Reklama

Niedziela Legnicka

O beatyfikacji na konferencji prasowej

ks. Piotr Nowosielski

Przed planowanym na 5 czerwca, otwartym procesem beatyfikacyjnym w Legnickim Polu, poległego tam w 1241 r. księcia Henryka Pobożnego, 1 czerwca odbyła się konferencja prasowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00 Eucharystią w bazylice pw. Podwyższenia Krzyża św. w Legnickim Polu, której przewodniczyć będzie biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Druga część będzie miała miejsce w znajdującym się w tej miejscowości średniowiecznym kościele pw. Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny, usytuowanym według przekazów historycznych w miejscu odnalezienia ciała księcia Henryka, który zginął w Bitwie pod Legnicą, w obronie chrześcijaństwa w bitwie z Tatarami. Obecnie kościół ten jest w posiadaniu legnickiego Muzeum.

W konferencji wziął udział Biskup legnicki, który ogłosił datę i okoliczności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego; ks. prof. Bogusław Drożdż – jako postulator procesu, który opowiedział o przygotowaniach do tego wydarzenia i zapoznał z kalendarium dotychczasowych wydarzeń; oraz ks. Tomasz Kwiecień - prawnik, który przedstawił procedury kanoniczne powołania Trybunału beatyfikacyjnego i Komisji Historycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Te przygotowania do procesu beatyfikacyjnego dobiegły do tego momentu, w którym możemy powiedzieć: rozpoczynamy! - mówił biskup Kiernikowski – Zaczniemy od dziękczynnej Eucharystii, za wszystko co zdziałał dobrego on i jego cała rodzina, co jest wyrazem tego, co łączy przeszłość z teraźniejszością i daje spojrzenie w przyszłość.

Reklama

- Dla nas jest ważna postać księcia Henryka, który na tym terenie jest obecny w różny sposób: np. w ikonografii, kronikach i warto o tym mówić, dlatego jest to publiczne rozpoczęcie procesu, aby to było wiadome i służyło współczesnej społeczności. Pragniemy tym samym uwrażliwić wiernych, aby tam gdzie będą jakieś łaski uzyskane za przyczyną Henryka Pobożnego – a tego się też spodziewamy – aby to się ujawniało. Kult jest zawsze związany z przeżywaniem bliskości danej osoby. Pan Bóg działa ogólnie we wszystkim, ale działa też przez wszystko, a szczególnie przez niektórych wybranych. A takimi osobami są święci i błogosławieni. Mamy nadzieję że tę osobę też będzie można zaliczyć kiedyś do grona takich wybranych, które będą pośrednikami w tym ogólnym, wszechmocnym działaniu Pana Boga – dodał Biskup legnicki.

Przypomniano, że świadectwa o nim, mówią o jego życiu jako pobożnym, dlatego też jego przydomek nie jest przypadkowy, stąd i te starania o wyniesienie go na ołtarze.

Z tą inicjatywą wyszło środowisko osób świeckich w 2010 r., zrzeszonych w legnickim Duszpasterstwie Ludzi Pracy ‘90, którzy ustami swoich przedstawicieli podczas VI sesji plenarnej I Synodu Diecezjalnego, w ramach wolnych wniosków, przedstawili wniosek o wszczęcie przygotowań do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II, a także jego małżonki Anny. Wyrazili wolę ukazania ich, jako życia przykładnych małżonków.

Odpowiadając na tą propozycję, w 2011 r., ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy powołał Zespól Historyczny. Podobnie w 2015 r. obecny biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski powołał nowy skład zespołu. Miał on za zadanie sformułować prośby do Episkopatu Polski o Nihil Obstat. Taką zgodę otrzymano. Kolejna prośba została w 2016 r. skierowana do właściwej Kongregacji w Watykanie, o to, by w diecezji można było takie działania. Również taką zgodę otrzymano w Kongregacji, aby przeprowadzić proces beatyfikacyjny, zgodnie z obowiązującymi normami.

Obecne wydarzenie, jest więc kontynuacją dotychczasowych działań, zmierzających do możliwości wyniesienia Sługi Bożego księcia Henryka II Pobożnego na ołtarze.


  

Zobacz zdjęcia: Konferencja przed beatyfikacją

Podziel się:

Oceń:

2021-06-01 18:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza wileńska beatyfikacja

Niedziela Ogólnopolska 28/2017, str. 30-31

Arcybiskup Teofil (Teofilius) Matulionis (1873 –
1962)

Archiwum autora

Arcybiskup Teofil (Teofilius) Matulionis (1873 – 1962)

Arcybiskup Teofil (Teofilius) Matulionis (1873 – 1962), ongiś biskup koszedarski, został ogłoszony błogosławionym 25 czerwca 2017 r. w Wilnie. Jest to pierwsza beatyfikacja na terenie Litwy.

Więcej ...

Rzym: W rozpoczynającym się Jubileuszu Młodych weźmie udział kilkanaście tysięcy osób z Polski

2025-07-28 06:37

Vatican Media

W rozpoczynającym się w Rzymie Jubileuszu Młodych weźmie udział kilkanaście tysięcy młodych z Polski, 22 biskupów i 420 księży z naszego kraju. W ramach tzw. dni narodowych, polscy pielgrzymi mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanej strefy „Polski Rzym - Casa Polonia”.

Więcej ...

U św. Anny w Wartkowicach

2025-07-28 16:00

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Ksiądz oskarżony o przywłaszczenie ponad 600 tys. zł....

Wiadomości

Ksiądz oskarżony o przywłaszczenie ponad 600 tys. zł....

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Aborcyjna organizacja Planned Parenthood zamknęła pięć...

Kościół

Aborcyjna organizacja Planned Parenthood zamknęła pięć...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...