Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego

2021-04-22 13:19
Kard. Stefan Wyszyński

Archiwum

Kard. Stefan Wyszyński

„Wolność i jej zagrożenia” będą tematem kolejnego spotkania „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego”. Wśród gości historyk, prof. Andrzej Nowak. W tym cyklu rozważania dotyczą Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego Matce Bożej z 3 maja 1966 r. Rozważania związane z posługą i duchowością kard. Stefana Wyszyńskiego odbędą się 27 kwietnia na Jasnej Górze.

Gośćmi spotkania będą: prof. Andrzej Nowak, publicysta, historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Beata Mackiewicz, redaktor tekstów Prymasa Wyszyńskiego i dyrektor wydawnictwa Soli Deo.

- Wolność to zagadnienie kluczowe, które wiąże się z tym aktem - zauważa o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, który jest jednym z organizatorów spotkania. Podkreśla, że „można powiedzieć, że kontekst naszego życia wymagał takiego aktu, bo skoro w Polsce wolności nie było, kraj był zniewolony przez system komunistyczny, to oddanie się w niewolę Maryi, było odpowiedzią na tę sytuację, by w Jej ramionach poczuć się wolnymi i zabezpieczyć się na przyszłość”.

Reklama

O. Prus przypomina, że Akt Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego był niejako uwieńczeniem uroczystych obchodów milenium chrztu Polski, do których Prymas Wyszyński przywiązywał wielką wagę podkreślając, że przez chrzest „weszliśmy do rodziny chrześcijańskiej świadomi naszych obowiązków w tej rodzinie, zwłaszcza odpowiedzialności za naród i Kościół w Polsce i w świecie”.

- Dzięki wydarzeniu w państwie Mieszka sprzed 1055 lat ludzie na tej ziemi mogli wejść w przestrzeń dzieci Bożych oddychających wolnością, którą może dać tylko Bóg. I to jest wielka wartość, którą musimy dziś na nowo odkrywać i ją doceniać - podkreśla dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

Jak dodaje paulin spotkanie będzie nie tylko rozważaniem historycznym o akcie z 1966 r., ale będzie również próbą zauważenia aktualności tego przesłania w kontekście dzisiejszych zagrożeń wolności. - Choć żyjemy w wolnym kraju, zagrożenia naszej wolności wciąż są, widoczne szczególnie w obszarze systemu wartości, moralności - zauważa o. Prus.

Reklama

W czasie spotkania mowa będzie także o wolności w odniesieniu do dziejów polskiego Narodu, bo jak mówił Prymas Wyszyński „Naród, który kończy jedno tysiąclecie i ma przed sobą nowe musi wspierać się na błogosławionych doświadczeniach dziejowych, czerpiąc z nich mądrość, siłę i program dla przyszłości”. Z pewnością w rozważaniach nie zabraknie również odwoływania się do roli Kościoła w zmaganiach o wolność. - Kościół nie próżnował w dziejach naszego narodu. Wystarczy wziąć do ręki uczciwie, rzetelnie i w prawdzie przedstawione dzieje tego narodu, aby się o tym przekonać. Kościół pracował w narodzie, uszlachetniał, odmieniał i dźwigał go, był jego siłą, mocą i potęgą - przypominał przed obchodami Milenium kard. Stefan Wyszyński.

Czwarte w tym roku spotkanie „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego” odbędzie się 27 kwietnia w Sali Papieskiej. Początek o godz.19.30. Transmisja w Radiu Jasna Góra i w Internecie.

Po spotkaniu tradycyjnie już jego uczestnicy wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, który inauguruje nocne czuwanie (z 27. na 28. dzień miesiąca) w intencji beatyfikacji jednego z największych czcicieli Królowej Polski i owoców duchowych tego aktu dla Kościoła w Polsce i dla naszej Ojczyzny. O północy w dzień odejścia do Wieczności, 28. dnia miesiąca (Prymas zmarł 28 maja) odprawiana jest Msza św.

Organizatorami spotkań są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Aktu oddania naszego narodu w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie Episkopat dokonał 3 maja 1966 r. na Jasnej Górze. W Akcie Milenijnym określone zostały dwa cele tego oddania: ubezpieczenie Kościoła na drugie tysiąclecie chrześcijaństwa i przekazanie nienaruszonej wiary kolejnym pokoleniom Polaków. Najlepiej można było to uczynić w dłoniach Matki Najświętszej, której opieki naród nasz nieustannie w swoich dziejach doświadczał.

Milenijny akt oddania prymas Polski Stefan kard. Wyszyński nazwał w liście dziękczynnym do papieża Pawła VI aktem konsekracji.

Oddanie narodu polskiego w macierzyńską niewolę Matce Bożej stanowiło centralny punkt obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski i jak zauważył o. Melchior, był wyraźnym opowiedzeniem się Polaków za tym, że nasza Ojczyzna ma pozostać krajem katolickim. Do Sacrum Poloniae Millennium przygotowywała Polaków Wielka Nowenna – dziewięcioletni program duszpasterski. Każdy rok nowenny miał swoje hasło, które wierni realizowali. Etap przygotowań był długi ze względu na doniosłość wydarzenia.

Do aktu oddania komentarz teologiczno-duszpasterski napisał abp Karol Wojtyła. Prymas Wyszyński w jednym z przemówień podkreślał przekonanie metropolity krakowskiego, że oddanie w macierzyńską niewolę Maryi to czyn heroiczny, który nie polega na efektownych dokonaniach, tylko na ogromie zawierzenia Matce Najświętszej.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Opatrznościowy Pasterz. Czytania na maj 2020

Paulinianum

Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski oddaje do rąk kapłanów i wiernych świeckich szczególną lekturę na drodze przygotowań do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. „Opatrznościowy Pasterz. Drogi życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego" to tytuł majowych czytanek autorstwa o. Stanisława Przepierskiego OP. Książka jest podzielona na 31 rozdziałów, tak, aby treść każdego z nich można było zgłębiać w kolejne dni maja.

Więcej ...

Abp Pizzaballa: stoimy na krawędzi wojny domowej

2021-05-14 17:11

PAP

„Jesteśmy świadkami przemocy, jakiej wcześniej tutaj nie widziano, stoimy na krawędzi wojny domowej” – powiedział w rozmowie z agencją SIR łaciński patriarcha Jerozolimy. Abp Pierbattista Pizzaballa zaapelował o porzucenie, stosowanej od lat, polityki pogardy. Podkreślił, że jest ona źródłem wzajemnej nienawiści i przedsionkiem do wojny. Zaapelował o jak najszybsze przerwanie sprali przemocy i powrót do pokojowego współistnienia.

Więcej ...

Stworzy warunki do wymiany doświadczeń

2021-05-14 23:47

Maria Fortuna- Sudor

- Z tak silną reprezentacją uczelni z naszego regionu jesteśmy w stanie bardzo skutecznie pobudzić lokalną aktywność gospodarczą - zapewniał rektor AGH, prof. Jerzy Lis w czasie spotkania inaugurującego współpracę małopolskich uczelni z samorządem województwa małopolskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

#NiezbędnikMaryjny: Królowa Tatr z Wiktorówek

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Królowa Tatr z Wiktorówek

Manipulacja czy piękny gest [FELIETON]

Niedziela Wrocławska

Manipulacja czy piękny gest [FELIETON]

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Dni Krzyżowe 2021

Kościół

Dni Krzyżowe 2021

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: Ojciec Święty...

Kościół

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: Ojciec Święty...

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...