Reklama

Polska

Kraków: powstaje Polskie Centrum Syndologiczne

Graziako

W Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie została zainaugurowana w sobotę działalność Polskiego Centrum Syndologicznego. Z tej okazji odbył się Dzień Całunu, w którym uczestniczyli badacze Całunu Turyńskiego z Polski i zagranicy. Konferencja została zorganizowana w 5. rocznicę otwarcia wystawy "Kim jest Człowiek z Całunu?" w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskie Centrum Syndologiczne w Krakowie zainaugurowało swoją działalność Dniem Całunu, który odbył się w sobotę w Sanktuarium św. Jana Pawła II. W programie znalazła się m.in. konferencja „Tajemnica Całunu Turyńskiego - nauka i wiara” oraz interdyscyplinarna dyskusja panelowa pt. „Całun - wyzwanie dla rozumu i zwierciadło Ewangelii” z udziałem naukowców i badaczy Całunu z Włoch i Polski.

Konferencję otworzył prof. Gian Maria Zaccone, dyrektor Międzynarodowego Centrum Syndologicznego w Turynie, który przedstawił fenomen Całunu Turyńskiego jako płótna z odbitym wizerunkiem umęczonego człowieka, który jest identyfikowany z Jezusem Chrystusem. „Papież Jan Paweł II miał szczególny stosunek do całunu. Symboliczny jest fakt, że o śmierci swojego poprzednika Jana Pawła I dowiedział się w 1978 r., nawiedzając kaplicę w Turynie, gdzie przechowywany jest całun. To stamtąd pojechał na konklawe, z którego wyszedł jako papież” – wspominał prof. Zaccone.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Całun był przez wieki całe odczytywany jako obraz i relikwia. Te dwa słowa stworzyły szkielet relacji ludzi z całunem. Obraz widzi każdy; wierzący i niewierzący. Jako relikwia odsyła natomiast wierzących do męki Chrystusa” – wyjaśniał mówca. Dyrektor turyńskiego centrum badań nad całunem uważa także, że dla tego wizerunku niezbędna jest obecność ludzi. „Gdyby był zamknięty w szafie, jego oddziaływanie byłoby minimalne” - stwierdził. Według niego, niezależnie od osądu naukowego, całun ma wielkie znaczenie dla ludzkości i dla religii.

Ks. prof. Roman Bogacz, biblista z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, mówił o znaczeniu całunu. „Jest on relikwią daną na nasze czasy. Dzięki badaniom przy użyciu coraz nowocześniejszych metod możemy poznać, na czym polegało cierpienie Pana Jezusa. Pokazuje nam realia męki Pańskiej” – zauważył. Przypomniał, że w Krakowie zainteresowanie płótnem z Turynu sięga roku 1981, kiedy to z inspiracji Jana Pawła II powstało Studium Syndonologiczne w ramach Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Reklama

Dzień Całunu zakończył się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. „Całun to płótno, którym został owinięty Pan Jezus w grobie. Ufamy, że jest autentyczny. Ludzie modlą się, pochylając nad tą szczególną relikwią Jezusa Chrystusa” – mówił hierarcha. Wyraził także nadzieję, że dzięki wystawom, konferencjom i badaniom wiedza o Całunie Turyńskim będzie się rozszerzała, a przez to przybliżała ludzi do Chrystusa.

Polskie Centrum Syndologiczne będzie filią założonego w 1950 roku w Turynie Międzynarodowego Centrum Syndonologicznego. Jego zadaniem ma być popularyzacja wiedzy o całunie. „Chcemy też za pomocą całunu ewangelizować” – podkreśla ks. Mariusz Kiełbasa, inicjator wystawy „Kim jest Człowiek z Całunu”, którą od pięciu lat mogą oglądać w Sanktuarium św. Jana Pawła II pielgrzymi. Do tej pory, jak szacuje kustosz papieskiego sanktuarium ks. Jan Kabziński, ekspozycję zobaczyło kilkaset tysięcy osób.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-21 19:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bukareszt: nowy nuncjusz przyjęty przez zwierzchnika prawosławia

2024-07-04 18:04
Flaga Watykanu

wikipedia

Flaga Watykanu

Abp Giampiero Gloder, nowy nuncjusz apostolski w Rumunii, został wczoraj, 3 lipca, przyjęty w rezydencji patriarchalnej w Bukareszcie przez patriarchę Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego Daniela - podała rumuńska agencja prawosławna Basilica.

Więcej ...

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe do pomagania!

2024-07-04 14:59

Adobe Stock

Ewangelia zaprasza każdego, kto jej słucha i kto idzie za Jezusem, do bycia prorokiem, który głosi słowa nie z tego świata, a więc słowa nadziei i ufności, słowa miłości i odwagi.

Więcej ...

50 szopek na wystawie u franciszkanów

2024-07-05 12:16

jms

Wśród prezentowanych szopek znajduje się m.in. rzadko wystawiana pięciometrowa, najwyższa w dziejach konkursu, a ekspozycję uzupełnia 20 szopek z różnych kontynentów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...