Reklama

Niedziela Małopolska

Dzień Świętego Franciszka 2019

Zapraszamy na ósmy z kolei Dzień Świętego Franciszka, który odbędzie się 6 października 2019 r. w Krakowie na Placu Franciszkańskim przy ul. Franciszkańskiej 4. Hasłem tegorocznego Dnia św. Franciszka jest „Kościół w Uzbekistanie”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień św. Franciszka z Asyżu co roku przyciąga mieszkańców Krakowa i okolic. Jest to okazja do świętowania imienin założyciela i patrona zakonu franciszkańskiego - św. Franciszka z Asyżu, znanego z miłości do ludzi i całego stworzonego świata. Dlatego też spotkanie odbywa się w atmosferze radości i braterstwa.

W poprzednich latach wydarzenie było poświęcone m.in. działalności misjonarzy franciszkańskich w Peru, gdzie pracowali bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski, misjom w Afryce, kulturze kresowej, akcji „Klisze pamięci”, w ramach której prowadzono kwestę na rozbudowę Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczny Dzień św. Franciszka odbędzie się w niedzielę 6 października pod hasłem „Kościół w Uzbekistanie”. Franciszkanie z Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię prowadzą misje w Uzbekistanie od początku lat 90-tych. Obecnie działają tam trzy parafie franciszkańskie, w których prowadzona jest nie tylko działalność duszpasterska, ale także charytatywna.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11. 30 od występu legendarnego już franciszkańskiego zespołu „Fioretti”. Organizatorzy zapraszają również na Mszę Świętą o godzinie 12.00 w Bazylice św. Franciszka z Asyżu, która zostanie odprawiona w intencji darczyńców Fundacji Brat Słońce i krakowskiej Prowincji Franciszkanów.

W ramach Dnia Świętego Franciszka będzie prezentowana kultura uzbecka: oryginalne stroje z Uzbekistanu, przedmioty i pamiątki przywiezione z misji. Uczestnicy spotkania będą mogli skosztować potraw kuchni uzbeckiej. Na wystawie w Auli bł. Jakuba, poza przedmiotami z Uzbekistanu, będzie także można zobaczyć starodruki ze zbiorów Biblioteki Franciszkańskiej. Jednocześnie będą tam wyświetlane filmy ukazujące pracę misyjną w Uzbekistanie.

Organizatorzy Dnia Świętego Franciszka zadbali o muzyczną oprawę święta: na scenie, poza zespołem „Fioretti” (godz. 11.30 i godz. 15.00), którego koncerty od lat cieszą się popularnością, wystąpią także Inna Kamaryan (godz. 12.45) i Anastazja Allanazarowej (godz. 16.00) , które zaprezentują piosenki uzbeckie, rosyjskie i z repertuaru Anny German. Na zakończenie wydarzenia o godz. 17.30 odbędzie się koncert gwiazdy wieczoru zespołu „Play&Pray”.

Reklama

W trakcie wydarzenia na stoiskach zaprezentują się różne dzieła franciszkańskie, m.in. Ośrodek Leczenia Uzależnień San Damiano z Chęcin, Wydawnictwo Bratni Zew, Instytut Studiów Franciszkańskich, Misje Franciszkańskie i Centrum św. Maksymiliana z Harmęż.

Pacjenci Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano” zaprezentują na scenie pantomimę o życiu św. Franciszka. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, takich jak: malowanie twarzy, konkursy, robienie budek dla zwierząt (stoisko Eko-Małopolska). Na stoisku Eko-Małopolska zaprezentują się ponadto Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i „Lawendziarnia Stoki 6”. Będzie także można skosztować rogalików i ciasteczek upieczonych specjalnie na tę okazję przez krakowskie Siostry Klaryski.

Dzień św. Franciszka to czas radosnego i rodzinnego świętowania, gdzie każdy może doświadczyć serdecznej atmosfery pokoju i dobra. To także okazja do rozmowy, spotkania z zakonnikami i misjonarzami poza klasztornymi murami oraz możliwość zwiedzenia budynku seminarium franciszkańskiego, czyli miejsc na co dzień znajdujących się za klauzurą (zapisy na zwiedzanie na stoisku Fundacji Brat Słońce).

Organizatorem akcji jest franciszkańska Fundacja Brat Słońce, a partnerami Krakowska Prowincja Zakonu Franciszkanów (Konwentualnych) św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, Klasztor św. Franciszka z Asyżu w Krakowie oraz Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego; patronem medialnym jest Radio Kraków.

Serdecznie zapraszamy bądźcie w tym dniu z nami!

Podziel się:

Oceń:

2019-09-26 20:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msze św., które trafiają do dzieci

Homile budzą ogromne zainteresowanie dzieci

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Homile budzą ogromne zainteresowanie dzieci

Od pięciu lat wrocławska parafia św. Elżbiety przy ul. Grabiszyńskiej prowadzi dla dzieci Autorski Projekt Duszpasterski, który pomaga im zaprzyjaźnić się z Jezusem i znaleźć swoje miejsce w Kościele.

Więcej ...

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 1-4.

Więcej ...

Kardynał O'Malley: nie wystawiać dzieł oskarżonego o przemoc seksualną ks. Rupnika

2024-06-28 21:02

S. Amata CSFN

Szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kard. Sean O’Malley w liście do szefów dykasterii (urzędów Kurii Rzymskiej) poprosił, by nie wystawiano dzieł autorów nadużyć seksualnych. To odniesienie do sprawy wydalonego z zakonu jezuitów Marko Rupnika, którego mozaiki znajdują się w wielu miejscach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024