Reklama

Watykan

Watykan: dziś 91. rocznica powstania Państwa Miasta Watykańskiego

railwayfx/Fotolia

Stolica Apostolska świętuje rocznicę podpisania Traktatów Laterańskich, które miało miejsce 11 lutego 1929 r. i które dało początek współczesnego Państwa Miasta Watykańskiego, które otrzymało też gwarancję eksterytorialności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Traktaty Laterańskie położyły kres tzw. kwestii rzymskiej (wł. La Questione Romana), czyli sporowi, jaki od czasu Zjednoczenia Włoch toczył się między Stolicą Apostolską a Królestwem Włoch. Ich nazwa pochodzi od miejsca podpisania: Pałacu Laterańskiego w Rzymie, który stanowił część rezydencji papieskich przy Bazylice św. Jana na Lateranie. Jego sygnatariuszami byli kard. Pietro Gasparri, delegowany przez papieża Piusa XI i Benito Mussolini.

"Kwestia rzymska" wiązała się bezpośrednio z likwidacją Państwa Watykańskiego w następstwie Zjednoczenia Włoch. Kiedy w następstwie referendum przeprowadzonego 2 października 1870 r., wśród Rzymian, Wieczne Miasto przyłączono do Zjednoczonych Włoch, a król Wiktor Emmanuel zlokalizował swoją siedzibę w należącym dawniej do papieży pałacu na Kwirynale, papież Pius IX wyraził swój jednoznaczny protest, wydając encyklikę pt. "Respicientes", w którym nakładał ekskomunikę na zaborców Państwa Watykańskiego. Wprawdzie władze Zjednoczonych Włoch zaproponowały papieżowi tzw. "Prawa gwarancyjne", które przyznawały papieżowi szereg praw, zarówno w zakresie jego suwerenności, jak też w kwestii nowych granic przynależnych mu terytoriów, jednak był to dokument krzywdzący Kościół i Pius IX odrzucił go, a siebie ogłosił "więźniem Watykanu".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po dojściu do władzy Mussoliniego, stało się jasne, że porozumienie z władzami Włoch jest Kościołowi potrzebne, aby obronić się przed prawdopodobną ekspansją faszystów. Prace nad tym porozumieniem rozpoczęły się w 1924 r., już za pontyfikatu Piusa XI, a negocjacje treści trzech dokumentów: porozumienia, konkordatu i konwencji finansowej rozpoczęły się we wrześniu 1928 r. Ich podpisanie odbyło się właśnie 11 lutego 1929 r. w Pałacu Laterańskim i dało początek Państwa Miasta Watykanu jakie znamy we współczesnym kształcie. Na przestrzeni wieków były one uzupełniane kolejnymi dokumentami prawnymi, regulującymi funkcjonowanie Stolicy Apostolskiej i jej relacje z innymi państwami.

W Watykanie 11 lutego jest dniem wolnym od pracy, w którym obchodzone jest także wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Podziel się:

Oceń:

2020-02-11 16:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan widzi postępy w dialogu chrześcijańsko-islamskim

photosforyou/pixabay.com

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguel Angel Ayuso Guixot dostrzega postępy w dialogu chrześcijan i muzułmanów. Według mediów włoskich purpurat, który w kościele Świętego Krzyża we Florencji uczestniczył w zorganizowanym przez franciszkanów Dniu Braterstwa powiedział, że „otworzyły się nowe perspektywy pokoju i prawdziwego braterstwa”.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...