Reklama

Niedziela w Warszawie

Kobiety w mundurach w pałacu prezydenckim

KPRP

W Pałacu Prezydenckim pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się z kobietami ze służb i formacji mundurowych. - Chciałam tu dziś uhonorować kobiety, które codzienną pracą dbają o bezpieczeństwo Polaków – mówiła pierwsza dama.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odtworzono również przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do zebranych na sali kobiet. - Wasza służba to wspaniała kontynuacja tradycji Polek walczących w historycznych formacjach. Dziękuję za zaangażowanie, jakie wkładacie w swoją służbę. Wszystkim Polkom składam najlepsze życzenia - mówił Prezydent Andrzej Duda, który w tym samym czasie wygłaszał przemówienie na Uniwersytecie Warszawskim.

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z kobietami reprezentującymi aż 150 różnych jednostek. Wśród nich były m.in. panie wojskowe, policjantki, służby więziennej, straży granicznej, czy straży pożarnej. - Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, ale spotykamy się także w bardzo wyjątkowym dla nas, Polaków, roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomyślałam sobie, że jest to świetna okazja, żeby zwrócić uwagę, wyróżnić, uhonorować te Panie, które codzienną służbą, codzienną pracą dbają o bezpieczeństwo Ojczyzny i naszych obywateli – mówiła pierwsza dama. - Teraz panuje prawie powszechne przekonanie, że płeć żołnierza, funkcjonariusza, strażaka, strażnika nie ma żadnego znaczenia, jeżeli chodzi o jakość wykonywanej przez niego służby. A przecież kobiety do stereotypowo męskich zawodów wnoszą profesjonalizm, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, gotowość do poświęceń, cierpliwość w działaniu, dokładność, a także typową kobiecą empatię wobec drugiego człowieka, co jest nie bez znaczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsza dama mówiła o statystykach, które wskazują na zwiększający się udział kobiet w służbach mundurowych. Służbie Więziennej pracuje w tej chwili kilka tysięcy kobiet, co stanowi ok. 18% wszystkich funkcjonariuszy. Bardzo dużo kobiet służy w Policji i to jest ok. 15,5 tys. Natomiast procentowo najwięcej kobiet mamy w Straży Granicznej - to jest ok. 25% oraz w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym – ok. 30%. Ilościowo najwięcej kobiet jest w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Wśród 700 tys. strażaków ochotników, aż 60 tys. to druhny, które jeżdżą do pożarów, ale także kierują już akcjami ratowniczymi. W Państwowej Straży Pożarnej pracuje ok. 1200 kobiet, ale to stanowi niespełna 4% wszystkich funkcjonariuszy. To jest prawdopodobnie spowodowane tym, że trzeba przejść bardzo trudne testy sprawnościowe – takie same dla kobiet i mężczyzn. - Niestety niewiele kobiet pracuje w Służbie Ochrony Państwa – to zaledwie 9%. To jest też najmniejsza formacja mundurowa. Ale tutaj podzielę się z Paniami informacją, że wśród funkcjonariuszy, którzy dbają o moje bezpieczeństwo – jest kobieta, pani młodszy podchorąży. Jestem naprawdę bardzo, bardzo zadowolona z jej pracy. Muszę powiedzieć, że nie czuję żadnej różnicy, jeśli chodzi o zapewnienie mi bezpieczeństwa w porównaniu do jej kolegów, mężczyzn – mówiła Kornhauser-Duda.

Reklama

Kobiety mają także swój udział w wojsku, w Siłach Zbrojnych. Jest ich 6 tys. i służą we wszystkich rodzajach wojsk, a więc i w Wojskach Lądowych, w Siłach Powietrznych, w Marynarce Wojennej, w Wojskach Specjalnych, a także w Wojskach Obrony Terytorialnej. Także panie coraz częściej są uczestniczkami wojskowych misji zagranicznych. - W historii wojskowości polskiej mieliśmy do tej pory tylko dwie kobiety w randze generała brygady. Ale mam nadzieję i bardzo liczę na to, że w niedługim czasie – znowu kobieta dostanie nominację generalską, i to kobieta w czynnej służbie – podkreśliła pierwsza dama.

Podczas spotkania odbyła się dyskusja kobiet w mundurach, które z pasją mówiły o swojej pracy. - Ja podjęłam swoją pracę z pobudek patriotycznych. Wstąpiłam do wojska z czystej miłości do Ojczyzny - mówi kapitan Maria Bialik, z brygady pancernej w Wesołej. - Wcześniej, jako studentka historii rozczytywałam się z lubością w pamiętnikach oficerów z okresu II RP. Ten etos oficerski tak mnie zainspirował, że postanowiłam od siebie dać coś dla ojczyzny.

Podziel się:

Oceń:

2018-03-08 17:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław/Policja: poszukiwany Maksymilian Faściszewski został zatrzymany

POLICJA/WROCŁAW

Policjanci zatrzymali poszukiwanego 44-letniego Maksymiliana Faściszewski, który w nocy z piątku na sobotę postrzelił dwóch policjantów we Wrocławiu - poinformowała w sobotę Policja.

Więcej ...

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks. Olszewskiego

2024-06-30 17:32

red

Nowe wydanie tygodnika „Sieci” ujawnia treść listu księdza Michała Olszewskiego z fundacji Profeto. List osadzonego w areszcie księdza jest świadectwem publicznego upokarzania, nieludzkiego traktowania i esbeckich metod, którym był poddawany duchowny pod dyktando Prokuratury Krajowej rządzonej przez Adama Bodnara.

Więcej ...

Santok uczcił św. Ottona

2024-07-01 08:57
Zespół Nowonarodzeni

Jolanta Plust

Zespół Nowonarodzeni

W kościele pw. św. Józefa w Santoku zostało zaprezentowane przedstawienie interaktywne "Chrzest Pomorzan 1124-5 i 1128".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska