Reklama

Wiadomości

Niemcy: obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych Sachsenhausen i Ravensbrück

wikipedia.org

Nabożeństwo ekumeniczne w kościele-miejscu pamięci Maria Regina Martyrum (Maryi Królowej Męczenników) w Berlinie oraz liczne przesłania wideo upamiętniły przypadającą w tych dniach 75. rocznicę wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Sachsenhausen i Ravensbrück.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed 75 laty obóz koncentracyjny w Sachsenhausen wyzwoliły wojska alianckie. Osoby, które przeżyły ten obóz oraz wyzwolony w tym samym czasie obóz Ravensbrück, razem ze swoimi bliskimi z całego świata zamierzali wspólnie upamiętnić publicznie tę rocznicę. Jednak z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa uroczystości zostały odwołane, odbyły się tylko online.

Wspólne wideoprzesłania ogłosili 19 kwietnia m.in. ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Polski: Heiko Maas i Jacek Czaputowicz. Nawiązując do wyzwolenia obozów Maas sprzeciwił się „jadowi nienawiści i antysemityzmu”, których ożywienia jesteśmy w tych dniach świadkami, doniosła niemiecka agencja katolicka KNA.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jeśli upamiętnienie jest zniesławiane jako kult winy, jeśli w kraju lub za granicą ofiary są reinterpretowane jako sprawcy, to my, Niemcy nie możemy tego zaakceptować w milczeniu", stwierdził Maas. Jeśli dziś Żydzi lub Sinti i Romowie są ponownie atakowani, trzeba mieć odwagę do stawienia czoła sprawcom. Dlatego – powiedział Maas – Niemcy główny nacisk kładą na walkę z osobami kwestionującymi Holokaust i go pomniejszającymi.

Modlitwy chrześcijańskie i żydowskie z kościoła Maria Regina Martyrum transmitowała na żywo lokalna telewizja. Zamierzało w nich wziąć udział około 60 osób, które przeżyły hitlerowskie obozy. W związku z obowiązującymi obecnie przepisami antywirusowymi, ich wideoprzesłania oraz wypowiedzi polityków w ramach „wirtualnej 75. rocznicy wyzwolenia obozów” można było obserwować na kanałach mediów społecznościowych oraz na stronie internetowej Brandenburskiej Fundacji Miejsc Pamięci. Pokazane Zostały też klipy dotyczące projektów artystycznych i edukacyjnych, które były częścią pierwotnie planowanych wydarzeń.

W niemieckim nazistowskim obozie Sachsenhausen wojska radzieckie i polskie wyzwoliły 22/23 kwietnia 1945 r. około trzech tysięcy chorych więźniów pozostawionych przez SS, natomiast 30 tys. pędzono w marszu śmierci, w którym zginęło ponad tysiąc z nich.

Podziel się cytatem

Reklama

Hitlerowski obóz w Ravensbruck był przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Założono go w marcu 1939 r. w pobliżu miasta Fürstenberg w Meklemburgii. Przez obóz przeszło ponad 132 tys. kobiet 27 narodowości, z których zginęło około 92 tys. Liczba Polek w obozie sięgała około 40 tys. Przeżyło zaledwie 8 tys. Wiele tysięcy kobiet zmarło z wycieńczenia i chorób. Więźniarki były wykorzystywane do pracy niewolniczej w obozie i poza nim, m.in. w fabrykach przemysłu zbrojeniowego. Gdy 30 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona wyzwoliła Ravensbrück, było tam jeszcze około dwóch tysięcy więźniarek, wcześniej SS wysłało w marszu śmierci 20 tys.

Jedną z więźniarek Ravensbrück była dziś 98-letnia Wanda Póltawska, psychiatra, bliska przyjaciółka św. Jana Pawła II. W Ravensbrück więziona była od września 1941 do marca 1945 r. Znalazła się w pierwszej grupie ravensbrückich „królików” - kobiet poddawanych eksperymentom „medycznym” prowadzonym przez niemieckich lekarzy. Swoje obozowe wspomnienia opublikowała w przejmującej książce „I boję się snów”, która powstała zresztą z potrzeby psychoterapeutycznej.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-20 13:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: postulaty niemieckiej drogi synodalnej to dyktatura miernoty

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Bożena Bobowska/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Teksty przyjęte przed kilkoma dniami na V Zgromadzeniu Plenarnym niemieckiej „drogi synodalnej” – są wyrazem „dyktatury miernoty” – stwierdził w wywiadzie dla agencji CNA Deutsch kardynał Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zwraca uwagę, że postulaty te są nie do pogodzenia z wiarą katolicką.

Więcej ...

Rodzice z dziećmi będą zatrzymywani na lotniskach? Nowy pomysł MEN

2024-07-08 09:12

Rawpixel.com/fotolia.com

Ograniczanie religii w szkołach, wycinki w wykazie lektur obowiązkowych to nie wszystko, co planuje rząd w zakresie reformowania systemu edukacji. Katarzyna Lubnauer, wiceminister resortu edukacji narodowej ogłosiła nowy pomysł - zakaz wyjeżdżania na wakacje w trakcie roku szkolnego.

Więcej ...

Maryja Jasnogórska w życiu papieży XX wieku

2024-07-08 21:03
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Maryja Jasnogórska - właśnie Ją należałoby uznać za Madonnę papieży XX w. Oni bowiem także zwyciężali razem z Nią i dzięki Niej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Wiadomości

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...