Reklama

Świat

Chile: ofiary pedofilii zadowolone z rozmowy z papieżem

Grzegorz Gałązka

Zadowolenie z rozmów z Franciszkiem i uznanie dla jego postawy wyrazili trzej Chilijczycy na zakończenie tygodniowego pobytu w Rzymie, dokąd zaprosił ich osobiście papież. Juan Carlos Cruz, James Hamilton i José Andrés Murillo byli przedstawicielami ofiar księdza Fernando Karadimy i biskupa Juana Barrosa, który przez długi czas ukrywał przypadki pedofilii, jakich duchowny ów się dopuszczał. Cała ta sprawa od wielu miesięcy wstrząsa Kościołem w Chile, przyczyniając się do osłabienia jego autorytetu i do wielkiego kryzysu zaufania do wiary w ogóle.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na konferencji prasowej w siedzibie Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w stolicy Włoch goście z Ameryki Łacińskiej we wspólnym oświadczeniu podziękowali Ojcu Świętemu za „ogromną wielkoduszność i gościnność w tych dniach”. Wyrazili też wdzięczność prałatowi Jordiemu Bertomeu, który na prośbę papieża towarzyszył im w Rzymie i „zdołał przekształcić [ich] pobyt w coś bardzo konstruktywnego”.

„Prawie dziesięć lat byliśmy traktowani [przez Kościół] jako wrogowie, ponieważ walczyliśmy z nadużyciami seksualnymi i ukrywaniem ich w Kościele. W tych dniach znaleźliśmy przyjazne oblicze Kościoła, całkowicie odmienne od tego, które widzieliśmy wcześniej” – stwierdza dokument trzech Chilijczyków. Podkreśla, że „papież Franciszek poprosił nas formalnie o przebaczenie w imieniu własnym i Kościoła powszechnego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Trzej Chilijczycy zapewnili, że w ciągu tych dni „mogli rozmawiać szczerze i z szacunkiem z papieżem”. Poruszano zagadnienia trudne, jak nadużycia seksualne i władzy, a zwłaszcza ukrywanie tego przez biskupów. Według autorów oświadczenia nie są to grzechy, ale przestępstwa i korupcja, „które nie kończą się w Chile, ale szerzą się jak epidemia”. Jest to „epidemia, która zniszczyła tysiące istnień ludzkich, a osoby, które miały zaufanie, zostały zdradzone w swej wierze”. Mężczyźni podkreślili, że przemawiają na podstawie własnego doświadczenia, dodając, że „niektóre ofiary nie potrafiły tego przeżyć”.

Na prośbę papieża Cruz, Hamilton i Murillo przedstawili swoje poglądy na te sprawy, także od strony teoretycznej. „Rozmawialiśmy o powadze ukrywania nadużyć, gdyż wspiera to, powtarza, pozostawia bezkarnymi i sprzyja tworzeniu przestępstw nadużyć zarówno w Kościele, jak i poza nim. Mówiliśmy papieżowi o patologicznym i nieograniczonym sprawowaniu władzy, które jest kamieniem węgielnym tych nadużyć i ukrywania” – głosi oświadczenie. Zdaniem jego autorów „Kościół ma obowiązek bycia sojusznikiem i przywódcą w globalnej walce z nadużyciami i schronieniem dla ofiar, czego dzisiaj nie ma”.

Goście z Chile zapewnili ponadto, że spotkali w swym życiu „kapłanów, zakonników i zakonnice, zaangażowanych w sprawiedliwość i w godność każdej istoty ludzkiej”. Dzięki tym uczciwym i odważnym osobom dokonuje się postęp w tej walce, ludzi tych jest niemało i wykazują się pryncypialnością – podkreślili autorzy komunikatu. Dodali, że papież poświęcił im dużo uwagi i czasu, okazał im wiele zrozumienia oraz prosił ich o dalsze działania, propozycje i pracę w tym kierunku.

Na zakończenie cała trójka oświadczyła, że postanowili przyjąć zaproszenie od Ojca Świętego „w imieniu tysięcy ofiar nadużyć seksualnych i ukrywania [ich] przez Kościół katolicki, którzy byli z nami w czasie tej wizyty”. Wyrażono przy tym nadzieję, że papież „przemieni swe słowa miłości i przeprosin w przykładne działania, gdyż w przeciwnym wypadku wszystko to pozostanie martwą literą”.

Podziel się:

Oceń:

2018-05-02 21:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Adwencie trzeba czujności i modlitwy

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Na czujność i modlitwę jako dwie postawy, które powinni podjąć chrześcijanie w okresie Adwentu wskazał papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Papież przestrzegł przed zagrożeniami związanymi ze zdominowaniem przygotowań na Boże Narodzenie przez postawy konsumpcyjne.

Więcej ...

Poruszające świadectwo choroby nowotworowej księdza: kłóciłem się z Panem Bogiem

2025-06-15 21:54
Ks. Piotr Góra

Parafia w Pierśćcu

Ks. Piotr Góra

Poruszającym świadectwem swojej choroby nowotworowej, zdiagnozowanej niespodziewanie w 2022 roku, podzielił się ks. dr Piotr Góra podczas uroczystości odpustowych odnalezienia relikwii św. Mikołaja, które odbyły się 15 czerwca 2025 r. w sanktuarium w Pierśćcu.

Więcej ...

Stolica Apostolska zatwierdziła cud eucharystyczny z 2013 r. w Indiach

2025-06-16 09:54

Vatican Media

Stolica Apostolska zatwierdziła cud eucharystyczny z 2013 r. w Indiach, gdzie w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur (stan Kerala) na konsekrowanej hostii ukazała się twarz Chrystusa. Nuncjusz apostolski zezwolił także na publiczną adorację.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Nawrocki podziękował za

Wiadomości

Karol Nawrocki podziękował za "modlitewne wparcie" w...

Na drodze do budowy ekspresówki stanęła kapliczka. Co...

W wolnej chwili

Na drodze do budowy ekspresówki stanęła kapliczka. Co...

Apage, satanas…! Po manifestacji satanistów w Warszawie

Wiadomości

Apage, satanas…! Po manifestacji satanistów w Warszawie

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Kościół

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

Kościół

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

Kościół

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Katastrofa samolotu lecącego z Indii do Londynu. Na...

Wiadomości

Katastrofa samolotu lecącego z Indii do Londynu. Na...