Reklama

Watykan

Papież przyjął pierwsza grupę francuskich biskupów

pixabay.com

W Watykanie rozpoczęła się wizyta ad limina episkopatu Francji. Papież spotkał się dzisiaj z pierwszą grupą francuskich biskupów. W sumie jest ich 110. Ich pielgrzymka „do progów apostolskich” została podzielona na trzy grupy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnia wizyta ad limina apostolorum francuskich biskupów miała miejsce w 2012 r. Od tego czasu dużo się zmieniło. W rozmowie z dziennikiem „La Croix” przedstawiciele pierwszej grupy biskupów wskazują na spustoszenie, jakie dokonało się w ich diecezjach.

„W mojej prowincji kościelnej przez ostatnich 10 lat liczba chrztów i małżeństw zmniejszyła się o 40 proc.” – mówi abp Pascal Wintzer, metropolita Poitiers. Przyznaje też, że wraz z redukcją liczby parafii zmienił się również stosunek wiernych do Eucharystii. W przeszłości ludzie byli przyzwyczajeni, że Msza św. jest w pobliżu, tam gdzie mieszkają i nie trzeba na nią jeździć 15 czy 20 km. Teraz niektórzy gromadzą się jeszcze niekiedy na Liturgii Słowa, ale bez przyjmowania komunii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podobną tendencję potwierdza też abp Vincent Dollman z Cambrai. Zauważa, że w jego archidiecezji, na skutek decyzji podjętych przez jego poprzednika, wierni koncentrują się na rozważaniu Słowa Bożego. Natomiast nie zauważa się silnego pragnienia Eucharystii. W tym kontekście wskazuje na potrzebę ponownego doceniania pobożności ludowej, pielgrzymek, nabożeństw Drogi Krzyżowej czy spotkań przy żłóbku.

Obaj biskupi podkreślają podstawową rolę świeckich w ewangelizacji, która jest już dzisiaj podstawowym wyzwaniem. „Wiem, że w mojej diecezji są regiony, gdzie nie ma już ani jednego chrześcijanina” – mówi abp Wintzer. „A tymczasem żyją tam ludzie i my jesteśmy za nich odpowiedzialni. Kto wyjdzie im na spotkanie?” – pyta metropolita Poitiers.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-09 19:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: powstaje płyta-antidotum na lęk w dobie pandemii

Nowy album Michała Niemca - krakowskiego katechety, muzykoterapeuty i organisty - będzie nosił tytuł „Przez Serce do Serca”. - W czasach epidemii koronawirusa trzeba oddawać się pod opiekę Bożej Opatrzności. A najlepiej uczynić to przez wstawiennictwo Maryi - tłumaczy twórca.

Więcej ...

Matka Afryki

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Patronka dzieł misyjnych w Polsce – bł. Maria Teresa Ledóchowska była starszą siostrą św. Urszuli

Więcej ...

Markowa: rozpoczęło się Święto bł. Rodziny Ulmów

2025-07-06 09:34

Renata Czerwińska

Dziękczynny Wieczór Błogosławieństw ze świadectwem Wojciecha Modesta Amaro, a wcześniej piknik rodzinny rozpoczęły w sobotę w Markowej 3-dniowe obchody Święta bł. Rodziny Ulmów. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Małżonku kochający… Małżonko wierna…”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa