Przed komercjalizacją Pierwszej Komunii św. przestrzega bp Henryk Tomasik. Sakrament coraz bardziej przestaje być duchowym świętem, a staje się przedsięwzięciem porównywanym organizacyjnie do wesela.
Biskup Tomasik przyznaje, że pewnych trendów już nie cofniemy. - Z całą pewnością jest potrzeba podkreślenia wyjątkowego charakteru tego dnia, poprzez wspólne spotkanie przy stole. Ale czy nie przesadzamy? - pytał. - Treść i forma muszą być zharmonizowane. Gdy forma jest nieproporcjonalna do treści to razi. Dlatego mam gorącą prośbę do rodziców. Dobrze, że chcecie podkreślić charakter tego dnia, ale nie przesadzajmy z tą stroną zewnętrzną. W centrum jest Chrystus, dziecko, jego sposób przeżywania tego sakramentu, jego sposób wchodzenia w prawdy wiary. Od tego dnia wiele zależy, jaka będzie religijna przyszłość dziecka - powiedział bp Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom..
Wśród prezentów dla chłopców króluje elektronika. Modele telefonów, tablety, laptopy i konsole do gier. Dużą popularnością cieszą się też skutery i quady. Z kolei dziewczynki dostają telefony, złotą biżuterię i gotówkę.
Kiedy szukamy szczęścia i radości, myślimy sobie, że zdobędziemy je przez posiadanie. Im więcej rzeczy wokół siebie zgromadzimy, im więcej nieruchomości nabędziemy, im więcej znajomych będziemy mieć, im więcej różnych bodźców będzie docierać do nas z zewnątrz – tym więcej szczęścia i radości dla nas. Sami jednak wiemy, że po chwilowych radościach często przychodzi gorycz pustki, gorycz rozczarowań. Wyobrażaliśmy sobie, że coś, na co czekaliśmy, przyniesie nam wiele satysfakcji, a okazuje się, że znowu daliśmy się nabrać.
Bp Przyborek w Markowej: gościnność Rodziny Ulmów rodziła się z Chleba Życia
2025-07-06 17:09
pab/KAI
www.ulmowie.pl
Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego
W Markowej trwa Święto bł. Rodziny Ulmów, związane z przypadającym jutro wspomnieniem liturgicznym „Samarytan z Markowej”. Uroczystej Mszy św. w niedzielę w miejscowym kościele przewodniczył bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, przewodniczący Rady KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek oraz członek Rady ds. Rodziny. W homilii podkreślił, że ujęła go gościnność Ulmów, która nie pozostawiała nikogo głodnym, mimo że niewiele mieli. Jak podkreślił, taka postawa rodzi się z karmienia się Chlebem Życia, czyli komunią św.