Reklama

Polska

Depesza KAI o wypowiedzi ks. Chrostowskiego z 25 maja 2018 r. – polemika

Ks. prof. Chrostowski podczas sesji Kongresu Ruchu

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prof. Chrostowski podczas sesji Kongresu Ruchu "Europa Christi"

„W serwisie KAI 25 maja po ogólnopolskiej konferencji naukowej „Prymas Wyszyński a Niepodległa. Naród-patriotyzm-państwo w myśli i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia” , zorganizowanej przez UKSW i IPN, ukazała się depesza pt. „Ks. prof. Chrostowski: poprzez kanały rządowe i kościelne uniemożliwia się beatyfikację kard. Wyszyńskiego”. Informacja została skonstruowana w sposób przeczący zasadom dziennikarskiej rzetelności i odpowiedzialności. Autor depeszy przytoczył tylko wypowiedź ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, który jako słuchacz, zabrał głos w dyskusji po pierwszej sesji konferencji. Nie przytoczył natomiast ani jednej wypowiedzi z czterech niżej podpisanych osób, prostujących wypowiedzi Księdza Profesora.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy z nas wielokrotnie mówił i pisał na ten temat, a Roman Graczyk w czasie piątkowej konferencji referował krytykę ówczesnego środowiska „Znak”, w tym „Tygodnika Powszechnego”, na prymasa Wyszyńskiego, co znajduje potwierdzenie w wielu źródłach kościelnych jak i tajnej policji politycznej PRL. Jednocześnie zwróciliśmy uwagę, że nie prawdą jest, o czym mówił ks. Chrostowski jakoby w kolportowaniu w Watykanie w 1963 r., spreparowanego przez SB memoriału o niektórych aspektach kultu maryjnego uczestniczyło środowisko „Tygodnika Powszechnego”, a jego udział „w tym procederze był, mówiąc delikatnie, niemały”.

Na podstawie współczesnych badań historycznych kulisy powstania i wykorzystania wspomnianego memoriału w ramach akcji dezinformacyjnej kryptonim Oskar I są już dość dobrze rozpoznane. Z zachowanych źródeł wiadomo, że środowisko „Tygodnika Powszechnego” nie miało nic wspólnego z powstaniem owego memoriału.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Profesor pomylił memoriał z Opinią środowisk katolickich „Znak” dotyczącą stosunków między państwem a Kościołem, której autorami były osoby ze środowiska Znak, na co została zwrócona mu uwaga, a czego dziennikarz KAI nie odnotował, powielając poważny błąd merytoryczny.

Reklama

Ksiądz Profesor, co podano w depeszy KAI, oświadczył, iż „poprzez kanały rządowe i kościelne uniemożliwia się beatyfikację kard. Wyszyńskiego” oraz zaapelował, „by pracownicy IPN i UKSW w tych sprawach nie mówili półsłówkami, tylko ukazywali prawdę taką, jaka ona jest”.

Ksiądz Profesor został poproszony na konferencji, aby skoro ma wiedzę na temat owych „kanałów rządowych i kościelnych” oraz osób, które przez nie działają, by nie doszło do beatyfikacji – o tym poinformował. Niestety, w KAI tego nie odnotowano. Autor depeszy nie zapytał również o komentarz postulatora procesu beatyfikacyjnego prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Dlatego ponawiamy apel do ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, aby zgodnie ze swoim oświadczeniem „nie mówił półsłówkami”, ale powiedział wszystko, co w tej sprawie wie. W przeciwnym razie będzie można uznać, iż takie wypowiedzi jak Księdza Profesora mogą zaszkodzić sprawie beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Podpisani:

Dr Ewa K. Czaczkowska, historyk, publicystka, UKSW, w latach 2014-2016 opracowująca część biograficzną Positio w procesie beatyfikacyjnym prymasa Stefana Wyszyńskiego, współorganizatorka konferencji „Prymas Wyszyński a Niepodległa”

Dr Rafał Łatka, historyk i politolog, pracownik IPN, autor wielu prac dotyczących historii Kościoła katolickiego w PRL, współorganizator konferencji „Prymas Wyszyński a Niepodległa”

Roman Graczyk, politolog, publicysta, pracownik IPN Kraków

Dr Wojciech Kucharski, historyk i archeolog, wydawca dokumentów MSZ i MSW dotyczących Soboru Watykańskiego II, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.

Podziel się:

Oceń:

2018-05-30 15:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Tadeusz Lityński: Zapragnijmy dziś świętości w naszym życiu

- Dwa różne życiorysy, ale naznaczone miłością do Boga i człowieka. To znak, że dla każdego Bóg ma indywidualną drogę ku świętości! Zapragniemy dziś świętości w naszym życiu - zachęca na swoim profilu fb pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Więcej ...

Św. Szarbel. Po Matce Bożej to największy cudotwórca!

Adobe Stock

Zaraz po Matce Bożej świętym, który czyni najwięcej cudów jest obecnie św. Szarbel. Aktualnie istnieje 45 tysięcy potwierdzonych cudów – powiedział Polskifr.fr bp Samer Nassif, duchowny katolicki obrządku maronickiego, pochodzący z Libanu – ojczyzny św. Szarbela. Dziadek bp. Nassifa i jego wujowie byli świadkami niezwykłych okoliczności, które towarzyszyły otwarciu grobu św. Szarbela po wielu latach od śmierci pustelnika

Więcej ...

Nowy Proboszcz. Odpust. Festyn Rodzinny

2025-07-27 22:24
ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

Wrocław Psie Pole: Ostatnia niedziela lipca była świetną okazją do świętowania w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 - uroczyście został wprowadzony nowy proboszcz - ks. Mariusz Dębski. Msza święta była odpustową ku czci patronów parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Po Mszy św. odbyła się procesja, a po południu w ogrodach parafialnych rozpoczął się Festyn Rodzinny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.