Reklama

Kościół

Msza św. w uroczystość św. Andrzej Boboli zainaugurowała obchody jubileuszowego Roku Ignacjańskiego

- Jezuici podejmując rozmaite reformy w Kościele prowadzili je zawsze w jedności z Kościołem. To bardzo ważna wskazówka na dzisiejsze czasy – powiedział bp Piotr Jarecki, który przewodniczył Mszy św. w uroczystość ku czci św. Andrzeja Boboli w warszawskim sanktuarium pod jego wezwaniem. Eucharystia zainaugurowała obchody jubileuszowego Roku Ignacjańskiego ogłoszonego przez generała jezuitów z okazji 500 – lecia nawrócenia św. Ignacego Loyoli oraz 400 - lecia jego kanonizacji. Z okazji roku jubileuszowego w sanktuarium św. Andrzeja Boboli rozpoczęła się też peregrynacja ikony św. Ignacego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed Eucharystią bp Jarecki w asyście przełożonych obu prowincji Towarzystwa Jezusowego pobłogosławił ikonę św. Ignacego, która powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie. Zaprojektował ją i namalował jezuita, o. Zygfryd Kot.

W imieniu jezuitów obu polskich prowincji o. Tomasz Ortmann, przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego w Polsce powitał zebranych, w tym ordynariusza diecezji warszawsko – praskiej, bp Romualda Kamińskiego oraz biskupa pomocniczego warszawskiego, bp Piotra Jareckiego, reprezentującego metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, który ze względów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w liturgii. Poprosił też bp. Jareckiego o przewodniczenie Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Włączam w intencję tej Mszy św. intencję wdzięczności za 500 lat posługi i wierności Kościołowi – powiedział bp Jarecki. Podkreślił, że zgodnie z duchem swego założyciela, jezuici podejmując rozmaite reformy w Kościele prowadzili je zawsze w jedności z Kościołem. – To bardzo ważna wskazówka na dzisiejsze czasy - zaznaczył. Zwrócił też uwagę na znaczenie duchowości jezuickiej dziś, gdy po raz pierwszy od 500 lat papieżem jest właśnie jezuita.

Reklama

Homilię wygłosił o. Andrzej Majewski SJ. Przypomniał krótko biografię św. Ignacego Loyoli a zwłaszcza moment przemiany jego życia. Zwrócił uwagę, że dokonało się to jakby przypadkiem, gdy ciężko ranny podczas obrony Pampeluny, której starał się bronić niejako „na siłę”, unieruchomiony na długie miesiące, w zasadzie z nudów zaczął czytać jedyną dostępną książkę – żywoty świętych. Przez tę przypadkową lekturą dotarło do niego nowe światło.

O. Majewski zaznaczył, ze nawrócenie bywa często mylone z przemianą moralną, etyczną. Tymczasem jest to coś innego. - Nawrócenie wiąże się z czymś, co zmienia nasze myślenie, kierunek naszego życia; u jego początków zawsze stoi jakieś osobiste spotkanie z Bogiem, które może przejawiać się na różne sposoby, zwykle tak, że człowiek sam by tego nie wymyślił – mówił.

Przypomniał , że opis swoich doświadczeń św. Ignacy zawarł w książce „Ćwiczenia duchowe”, na której wychowały się tysiące ludzi. Podkreślił, że Ignacy zwraca uwagę na to, co jest ostatecznym celem życia człowieka – to, by chwalił Boga, czcił Go i Jemu służył a przez to zbawił swoją duszę. Jest to w gruncie rzeczy to, o czym wcześniej mówił św. Augustyn – jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu.

Kaznodzieja, nawiązując do doświadczeń i myśli św. Ignacego, a także do listu generała jezuitów na rozpoczynający się właśnie jubileuszowy Rok Ignacjański, zaznaczył, że nie my sami dokonujemy naszego nawrócenia – musimy pozwolić Bogu dokonać nawrócenia nas.

Podkreślił, że być może postawa posłuszeństwa Jezusowi i Jego słowu, w duchu bardziej słuchania niż mówienia, współczucia niż oceniania, jest nam bardziej potrzebna niż obmyślanie na siłę nowych strategii i obrona „naszej Pampeluny”.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii odmówiono litanię do św. Andrzeja Boboli.

Ogłoszony przez generała jezuitów Rok Ignacjański upamiętnia nawrócenie św. Ignacego Loyoli. Obchody na całym świecie potrwają od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 roku. Jak podkreślają jezuici Rok św. Ignacego to nie tylko upamiętnienie ważnych dla jezuitów wydarzeń historycznych, ale przede wszystkim wezwanie do radykalnej przemiany duchowej.

W ramach obchodów Roku Ignacjańskiego również jezuici z Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej i z Prowincji Polski Południowej zaproszą wiernych do udziału w najróżniejszych inicjatywach przypominających sylwetkę świętego Założyciela i popularyzujących duchowość ignacjańską.

Św. Ignacy Loyola (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę 20 maja 1521 r. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa. Wspominając to „spotkanie” Ignacego z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę, jezuici rozpoczną jubileuszowe obchody Roku Ignacjańskiego. Centralnym dniem uroczystych obchodów będzie 12 marca 2022 roku. W tym w dniu, 400 lat temu (12 marca 1622), papież Grzegorz XV kanonizował Ignacego. Rok Ignacego Loyoli zakończy się w dzień liturgicznego wspomnienia Świętego, czyli 31 lipca 2022 roku.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-05-16 17:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szerzą kult św. Andrzeja Boboli

Relikwie św. Andrzeja Boboli, patrona
Polski

archiwum prywatne

Relikwie św. Andrzeja Boboli, patrona Polski

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

mk

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

W Senacie zaprezentowano rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich

2025-05-20 16:58

Tomasz Zielenkiewicz

Historyczne oryginały trzech ważnych dla polsko-niemieckiego pojednania dokumentów: rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, ostateczną wersję tego Orędzia i odpowiedź hierarchów niemieckich zaprezentowano w Senacie. Wystawie towarzyszyła konferencja zatytułowana „Pojednanie dla Europy”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Wiadomości

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł

Kościół

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW"...

Nowy papież ma serce maryjne

Leon XIV

Nowy papież ma serce maryjne

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Jeden z kardynałów na konklawe

W wolnej chwili

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką