Reklama

Edukacja

Bp Tyrawa: szkoła otwiera drogi na świat

Ks. Paweł Rytel-Andrianik / niedziela.pl

„Jeśli dzisiaj państwa europejskie są najbogatszymi na świecie w stosunku do Azji, Afryki, to właśnie dlatego, że zawdzięczają to m.in. szkole” – mówił w bydgoskim kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy bp Jan Tyrawa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Mszy Świętej z okazji rozpoczynającego się roku nauki w Zespole Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy.

W homilii bp Jan Tyrawa nawiązał do przeprowadzonych w 2017 i 2019 r. na terenie diecezji bydgoskiej akcji wielkopostnych, których celem było zebranie środków na wybudowanie oraz dokończenie prac przy szkole w Czadzie. – Powstała ona w Doumougou, na dalekich peryferiach tego państwa, gdzie pracuje nasz misjonarz ks. Jakub Szałek. Powstała w miejscu, gdzie nie ma poczty, dobrych dróg i wielu innych udogodnień, o czym można było przeczytać w Przewodniku Katolickim – mówił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co ta szkoła oznacza dla tamtej ludności, zwłaszcza dla dzieci? – pytał ordynariusz. – W tamtych warunkach tylko szkoła otwiera drogi wyjścia w świat. Dziecko, które nie ukończyłoby szkoły, właściwie nie ma żadnych możliwości, szans wyjechania poza swoją wioskę, bo kto je przyjmie, kto da pracę, a kiedy pojedzie do większego miasta nie będzie nawet potrafiło odczytać nazwy ulicy. Takie znaczenie ma szkoła – ona otwiera drogi wyjścia w świat, nie tylko w sensie wyjazdu – dodał.

Reklama

Według biskupa Jana Tyrawy obecna sytuacja w Europie – rozwijająca się infrastruktura drogowa, dobre samochody, sklepy pełne towarów – jest owocem istnienia od czasów średniowiecza dobrych szkół na kontynencie oraz w Polsce. – To właśnie szkoła – ta katedralna, zakładana najpierw przy parafiach, a później fundowane przez Kościół uniwersytety, otworzyły ludziom drogę, nie tylko w kierunku, że mogli gdzieś pojechać, ale w ogóle, mogli podjąć trud, wysiłek i rozwijać naukę, technikę, doskonaląc w ten sposób swoje życie społeczne. Jeśli dzisiaj państwa europejskie są najbogatszymi na świecie w stosunku do Azji, Afryki, to właśnie dlatego, że zawdzięczają to m.in. szkole – podkreślił.

Nowy rok nauki w Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II w Bydgoszczy rozpoczęło w 33 oddziałach około 600 uczniów, 73 nauczycieli oraz 11 osób pracujących w administracji. – Szkoła katolicka to obok kształcenia – kształtowanie, również w duchu nauczania i osobowości św. Jana Pawła II, który jest naszym patronem. W tym roku będziemy obchodzić setną rocznicę jego narodzin. Stąd jeszcze mocniej będziemy wczytywać się w jego teksty, organizować wydarzenia – powiedział dyrektor placówki ks. dr Waldemar Różycki. – Szkoła katolicka łączy w sobie wysoki poziom edukacji z rozwojem duchowym. Poza tym wyróżnia nas dawanie świadectwa o Panu Bogu, wartościach, które trudno realizować we współczesnym świecie – podsumował uczeń liceum Bartosz Tabin.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-02 16:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: Ojciec Święty przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy

Diecezja Bydgoska

W dniu 12 maja 2021 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała do wiadomości komunikat, w którym informuje, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy. Od tego momentu bp Wiesław Śmigiel zarządza diecezją bydgoską jako administrator apostolski sede vacante.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?