą wyrażać swoich opinii politycznych i społecznych właśnie z powodu poprawki Johnsona. Trump obiecał wtedy jej zniesienie, ponieważ, jak ocenił w jednej z ówczesnych wypowiedzi „jest ona niesprawiedliwa, używa szantażu finansowego oraz jest niezgodna z pierwszą poprawką do konstytucji, która chroni prawo do wolności wyznania i słowa przed ingerencją ze strony rządu”.

Podczas czwartkowej uroczystości prezydent podkreślił, że „wolność słowa nie kończy się na progu świątyń. Przychodzi nam więc oddać Kościołom głos, który został im zabrany”.

Reklama

Rozporządzenie Trumpa zleca urzędom podatkowym, aby nie stosowały przepisów wynikających z poprawki Johnsona wobec związków wyznaniowych i nie karały ich za zaangażowanie społeczne bądź polityczne. Nakazuje również ministerstwu sprawiedliwości, aby opracowało nowe zasady, które zapewnią skuteczną ochronę wolności sumienia wszystkim Amerykanów. Trump dodał, iż ponad 50. różnych organizacji religijnych pozwało poprzednią administrację do sądu za naruszanie ich prawa do wolności wyznania.

Odrzucenie poprawki Johnsona, będące formą spłaty długu wobec protestanckiej wspólnoty ewangelikalnej, która słynie ze swej konserwatywnej pobożności, może uderzyć rykoszetem w Donalda Trumpa już w 2018 r, podczas wyborów do obu izb Kongresu - pisze w komentarzu agencja Reutera.

Kościoły progresywne i związki wyznaniowe, które nie popierają Trumpa, również będą mogły przecież otwarcie apelować o poparcie dla kandydatów spoza Partii Republikańskiej - wskazuje Reuters.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-05-05 07:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: papież rozmawiał z przewodniczącym episkopatu

Grzegorz Gałązka

Wczoraj wieczorem papież zatelefonował do przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, arcybiskupa Los Angeles José H. Gomeza. Franciszek zapewnił o swoich modlitwach i bliskość z Kościołem i narodem Stanów Zjednoczonych w obecnej chwili napiąć społecznych.

Więcej ...

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

2025-07-05 15:39

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

Więcej ...

Powódź w Teksasie uderzyła w obóz, gdzie byli Polacy. Ich relacja jest zatrważająca

2025-07-06 08:43
Powódź w Teksasie

PAP/EPA

Powódź w Teksasie

Nie wierzyłyśmy w to, co się tam wydarzyło - powiedziała PAP Marcelina Pryga, która była w zalanym przez powódź ośrodku Camp Mystic w Teksasie. W wyniku powodzi błyskawicznej, która w piątek nawiedziła ten stan, zginęło co najmniej 51 osób. Polacy opuścili ośrodek w sobotę i zostali rozlokowani w hotelach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa