Reklama

Kultura

Św. Brat Albert na znaczku pocztowym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2017 rok zarówno przez Sejm, jak i Episkopat Polski został ogłoszony Rokiem św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. Z tej okazji Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek z perforacją w kształcie serca wraz z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i datownikiem.

Projektanci emisji Andrzej i Teresa Sowińscy zamieścili na znaczku fragment płaskorzeźby przedstawiającej Brata Alberta, która znajduje się w kościele Świętego Alberta w Gdańsku - Przymorzu. Autorami płaskorzeźby są autorstwa Marcin Sobczak i Adam Piasek. Data wprowadzenia znaczka do obiegu: 17 czerwca 2017 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Rok dedykowany Adamowi Chmielowskiemu – Świętemu Bratu Albertowi jest okazją do pogłębienia wiedzy na temat tego niezwykłego człowieka, wybitnego artysty malarza, gorliwego patrioty, a jednocześnie wrażliwego Sługi Ubogich” – czytamy w Liście Episkopatu Polski na Rok Brata Alberta.

Adam Chmielowski jako człowiek wyjątkowego talentu, wrażliwy artysta, przez wiele lat poszukiwał coraz dojrzalszych wymiarów piękna dobra i prawdy. Znalazł je w drugim człowieku i to w tym najbiedniejszym, w którego twarzy dostrzegł znieważone oblicze Chrystusa. Uważał, iż sztuka nie stanowi wartości sama w sobie, lecz powinna służyć wartościom wyższym, z których – na pierwszym miejscu stawiał wartości religijne. Po wielu zmaganiach duchowych wstąpił do nowicjatu ojców jezuitów w Starej Wsi. Kilkumiesięczny pobyt w zakonie sprawił, że odkrył, iż Pan Bóg przewidział dla niego inną drogę powołania i misji. Stał się szarym bratem, pokornym jałmużnikiem i heroicznym apostołem miłosierdzia, aby nieść pomoc żebrakom żyjącym w nieludzkich warunkach na krakowskim Kazimierzu. Chcąc w pełni zrealizować swoją misję, przywdział habit Trzeciego zakonu św. Franciszka i przyjął imię Brat Albert. Tak dał początek wspólnocie albertyńskiej. Służba samemu Chrystusowi w najuboższych to istota jego charyzmatu. Pragnął „sztukę, talent i myśli Bogu na chwałę poświęcić”. Najbardziej znany jego obraz Ecce Homo – ukazuje Chrystusa cierpiącego i umęczonego, a jednocześnie łagodnego i pełnego miłości.

Reklama

Wyniesienia Brata Alberta do chwały ołtarzy, zarówno beatyfikacji w 1983 r. w Krakowie, jak i kanonizacji 12 listopada 1989 r. w Rzymie, dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II. Relikwie Świętego znajdują się w Sanktuarium Świętego Brata Alberta Ecce Homo w Krakowie.

Znaczek o nominale 2,60 zł zostanie wydany w nakładzie 360 tys. szt. Jego format to 45 x 45 mm, w tym perforacja w kształcie serca. Znaczek ze św. Bratem Albertem i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl .

Podziel się:

Oceń:

2017-06-16 15:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Emisja znaczka Poczty Polskiej: „70 lat Apelu Jasnogórskiego: Jestem, Pamiętam, Czuwam”

Prezentacja znaczka pocztowego na JG

BPJG

Prezentacja znaczka pocztowego na JG

Jubileusz 70 lat modlitwy apelowej upamiętniła na Jasnej Górze także Poczta Polska. Do emisji wprowadzony został znaczek z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i słowami Apelu Jasnogórskiego: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”.

Więcej ...

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Upokarzany, okłamywany i wyszydzany – tak wyglądał okres więzienia Prymasa Polski. Pomimo wielkich prób, nie ugiął się. Pozostał wierny Bogu. Na dniach odbędzie się jego beatyfikacja. Jaka jest prawdziwa twarz Prymasa Wyszyńskiego? Czego może nas dziś nauczyć? Odpowiedzi udziela Milena Kindziuk w reporterskiej biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski”.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 29.): Nigdy i nie zawsze

2024-05-28 20:55

mat. prasowy

Co dyskrecja ma wspólnego z rozsądkiem? Czym różni się brukowiec od lekarza? W jaki sposób Maryja mówi o czyichś problemach? I na czym właściwie polega umowa między sercem a ustami? Zapraszamy na dwudziesty dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o dyskrecji Maryi w Kanie Galilejskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kościół

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania