Epidemia koronawirusa może pogrzebać kościelne szkolnictwo we Włoszech. Od września przestanie działać od 30 do 50 procent kościelnych szkół – oświadczył ks. Ivan Maffeis, podsekretarz episkopatu Włoch. Ludzie tracą pracę, rodzice nie mają pieniędzy był zapłacić za czesne.
We Włoszech w przeciwieństwie do większości państw liberalnych, szkolnictwo kościelne jest niemal w całości opłacane przez rodziny. Nawet wieloletnie rządy chadecji nie zagwarantowały w tym kraju faktycznej wolności nauczania. A przy tym dziś w szkołach niepaństwowych pobiera naukę ok. 12 procent włoskich uczniów.
Rozmawiając z portalem La Nuova Bussola Quotidiana ks. Maffeis zastrzegł, że zamknięcie co trzeciej szkoły to scenariusz optymistyczny.
Moim zdaniem we wrześniu zlikwidowanych zostanie 50 proc. szkół kościelnych
Podziel się cytatem
– powiedział przedstawiciel episkopatu. Ujawnił on, że biskupi wystąpili do rządu z prośba o podjęcie działań osłonowych. Reakcje władz są jednak ogólnikowe i wymijające.
Analitycy geopolityczni widzą papieża Leona XIV w wyjątkowej roli
2025-07-01 13:03
tom/KAI
Vatican Media
Kiedy wybierany jest nowy papież, redaktorzy włoskiego magazynu geopolitycznego „Limes” są jednymi z pierwszych, którzy próbują przeanalizować globalne implikacje wyboru następcy św. Piotra. Od czasu gdy na stolicy Piotrowej zasiadł Jan Paweł II (1978-2005), papież, który aktywnie i skutecznie wpływał na politykę światową, specjaliści skupieni wokół redaktora naczelnego pisma Lucio Caracciolo wiedzą bardzo dobrze, że wybór papieża to coś więcej niż czysto wewnętrzny proces kościelny.
Leon XIV podkreśla aktualność ekologicznej encykliki Franciszka
2025-07-02 12:45
st/KAI
Niech encyklika Laudato si’ nadal nas inspiruje, a ekologia integralna niech będzie coraz częściej wybieraną i wspólnie podzielaną drogą, którą należy podążać - pisze Ojciec Święty w opublikowanym dziś Orędziu na obchodzony 1 września Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego. Jest ono zatytułowane „Ziarna pokoju i nadziei”.