Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: „Żeby mieć siłę, trzeba jeść” – Pierwsze Komunie 2021

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Żeby mieć siłę trzeba jeść. Eucharystia obdarza nieśmiertelnością, daje życie wieczne.

Chciałbym, by moi uczniowie było odważni, skuteczni. Widzę na to sposób - częste przyjmowanie komunii świętej – mówi salezjanin ks. Paweł Szczepański do dzieci klas trzecich przystępujących do I Komunii Świętej.

Reklama

W Zespole Szkół Salezjańskich uroczystości przystąpienia do sakramentu pokuty i Pierwszej Komunii Świętej mają charakter indywidualny. Praktycznie codziennie, od kwietnia do końca maja, w kaplicy szkolnej ks. Paweł Szczepaniak, katecheta, sprawuje indywidualne liturgie tego sakramentu, w których uczestniczy tylko dziecko pierwszokomunijne i jego najbliższa rodzina. Taka forma daje także możliwość lepszego i głębszego przeżycia tej uroczystości przez samo dziecko, jak i jego rodzinę.

- Jezus przez znak i cud uczy nas eucharystii. Zanim go uczyni służy postawy eucharystycznej, bierze chleb i odmawia dziękczynienie. Pokazuje nam, nie prosi, ale dziękuje za to co się wydarzy. Każdy z nas jest na swój sposób głodny. Tylko Bóg jest w stanie zaspokoić ten głód. Pokarmem jest on sam. Wie, że ten ma siły kto je. Dziś Bóg daje siebie, swoje ciało i swoją krew. Bez Eucharystii niewiele w życiu zbudujesz. Naszym pragnieniem niech będzie jak najczęstsze przystępowania do komunii świętej (…) Wiara to duchowy enzym, który pozwala nam strawić eucharystię. Do tego potrzeba chleba i wina i kapłana. To potem Ciało i Krew Chrystusa. (…) Żeby mieć siły, trzeba jeść. Chcesz żyć? Chcesz żyć wiecznie? Karm się ciałem Boga, przychodź na Eucharystię i jedz – mówił do dzieci ks. Szczepański. Zwrócił się także do rodziców: - Dbajcie o dzieci, pomóżcie im się rozwijać i iść przez życie z Jezusem. Żaden przykaz nie podziała na nich tak jak wasz przykład. To zaprocentuje w ich dorosłym życiu – mówił katecheta.

Pandemia nieco pokrzyżowała wcześniejsze plany organizacji uroczystości zarówno w kościołach, jak i w lokalach. Jednak już od początku maja w łódzkich parafiach odbywają się mniejsze lub większe uroczystości dla trzecioklasistów. Zależnie od zaleceń sanitarnych, w parafiach odbywają się uroczystości komunijne od kilku do kilkunastu uczestników. Wiele parafii rozdzieliło klasy na mniejsze grupy, tak by każdy mógł przeżyć swoją I Komunię Świętą razem z najbliższą rodziną. W niektórych parafiach uroczystości I Komunii Świętych odbędą się także w czerwcu.

2021-05-11 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dzień Świętości Życia już dziś!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Melissa Askew

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest obchodzona w Kościele od lat jako Dzień Świętości Życia. Tego dnia możemy włączyć się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Chętni do wypełnienia druku, będą mogli je otrzymać od kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Schick: Madagaskar umiera z głodu

2021-08-05 17:22

[ TEMATY ]

ONZ

głód

Madagaskar

Vatican News

Abp Ludwig Schick z Bambergu zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową pomoc dla Madagaskaru. Sytuacja jest katastrofalna. Kraj mierzy się z największą suszą od ćwierćwiecza. ONZ ostrzega, że bez natychmiastowej pomocy nawet 400 tys. mieszkańcom wyspy grozi śmierć głodowa.

Powodem kryzysu są niewielkie opady w ostatnich trzech latach i pandemia koronawirusa. Według prognoz zły bilans opadów utrzyma się na wyspie aż do października. „Ludzie jedzą owady, liście, korzenie i nasiona zmieszane z błotem. Dzieci na ulicach żebrzą o żywność, zostały z nich już tylko skóra i kości” – napisał abp Schick.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję