Reklama

Niedziela Częstochowska

Wystawa: „Na straży granic… Straż Graniczna w II Rzeczpospolitej na zachodnim odcinku granicy polsko – niemieckiej”

Zofia Białas

4 lutego w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę czasową „Na straży granic… Straż Graniczna w II Rzeczpospolitej na zachodnim odcinku granicy polsko – niemieckiej. Na otwarcie wystawy przybyła młodzież z Zespołu Szkół nr 1 i nr 3 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 4, mundurowi ze Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu, prof. Tadeusz Olejnik, przedstawiciele władz miasta z Przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Akuliczem, sponsorzy wystawy, członkowie Klubu Historycznego im. Gen Grota - Roweckiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa powstała ze zbiorów: Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum w Praszce, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Archiwum Akt Nowych a także z kolekcji prywatnych: st. chorążego sztab. SG Tadeusza Pruchniewskiego, Przemysława Buckiego, Arkadiusza Kapuścika, Mieczysława Sołtysiaka oraz Ksawerego Jasiaka i Przemysława Wojciechowskiego z IPN.

Zofia Białas

Organizatorami wystawy są: Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu Delegatura w Opolu, Muzeum w Praszce, przy współpracy Placówki Straży Granicznej w Opolu im. Powstańców Śląskich. Patronat nad wystawą objęli: Minister Obrony Narodowej i Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwarciu wystawy w Wieluniu towarzyszyły: wystąpienie dra Ksawerego Jasiaka, pracownika IPN we Wrocławiu Delegatura w Opolu, wystąpienie Jana Książka, dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej poświęcone historii Straży Granicznej w powiecie wieluńskim oraz prezentacja dioramy historycznej ze zbiorów Przemysława Buckiego i Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej w Wieluniu”, autorstwa Przemysława Buckiego i st. chor. sztab. Straży Granicznej Tadeusza Pruchniewskiego, składającej się z oryginalnych artefaktów wyposażenia i umundurowania strażnika granicznego, a także dokumentów, odznak z czasów II RP oraz współczesnego umundurowania i uzbrojenia Placówki Straży Granicznej w Opolu.

Historia Straży Granicznej II RP rozpoczęła się w X 1918 roku, kiedy to Rada Regencyjna powołała Straż Graniczno – Wojskową a Ministerstwo Skarbu Korpus Straży Skarbowej, które po połączeniu przyjęły nazwę Straży Aprowizacyjnej. Po reorganizacji w IV 1919 roku powstała Wojskowa Straż Graniczna. Po kolejnych reorganizacjach w roku 1921 mieliśmy do czynienia z Batalionami Celnymi (Bataliony Straży Granicznej do VI 1923 roku). Po likwidacji większości Batalionów powstała do ochrony granic Policja Państwowa oraz Straż Celna, która w 1925 roku liczyła 24 Inspektoraty i 140 Komisariatów, łącznie 6967 funkcjonariuszy. Straż Celna działała do 2 IV 1928 roku.

Reklama

Zadania Straży Celnej w zakresie ochrony granicy północnej, zachodniej i południowej II Rzeczpospolitej przejęła utworzona 22 marca 1928 roku Straż Graniczna – zawodowa formacja o charakterze policyjno - wojskowym. W latach 1928 – 1939 personel Straży Granicznej składał się z dawnych funkcjonariuszy Straży Celnej i nowo przyjętych do służby. W większości byli to rezerwiści Wojska Polskiego. Wielu członków Straży Granicznej miała przeszłość wojskową, wielu spośród nich dowodziło plutonami i kompaniami podczas wojny polsko-bolszewickiej (1919–1921) oraz w powstaniach: wielkopolskim (1918–1919) i śląskich (1919–1921).

Głównym celem i tematem wystawy, złożonej z 15 plansz umieszczonych na systemie roll –up (ułożona tematyczne w układzie chronologiczno - problemowym), którą od 4 lutego możemy oglądać w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, jest fragment historii Straży Granicznej na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym XX w. oraz ukazanie jej roli ze szczególnym uwzględnieniem wykonywanych przez nią zadań i czynności służbowych, odzwierciedlających ówczesną sytuację w II Rzeczpospolitej. Wystawa to memento dla mieszkańców ówczesnego polsko-niemieckiego pogranicza (obecnie terenów województw: śląskiego, opolskiego i wielkopolskiego) o jednej z największych, elitarnych formacji mundurowych II RP, która stała się symbolem Polski niepodległej.

Wystawa to także spłata długu pamięci wobec ludzi niezwykłych, patriotów, o których tak naprawdę mało wiemy.

W Informatorze wystawy czasowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Delegatury w Opolu czytamy: Wystawa prezentuje szeroki wachlarz działań oraz dokonań jednej z najważniejszych służb mundurowych w II RP. Poświęcona jest ludziom, którzy wiernie służyli i przelewali krew za ochronę i utrzymanie granic niepodległej Polski. Zawiera najbardziej istotne, przełomowe dla dziejów tej formacji wydarzenia, związane m.in. z przemianami organizacyjnymi w administracji państwowej i wojskowej.

Reklama

Na wystawie zaprezentowano unikatowe, niepublikowane fotografie i mapy z lat 30-tych XX w. m.in. przejść granicznych Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego SG, rozmieszczenia Komisariatów i Placówek I i II linii, strukturę i kadrę kierowniczą Inspektoratu Granicznego (nr 13) „Wieluń” (było 5 Inspektoratów Granicznych), sylwetki wybranych strażników granicznych i ich dokumenty, umundurowanie, uzbrojenie oraz różne formy codziennej służby w terenie: począwszy od patrolowania pogranicza, poprzez walkę z przemytem, wykonywanie zadań specjalnych dla ekspozytur wywiadowczych Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pokazano także życie prywatne strażników i ich rodzin po zakończonej służbie.

Ostatnie plansze obrazują wydarzenia z 1 września 1939 r. i tragiczne losy strażników, którzy zginęli we wczesnych godzinach porannych, broniąc zachodniego odcinka granicy II RP. Ci, co nie zginęli, trafili do niewoli niemieckiej i sowieckiej. Wielu zginęło w kwietniu 1940 r., dzieląc los ofiar sowieckiej zbrodni katyńskiej ginąc w Kalininie (obecnie Twer).

Zapraszamy do Muzeum Ziemi Wieluńskiej i do obejrzenia dwóch równoległych wystaw: „Przywrócić blask…” i „Na straży granic …”

Podziel się:

Oceń:

2020-02-04 17:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zapomniany malarz śląski

Niedziela legnicka 46/2012, str. 7

Najstarsze obrazy Jeremiasza Knechtla prezentowane na wystawie

Monika Łukaszów

Najstarsze obrazy Jeremiasza Knechtla prezentowane na wystawie

Więcej ...

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024