Reklama

Sztuka

12-18 października 2017 w Muzeum Narodowym w Krakowie

magr/foter.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Polaków portret własny” dziś

W piątek 13 października o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z współtwórcami legendarnej wystawy „Polaków portret własny” otwartej w 1979 roku z okazji 100-lecia MNK oraz osobami, które ją pamiętają. Na wstępie dr hab. Andrzej Szczerski, kurator wystawy „#dziedzictwo”, opowie o inspiracjach wystawą „Polaków portret własny”. Pokażemy archiwalia związane ze słynną ekspozycją Marka Rostworowskiego oraz film na jej temat Artura Janickiego „Polacy, czymeśmy byli” (TVP, 1979). Zapraszamy wszystkich, którzy widzieli wystawę sprzed blisko 40 laty i chcieliby się podzielić wspomnieniami na jej temat. Wstęp wolny!

Aksamitne dźwięki w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Witold Gertner, stroiciel i budowniczy instrumentów, marzył o stworzeniu klawesynu o aksamitnym dźwięku przez blisko pół wieku. Kolekcjonował specjalne gatunki drewna, sprowadził struny z USA, wreszcie stworzył z pomocą Fundacji Pianoforte instrument, który brzmi tak, jak te sprzed pięciuset lat. Jaki jest aksamitny dźwięk – będzie można się przekonać w najbliższą sobotę o godz. 18.00 w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, podczas koncertu „Między Bachem a Abrasem”. Wystąpią dwie wybitne krakowskie artystki Katarzyna Pilipiuk (obój barokowy, obój d’amore) i Anna Huszczo (klawesyn), a także gość specjalny kompozytor Juan Manuel Abras z okazji prawykonania jego utworu „Pomeranian Rhapsody". Gwiazdą wieczoru będzie niewątpliwie także debiutujący na estradzie klawesyn o aksamitnym brzmieniu. Wstęp wolny!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie z Romualdem Oramusem

Jeszcze tylko niepełne dwa tygodnie – do 22 października – w Pawilonie Józefa Czapskiego można oglądać wystawę malarstwa Romualda Oramusa. To kameralna ekspozycja, złożona z 22 prac wybranych z kilku cykli tworzonych w latach 1981 – 2017. Gorąco zapraszamy na spotkanie z artystą i kuratorką wystawy Anną Budzałek, które odbędzie się w poniedziałek, 16 października, o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Powrót Czapskiego - ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa w MNK

Reklama

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konferencji naukowej „Powrót Czapskiego", która odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie w dniach 17-18 października 2017 r. Spotkanie zacznie się we wtorek o godz. 8.30 od rejestracji uczestników. Pół godziny później obrady rozpoczną dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Renata Przybylska oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej. Tego samego dnia o godz. 18.30 w Pawilonie Józefa Czapskiego rozpocznie się spotkanie wspomnieniowe, podczas którego prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i prof. Stanisław Rodziński będą rozmawiać z prof. Anną Pilch.

Poszczególne sesje konferencji poprowadzą m.in. prof. Magdalena Popiel z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ, prof. Aleksander Fiut z Katedry Literatury Polskiej XX wieku UJ oraz dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora MNK do spraw naukowych. Szczegółowy program jest dostępny na naszej stronie internetowej: Zobacz szczegóły

Podziel się:

Oceń:

2017-10-11 20:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: powstał teledysk do poezji św. Jana od Krzyża

We wspomnienie św. Jana od Krzyża zaprezentowano teledysk „Źródło” do poezji tego doktora Kościoła. Wideoklip promujący dwupłytowy album „Bóg sam wystarcza – poezje z Karmelu” opublikowali karmelici bosi z Krakowa.

Więcej ...

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja się pogarsza, schudł 15 kg

2024-07-01 21:11
Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Fot. Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

"Ksiądz Michał Olszewski jest w takiej kondycji, że jest 15 kg mniej ks. Olszewskiego od czasu, kiedy został zastosowany wobec niego areszt. Proszę sobie samemu ocenić, to nigdy nie był jakiś otyły mężczyzna." - mówi Michał Skwarzyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

Więcej ...

Jasna Góra: 87. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

2024-07-02 18:11

Jasna Góra/Facebook

Na Jasnej Górze odbyła się 87. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Uczestniczą w niej nie tylko pedagodzy, ale także pracownicy szkół i systemu oświaty. Tegoroczne spotkanie przebiega pod hasłem: „Nauczycielu, co mam czynić?”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...