Reklama

Polska

Msza św. w Warszawie rozpoczeła centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości

AR

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszą św. z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki sprawowaną w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się w Warszawie centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Eucharystii przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W homilii biskup polowy WP Józef Guzdek wezwał do jedności i pracy na rzecz Ojczyzny. W południe na Placu Piłsudskiego odbędą się centralne obchody święta, a bezpośrednio po nich rozpocznie się "Marsz dla Niepodległej".

Msza święta rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru RP i odegrania Mazurka Dąbrowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Obchodzona dziś 94. rocznica odzyskania niepodległości przypomina nam, że tylko wspólne, zgodne działania mogą przynieść wspaniałe owoce. Żołnierz ofiarował krew, artysta, dyplomata i uczony położył na ołtarzu Ojczyzny swoje talenty, pozostali ofiarowali pracę i poświęcenie. Nam dzisiaj potrzeba narodowej zgody, abyśmy razem udźwignęli brzemię odpowiedzialności za przyszłość naszego narodu i państwa - mówił w homilii bp Guzdek.

Biskup polowy podkreślił, że ówczesne, polskie elity zdały egzamin z patriotyzmu, przestrzegł przed zmarnowaniem daru wolności i szansy na budowanie lepszej przyszłości. - Jesteśmy za nią odpowiedzialni przed Bogiem. Trzeba się wyrzec siebie i własnych ambicji, pychy i prywaty; trzeba się umniejszać, aby rósł w potęgę nasz kraj, aby rozwijała się nasza umiłowana Ojczyzna - powiedział.

Biskup Guzdek zauważył, że obecnie najważniejszym celem jest dążenie do rozwoju państwa budowanego w duchu jedności i patriotyzmu. - Potrzebna jest troska o rozwój i unowocześnienie polskiej gospodarki oraz modernizację polskiej armii – gwaranta bezpieczeństwa i nienaruszalności naszych granic. Szczególną odpowiedzialność, graniczącą niemal z heroizmem, należy wykazać na polu wychowania patriotycznego oraz kształcenia dzieci i młodzieży. Środki wydane na ten cel to najlepsza inwestycja dla przyszłości narodu - podkreślił.

Reklama

Ordynariusz wojskowy przywołał postacie twórców Niepodległej: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Władysława Grabskiego, Ignacego Mościckiego, Gabriela Narutowicza i Wincentego Witosa, wspomniał o naukowcach i ludziach kultury. - Potrafili wykorzystać swoje talenty dla dobra wspólnego – dla Polski. Dziś dziękujemy im za to, że dobro Ojczyzny postawili ponad własne korzyści. Tym samym, podobnie jak ewangeliczna wdowa, nic nie zatrzymali dla siebie, ale wszystko złożyli w darze na ołtarzu Ojczyzny - powiedział.

Zdaniem bp. Guzdka "do jedności i wspólnego działania wzywa ołtarz". - On także zobowiązuje do odbudowania wspólnoty, jeśli nasze drogi się rozeszły. Na ołtarzu nie można złożyć daru, który rodzi się z ducha walki przeciw komukolwiek. Do ołtarza mają przystęp jedynie ci, którzy „wprowadzają pokój”. Ołtarz uczy nie tylko ofiarności, lecz także bycia solidarnym i budowania razem - podkreślił.

Przywołał słowa Jana Pawła II o solidarności wygłoszone w Gdańsku, w 1987 roku, podczas III pielgrzymki apostolskiej do Ojczyzny "A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. Nie może być walka silniejsza od solidarności. Nie może być program walki ponad programem solidarności” – apelował bł. Jan Paweł II w Gdańsku, w 1987 roku. Słowa te aktualne są także dziś, gdy jesteśmy świadkami powstawania nowych podziałów i pogłębiania się starych - powiedział.

Eucharystię koncelebrowali z bp. Guzdkiem kapelani ordynariatu polowego oraz duchowni archidiecezji warszawskiej.

We Mszy św. w intencji Ojczyzny w katedrze polowej uczestniczył m. in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, minister ON Tomasz Siemoniak, szef BBN Stanisław Koziej, generałowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze straży granicznej, policji, straży ochrony kolei, służby celnej, przedstawiciele Sejmu i Senatu, ministrowie, władze Warszawy oraz harcerze. Katedrę polową nawiedzili także przedstawiciele bractwa kurkowego oraz Rycerze Jana Pawła II. Obecne były poczty sztandarowe wojska i organizacji kombatanckich. Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił liturgię śpiewem.

Reklama

Po Mszy św. w Pałacu Prezydenckim odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych.

W południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana wart. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty. Bezpośrednio po uroczystości na Pl. Piłsudskiego rozpocznie się "Marsz dla Niepodległej" z udziałem prezydenta RP. Pochód złoży hołd twórcom Niepodległej Rzeczpospolitej: Józefowi Piłsudskiemu, Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, Wincentemu Witosowi, Ignacemu Paderewskiemu, Stefanowi "Grot" Roweckiemu oraz Romanowi Dmowskiemu, pod ich pomnikami złożone zostaną kwiaty.

Podziel się:

Oceń:

2012-11-11 10:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica Przemienienia

Stary obraz Przemienienia z drewnianego kościółka w Krzemienicy

Arkadiusz Bednarczyk

Stary obraz Przemienienia z drewnianego kościółka w Krzemienicy

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli