Reklama

Wiadomości

Papież wzywa wszystkie państwa do wypełnienia zobowiązań klimatycznych

Wszystkie państwa winny wywiązać się z przyjętych na siebie zobowiązań w sprawie zmian klimatycznych oraz wykazywać się uczciwością, odpowiedzialnością i odwagą w działaniach w tym zakresie. Zaapelował o to Franciszek do uczestników konferencji międzynarodowej, zwołanej do Watykanu w 3. rocznicę ogłoszenia jego encykliki „Laudato si”, których przyjął na audiencji 6 lipca. Odbywa się ona w ramach przygotowań do spotkania na szczycie grupy COP24 na ten temat, zaplanowanego na grudzień br. w Katowicach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przypomniawszy układ z Paryża z 2015 w sprawie zmniejszenia emisji gazu cieplarnianego w atmosferze ziemskiej, do którego będzie nawiązywać konferencja w Polsce, papież zauważył, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby dokument ten rzeczywiście zaczął przynosić owoce. „Wszystkie rządy winny podjąć wysiłki na rzecz przestrzegania wziętych na siebie w stolicy Francji zobowiązań, aby uniknąć jeszcze gorszych skutków kryzysu klimatycznego” – zaznaczył Ojciec Święty. Podkreślił, że „zmniejszenie wydzielania gazu wymaga uczciwości, poczucia odpowiedzialności i odwagi, szczególnie od państw najsilniejszych i najbardziej zanieczyszczających”.

Aby zażegnać prawdziwe niebezpieczeństwo „pozostawienia przyszłym pokoleniom gruzów, pustyń i śmieci”, konieczne jest „organiczne i uzgodnione działanie całościowej ekologii” – tłumaczył dalej gospodarz spotkania w Sali Klementyńskiej. „Nie możemy pozwolić sobie na tracenie czasu w trakcie tego procesu” – ostrzegł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jednocześnie zwrócił uwagę, że konieczność podejmowania pilnych działań dotyczy nie tylko państw, ale także „władz lokalnych, stowarzyszeń społeczeństwa obywatelskiego, instytucji gospodarczych i religijnych”. Wszystkie one mogą propagować kulturę i integralną praktykę ekologiczną – zapewnił papież. Wyraził przy tym życzenie, aby takie wydarzenia jak zaplanowane na 12-14 września w San Francisco spotkanie na szczycie nt. globalnych działań w sprawie klimatu, zaproponowały właściwe odpowiedzi. Szczególną rolę mają tu do odegrania instytucje finansowe – dodał Franciszek.

Jego zdaniem niezbędne jest przestawienie myślenia finansowego na cele wspierania całościowego rozwoju człowieka. Organizacje międzynarodowe, jak np. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy, mogą sprzyjać skutecznym reformom na rzecz rozwoju bardziej włączającego [innych] i zrównoważonego. Papież wyraził nadzieję, że świat finansów „znów stanie się narzędziem nastawionym na lepszą produkcję bogactwa i na rozwój”.

Ojciec Święty zauważył ponadto, że również religie, zwłaszcza Kościoły chrześcijańskie, mają do odegrania kluczową rolę w zakresie wspierania i pobudzania „nawrócenia ekologicznego”. Innymi głównymi postaciami na tym polu są młodzi i ludy tubylcze, które będą w centrum uwagi dwóch najbliższych zgromadzeń Synodu Biskupów oraz na pierwszej linii całościowego wyzwania ekologicznego.

„Smutno patrzeć na wywłaszczane ziemie narodów tubylczych i na ich kultury zdeptane przez postawy grabieżcze, przez nowe postacie kolonializmu, karmione przez kulturę pogardy i przez konsumpcjonizm” – ubolewał papież. Zachęcił na zakończenie do dalszej „pracy na rzecz radykalnej zmiany", bo – jak podkreślił – „niesprawiedliwość nie jest niezwyciężona”.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-06 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Bergolio przed konklawe: Mamy dwa obrazy Kościoła

Aibdescalzo / wikimedia.org

Więcej ...

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

2025-07-05 15:39

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

Więcej ...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

2025-07-05 19:11

Vatican Media

Dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prał. Pavol Talapka został skierowany do pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a do stolicy Polski przybędzie pracujący dotychczas jako radca nuncjatury w Kijowie pochodzący z Indii ks. prał. Joseph Maramreddy - dowiaduje się KAI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką