Reklama

Kościół

Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła. Najnowsza książka George Weigel

yourube.com

George Weigel w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeprowadził szereg długich rozmów z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Wiedza wyniesiona z tych dialogów – jak również z wieloletnich kontaktów z katolikami ze wszystkich kontynentów, reprezentującymi wszystkie stany życia w Kościele – stała się dla niego motywacją do przedstawienia swoich refleksji w książce The Next Pope: The Office of Peter and a Church in Mission. Właśnie nakładem wydawnictwa "W drodze", pod patronatem "Niedzieli" ukazało się polskie tłumaczenie książki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autor analizuje wyzwania stojące przed Kościołem katolickim w XXI wieku. Proponuje, co powinni zrobić przyszli przywódcy Kościoła, zwłaszcza następny papież, aby pozostać wiernymi działaniu Ducha Świętego. W okresie następnego pontyfikatu Kościół wkroczy bowiem na nieznane terytorium. Kluczowa więc jest refleksja nad dwiema kwestiami: Czego Duch Święty uczy Kościół w okresie przejściowym? Jakie cechy musi posiadać człowiek, który będzie przeprowadzał katolicką wspólnotę przez te przemiany, ponosząc olbrzymią odpowiedzialność i dźwigając brzemię urzędu Piotrowego, dzierżącego „klucze królestwa niebieskiego” (Mt 16,19)1?

– Następcą Stolicy Piotrowej prawdopodobnie będzie ktoś, kto w latach, kiedy odbywało się Vaticanum II, był nastolatkiem lub młodzieńcem, a może nawet dzieckiem. W każdym razie, w odróżnieniu od Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, nie będzie ukształtowany przez doświadczenie soboru i dyskusji nad jego znaczeniem oraz odbiorem, które wybuchły zaraz po zakończeniu tego wydarzenia – wyjaśnia Georg Weigel. I dodaje - Kolejny papież będzie więc postacią okresu przejściowego w inny sposób niż jego bezpośredni poprzednicy. Wydaje się zatem właściwe, aby podjąć refleksję nad tym, jaką naukę wyniósł Kościół z doświadczeń pontyfikatów wspomnianych trzech soborowych papieży oraz zasugerować, co ich następca mógłby z niej zaczerpnąć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Zięba OP, dominikanin, teolog, filozof, publicysta o Następnym papieżu: „Poruszająca książka, która zaprasza czytelnika do przemyślenia swej wiary oraz katolickości. Wyraziste poglądy Georga Weigl’a, wybitnego znawcy papiestwa, rozpoczęły już debatę nie tylko w Watykanie, ale w całym międzynarodowym kolegium kardynalskim, a wraz z licznymi tłumaczeniami zapewne rozpoczną debatę w całym Kościele. Weigel z erudycją opisuje ewolucję katolicyzmu od „Kościoła kontrreformacji” do „Kościoła nowej ewangelizacji” oraz wyzwania które stoją przed Kościołem w XXI wieku. Ze znajomością rzeczy i z polemiczną pasją dowodzi, że ani postępowy, liberalny „niskokaloryczny” katolicyzm, ani katolicyzm, który zastygł jak owad w bursztynie w przedsoborowym kształcie nie mają przed sobą przyszłości. Nowy papież będzie więc musiał łączyć wierność tradycji z charyzmatyczną odwagą pioniera nowej ewangelizacji, a także reformatora skostniałej niekiedy instytucji, w świecie w którym jest coraz więcej zamętu i niepokoju o przyszłość. To nie są tylko problemy przed którymi staje kolegium kardynałów. To są nasze problemy.”

Reklama

Książce patronują: Centrum Myśli Jana Pawła II, tygodnik „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Przewodnik Katolicki”, tygodnik „Idziemy”, „Teologia Polityczna”, „Wszystko, co Najważniejsze”, „Echo Katolickie”, miesięcznik „W drodze”, portal katolicki OPOKA, dominikanie.pl, wiara.pl, Radio Emaus, Radio Nadzieja.

O autorze: George Weigel (ur. 1951) – amerykański teolog, pisarz katolicki, działacz społeczny i polityczny. Zajmuje się głównie kwestiami dotyczącymi religii i kultury, obliczem chrześcijaństwa w dobie demokracji i kapitalizmu. Jest autorem najlepiej sprzedającej się biografii papieża Jana Pawła II, zatytułowanej Świadek nadziei.

Więcej o książce: Zobacz

Materiał prasowy

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-12-28 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: chrześcijanin wielkodusznym świadkiem Bożego światła

Grzegorz Gałązka

O znaczeniu świadczenia o Bożym świetle oraz wielkoduszności w życiu chrześcijańskim mówił Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty. Wraz z papieżem koncelebrowali ją kapłani obchodzący 50. rocznicę swych święceń.

Więcej ...

Dobrze być księdzem, niezależnie od sytuacji

2024-07-01 10:12

Biuro Prasowe PKWP Polska

Świadectwo prześladowanych kapłanów. „Kiedy zostałem porwany, wydawało mi się, że mam za sobą ostatnią modlitwę w życiu” – mówi jeden z kapłanów, do którego w trakcie wizyty w Nigerii dotarła Pomoc Kościołowi w Potrzebie. O. James spotkał się z torturami. O. John został zaatakowany w swoim domu. O. Raymond wyjaśnia, że niezależnie od liczb najgorszy jest fakt, że w kraju wciąż mordowani są chrześcijanie. Z nigeryjskimi księżmi rozmawiał ks. prof. Waldemar Cisło.

Więcej ...

Może zmieniać serca, rodziny, kraj

2024-07-02 00:11

Br. Kacper Grabowski CSsR

- To sanktuarium to dobre miejsce, aby połatać, posklejać to, co nam się popsuło, co popękało - a raczej żeby Bóg to posklejał i naprawił – powiedział w Tuchowie bp Leszek Leszkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska