Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Triduum ku czci Matki Bożej Anielskiej w Kętach

Wierni z diecezji bielsko-żywieckiej uczestniczą w trzydniowych uroczystościach z okazji odpustu Porcjunkuli, które 31 lipca rozpoczęły się w klasztorze franciszkanów-reformatów w Kętach.
Uroczystości organizowane są nieprzerwanie od 300 lat. Kulminacyjnymi ich momentami będą Pasterka Maryjna odprawiona o północy z 1 na 2 sierpnia oraz Msza odpustowa, połączona w tym roku z jubileuszem 25-lecia kapłaństwa przełożonego kęckiej wspólnoty franciszkańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Bernard Jan Potępa OFM, gwardian klasztoru w Kętach, przypomina, że uroczystości, nawiązujące do dwóch mistycznych wydarzeń z życia św. Franciszka – otrzymania daru odpustu przypisanego do kaplicy pod Asyżem oraz otrzymania stygmatów męki i śmierci Chrystusa – są okazją nie tylko do przeżywania ogromnej radości, ale dają możliwość uczestniczenia w darze dobroci i miłosierdzia Bożego. „W przeżywaniu prawdziwej radości człowiek nie chce być sam, bo jest istotą społeczną, a sensem radości jest dzielnie się nią” – zaznacza i wskazuje, że radość św. Franciszka wynikała m.in. z jego miłości Boga i człowieka oraz pokory.

Zdaniem zakonnika, odpust Porcjunkuli, który uprosił za wstawiennictwem Matki Boga, św. Franciszek, powinien sprawić, że „odtąd każda spowiedź będzie dla nas całkowitym umieraniem dla grzechu i rodzeniem się zarazem d radosnego i szczęśliwego życia w Bogu, do życia wiecznego już na ziemi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Klasztor Ojców Franciszkanów w Kętach został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Inicjatorem budowy był chorąży krakowski i rycerz chorągwi husarskiej Andrzej z Żydowa Żydowski. Celem jego przedsięwzięcia była walka na tutejszych terenach z coraz bardziej szerzącym się kalwinizmem.

Reklama

W 1901 roku do klasztoru dobudowano kaplicę św. Dydaka. Wewnątrz znajdują się freski przedstawiające św. Franciszka, który dostępuje łaski odpustu Porcjunkuli. Co roku przybywają do niej wierni z Kęt i okolic w celu uzyskania odpustu.

Święto Porcjunkuli jest obchodzone bardzo uroczyście jako święto patronalne jedynie w kościołach i klasztorach franciszkańskich.

Kościół Matki Boskiej Anielskiej (Porcjunkula) leży około 2 kilometrów na południe od Asyżu. Znajdowała się tu pierwotnie benedyktyńska kapliczka odbudowana przez św. Franciszka w 1207 roku. W roku 1211 benedyktyni z góry Subasio odstąpili Franciszkowi i jego towarzyszom kaplicę.

Papież udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kaplicy, które odbyło się dnia 2 sierpnia 1216 roku. Od wieku XIV papieże podobny odpust na ten dzień zaczęli przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. W 1952 roku wyszedł dekret Kongregacji Odpustów rozszerzający przywilej odpustu zupełnego „toties quoties" na dzień 2 sierpnia, czyli za każde nawiedzenie kościoła i wypełnienie warunków.

Odpust ten można uzyskać spełniając zwyczajne warunki: pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie w nim Modlitwy Pańskiej i wyznania wiary oraz sakramentalna spowiedź i Komunia św. wraz z modlitwą w intencji Ojca Świętego; wykluczone przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-31 11:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poronin: jubileusz kapłaństwa ks. Władysława Zązla

youtube.com

Znany kapelan Związku Podhalan i propagator wesel bezalkoholowych świętował jubileusz 50-lecia kapłaństwa w czasie uroczystości odpustowych w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Poroninie.

Więcej ...

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku

2025-07-14 13:24

Post FB Muzeum II Wojny Światowej

‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.

Więcej ...

Kapsuła Dragon z Polakiem na pokładzie rozpoczęła powrót na Ziemię

2025-07-14 15:16
Astronauci powinni już jutro dotrzeć na Ziemię

Adobe Stock

Astronauci powinni już jutro dotrzeć na Ziemię

Kapsuła Dragon Grace z czworgiem astronautów misji Ax-4, w tym Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i wraca na Ziemię. Za ok. 22 godziny ma wodować w Pacyfiku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski