Reklama

Polska

Sympozjum katechetyczne o ks. Piotrze Skardze

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Ks. Piotr Skarga - obrońca wiary i nauczyciel miłości Ojczyzny", to temat sympozjum katechetycznego, które odbyło się 1 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Sympozjum rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana pod przewodnictwem abp Zygmunta Zimowskiego – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, z homilią abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sympozjum, zorganizowanym przez Wydział Przekazu Wiary, nauczania i Wychowania Katolickiego – Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, wzięli m. in. udział katecheci z terenu archidiecezji częstochowskiej.

Podczas sympozjum życie i działalność ks. Piotra Skargi SJ (1536-1612) przedstawił ks. dr Jacek Kapuściński z Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Natomiast ks. Piotra Skargę jako „obrońcę wiary” przybliżył o. prof. Stanisław Ziemiański SJ z Akademii Ignatainum w Krakowie. Prelegent wskazał na znaczenie apologetycznego kaznodziejstwa ks. Skargi.- Polemiczny ton kazań Skargi nie był w smak innowiercom - mówił o. Ziemiański.

Reklama

O roli „wychowanie patriotycznego u ks. Piotra Skargi” mówił ks. dr Robert Strus – konsultant ds. katechezy w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Zamościu. – Temat wychowania patriotycznego jest jednym z podstawowych tematów podejmowanych przez ks. Piotra Skargę. Widać to wyraźnie z lektury dzieł jezuity, a szczególnie Kazań Sejmowych - mówił ks. Strus.

Jak podkreślił prelegent „z nauczania ks. Piotra Skargi wynikają bardzo ważne wnioski dla współczesnej pracy katechetycznej”. – Obowiązek miłowania ojczyzny wynika z czwartego przykazania Dekalogu, więc nie może być tak, że katecheta nie jest patriotą- podkreślił prelegent.

„Patriotyzm jest obowiązkiem każdego chrześcijanina, nie jest on tylko kwestią upodobania, wyboru, zainteresowań czy pasji”- kontynuował ks. Strus.

Natomiast ks. prof. Marek Dziewiecki z Instytutu Teologicznego UKSW w Radomiu podjął refleksję nt. „Jak wychowywać współczesną młodzież do miłości Kościoła i Ojczyzny”. – Wychowanie do miłości Kościoła, a także wychowanie patriotyczne, to obok wychowania do małżeństwa i rodziny, dwa istotne wymiary wychowania chrześcijańskiego- mówił ks. Dziewiecki.

Mówiąc o współczesnym kontekście wychowania podkreślił m. in., że na początku XXI wieku „dominuje wyjątkowo szkodliwa dla rozwoju człowieka kultura, zwana ponowoczesnością”- Wychowanek kierujący się mentalnością ponowoczesności, dąży do wolności bez odpowiedzialności - mówił ks. Dziewiecki.

Prelegent wskazał na główne aspekty wychowania młodzieży w miłości do Kościoła, a mianowicie na: miłość wychowawców do Kościoła, miłość wychowawców do wychowanków, fascynowanie wychowanków mądrością i miłością Chrystusa.

Reklama

Ks. Dziewiecki przedstawił również przejawy współczesnego patriotyzmu, który „powinien stać w centrum oddziaływań wychowawczych każdej dojrzałej rodziny”. Wśród przejawów współczesnego patriotyzmu prelegent wyróżnił: znajomość historii i tradycji narodu, troskę o osobisty rozwój i solidne wykształcenie, troskę o małżeństwo i rodzinę.

Sympozjum towarzyszyła wystawa pt. „XVI-wieczni jezuici: ks. Jakub Wujek i ks. Piotr Skarga” przygotowana przez ks. dr Jacka Kapuścińskiego – dyrektora Archiwum Archidiecezji częstochowskiej i ks. Bogdana Blajera – dyrektora Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej.

Ksiądz Piotr Skarga urodził się 2 lutego 1536 roku w Grójcu. To polski jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja, także Zygmunta III Wazy. Był rektorem kolegium Jezuitów w Wilnie oraz pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Zmarł 27 września 1612 roku w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-01 19:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zamknięcie etapu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Piotra Skargi

Sarkofag ze szczątkami sługi Bożego
ks. Piotra Skargi w kościele Świętych
Apostołów Piora i Pawła w Krakowie

Małgorzata Cichoń

Sarkofag ze szczątkami sługi Bożego ks. Piotra Skargi w kościele Świętych Apostołów Piora i Pawła w Krakowie

Uroczysta sesja zamykająca postępowanie diecezjalne procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego ks. Piotra Skargi SJ (1536-1612), słynnego kaznodziei i patrioty, odbędzie się dzisiaj o godz. 16.00 w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Krakowie (ul. Grodzka 52a).

Więcej ...

Wielka Brytania: nowa ustawa uderza w tajemnicę spowiedzi

2025-05-27 14:46

Adobe Stock

Katoliccy księża, którzy podczas spowiedzi dowiedzą się o molestowaniu seksualnym dzieci, muszą zgłosić penitentów policji – stwierdziła minister ds. kobiet w brytyjskim rządzie.

Więcej ...

Jest akt oskarżenia. Emerytka stanie przed sądem za wpis o Owsiaku

2025-05-28 18:59

Adobe Stock

Prokuratura w szybkim tempie przygotowała akt oskarżenia w sprawie 66-latki z Torunia w związku z jej wpisem dotyczącym Jerzego Owsiaka. Kobiecie grozi 3 lata pozbawienia wolności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Wiadomości

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Wiadomości

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kościół

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny: Przepisy dot. religii w szkołach...

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Wiadomości

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur