Reklama

Europa

Prawa Kościoła katolickiego w Rosji są ograniczane

wikipedia.org / foter.com / CC BY-SA 3.0

- Wspólnota katolicka w Rosji jest jeśli nie bezpośrednio prześladowana, to przynajmniej lekceważona i uszczupla się jej prawa – głosi oświadczenie ks. Igora Kowalewskiego, sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Katolickich Rosji, z 22 sierpnia. Dodaje, że wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej "daje nadzieję na poprawę sytuacji katolików, mieszkających w Rosji".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto polski tekst dokumentu:

Oświadczenie sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Katolickich Rosji Ks. Igora Kowalewskiego

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 21 do 23 sierpnia 2017 Federację Rosyjską odwiedza sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Wizyta ta już znalazła szeroki oddźwięk w społeczeństwie rosyjskim. Zarówno organy władzy państwowej, jak i przedstawiciele różnych wspólnot religijnych Rosji podkreślają wkład Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego w umacnianie pokoju i zgody społecznej, w rozwiązanie różnych ważnych problemów, zwłaszcza pokoju w Syrii, na Ukrainie oraz w obronie prześladowanych chrześcijan.

Społeczność katolicka Rosji z entuzjazmem przyjmuje wizytę kardynała Parolina w naszym kraju. Daje to nam nadzieję na poprawę sytuacji katolików, mieszkających w Rosji, których większość to obywatele tego kraju.

Niestety rzeczywista sytuacja wspólnoty katolickiej w Rosji pozwala mówić jeśli nie o bezpośrednim prześladowaniu, to przynajmniej o lekceważeniu i uszczupleniu praw, do którego niekiedy dochodzi. Przede wszystkim chodzi o stolicę Rosji – miasto Moskwę.

Reklama

Jak wiadomo, 26 maja 2017 Sąd Arbitrażowy miasta Moskwy wydał wyrok na korzyść rzymskokatolickiej archidiecezji Matki Bożej w Moskwie w sprawie kompleksu czterech budynków, położonych na Milutińskim Pierieułku nr 18, tworzących Zespół Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Chodzi o kompleks budynków, które sąd uznał za majątek o przeznaczeniu religijnym. Należy podkreślić, że wspólnota katolicka była zmuszona dochodzić na drodze sądowej swoich praw do wspomnianego wyżej mienia po wielu latach odmów ze strony urzędników. Jednakże pozwany – Rząd Moskwy i Wydział Majątkowy Rządu Moskwy – złożył apelację od decyzji sądu. 14 sierpnia przedstawiciele pozwanego oświadczyli o gotowości pójścia na porozumienie polubowne, podpisawszy przy tym prośbę w imieniu archidiecezji o przełożeniu rozprawy sądowej, która winna się odbyć 28 sierpnia. Wspólnota katolicka i ja osobiście z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy ten krok. Przecież nieustannie oznajmialiśmy o gotowości pójścia na rozwiązanie polubowne. Jednakże już w kilka dni później pozwany zmienił swe stanowisko. Rodzi się w nas poważna obawa, że Rząd Moskwy celowo wprowadza w błąd archidiecezję rzymskokatolicką, aby w toku postępowania sądowego dokonać wywłaszczenia części spornego majątku.

Uważam za swój obowiązek oświadczyć, że w tej sytuacji chodzi nie o trywialny spór majątkowy, ale o planową politykę władz moskiewskich, zmierzającą do uszczuplenia praw wierzących – katolików. Niektórzy parafianie są zdania, że w działaniach władz można dostrzec nawet oznaki przestępstwa karnego i zwracają się w tej sprawie do Komitetu Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej ds. Narodowości oraz bezpośrednio do prezydenta Federacji Rosyjskiej W. W. Putina.

W związku z tym cofam wszystkie słowa, które wypowiedziałem w czasie konferencji prasowej w agencji „Rosja dzisiaj” 17 sierpnia 2017 r. na temat poprawy stosunków państwowo-kościelnych w Rosji. Za swój obowiązek uważam oświadczenie o lekceważącym nastawieniu do katolików rosyjskich. Mam nadzieję, że władze rzeczywistymi działaniami udowodnią, że są zainteresowane pokojem między narodami i między wyznaniami oraz przestrzeganiem słusznych praw obywateli, niezależnie od ich przynależności narodowej i religijnej.

Ks. Igor Kowalewski, Sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji, Kanclerz Scentralizowanej Organizacji Religijnej Rzymskokatolickiej Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, Członek Rady ds. Współdziałania ze Stowarzyszeniami Religijnymi przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej

Moskwa, 22 sierpnia 2017 r.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-22 20:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wierszyna - polski skrawek Syberii

photo_mts/pl.fotolia.com

Wierszyna zaskakuje każdego przybysza. Najpierw tym, że, na końcu błotnistej i dziurawej drogi wśród lasów, „coś” się jednak znajduje. Następnie faktem, że to nie zwykła osada, jakich wiele na Syberii, ale polska wioska – jedyna w swoim rodzaju.

Więcej ...

Dziś Jezus zwraca uwagę na bardzo ważny dar, jakim jest pokój

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 14, 23-29.

Więcej ...

Bp Szkudło w Piekarach: katolik powinien głosować pod kątem przestrzegania prawa Bożego

2025-05-25 15:12

Adobe Stock

Każdy katolik powinien wziąć udział w wyborach, oddając głos na kandydata, który daje gwarancję pełniejszego, niż kontrkandydat przestrzegania prawa Bożego - zaapelował w niedzielę w Piekarach Śląskich administrator archidiecezji katowickiej bp Marek Szkudło.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon XIV mianował kard. Saraha swym wysłannikiem na...

Kościół

Leon XIV mianował kard. Saraha swym wysłannikiem na...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Karol Nawrocki wziął udział w Mszy św. w Piekarach...

Wiadomości

Karol Nawrocki wziął udział w Mszy św. w Piekarach...

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!

Leon XIV

Pierwsze słowa Leona XIV do Polaków!