Reklama

Austria

Wielki Order św. Zygmunta za szerzenie kultu św. Stanisława Kostki i opiekę nad jego wiedeńską kaplicą

Uhonorowana Nora Brandl

Joanna Łukaszuk-Ritter

Uhonorowana Nora Brandl

Biskup płocki, Piotr Libera, przyznał pani Norze Brandl, byłej prezes Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych oraz wieloletniej opiekunce wiedeńskiej kaplicy św. Stanisława Kostki, Wielki Order św. Zygmunta, głównego patrona miasta Płocka, za „zasługi w pomnażaniu dobra duchowego i materialnego Kościoła Płockiego”.

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 23 czerwca 2021 r. w kaplicy św. Stanisława Kostki bezpośrednio po Mszy św., którą sprawowali w intencji 93-letniej jubilatki rektor kaplicy o. Michael Zacherl SJ oraz ks. prałat Andrzej Maciejewski. Wielki Order św. Zygmunta odebrała pani Brandl z rąk prałata Andrzeja Maciejewskiego, który przyjechał do Wiednia specjalnie na tę okazję jako przedstawiciel biskupa Liebery. Ksiądz prałat Maciejewski jest proboszczem przasnyskiej Fary pw. św. Wojciecha, gdzie ochrzczony został Stanisław Kostka (1550–1568). Tu spoczywają doczesne szczątki rodziców i dwóch braci Świętego.

To najwyższe honorowe odznaczenie Diecezji Płockiej stanowi wyraz wielkiej wdzięczności pani Norze Brandl za jej ponad 20-letnią pracę włożoną w opiekę i troskę nad kaplicą św. Stanisława Kostki, Rodaka z mazowieckiego Rostkowa, który jest nie tylko patronem Diecezji Płockiej ale również patronem dzieci i młodzieży w całym Kościele powszechnym.

Reklama

Biskup Libera w dołączonym do odznaczenia liście wyraził podziękowanie pani Brandl za jej „bezinteresowne zaangażowanie i poświęcenie” temu miejscu, w którym Stanisław Kostka mieszkał prawie trzy lata. „Dzięki Pani kaplica u zbiegu ulic Kurrentgasse 2 i Steindlgasse 6 wciąż pozostaje wyjątkowym miejscem modlitwy za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki, który ‚do wyższych rzeczy został stworzony‘ (ad maiora natus sum).”

Stanisław Kostka przebywał w Wiedniu od lipca 1564 r. do sierpnia 1567 r. Przybył tu w wieku czternastu lat, by wraz ze swoim starszym bratem Pawłem, kontynuować naukę w słynnym na całą Europę kolegium jezuickim. Początkowo mieszkali w konwikcie zakonu. Jednak po zamknięciu internatu przez cesarza Maksymiliana II wynajęli mieszkanie w pobliskiej kamienicy przy Kurrentgasse 2. Niewielki pokój Stanisława znajdował się na pierwszym piętrze. Piętnaście lat po jego śmierci, w 1583 r., pomieszczenie przez niego zamieszkiwane przebudowano na skromną kaplicę, a w połowie XVIII w. przyozdobiono bogatymi ornamentami w stylu rokoko.

Biskup płocki dziękował w swym liście pani Brandl za duchową i materialną troskę, za pokorną posługę oraz za możliwość udostępniania kaplicy wiernym i zwiedzającym, a tym samym za „wieloletnie i gorliwe propagowanie kultu Świętego z mazowieckiego Rostkowa.” Dzięki pani Brandl to miejsce nie zostało zapomniane, wciąż pozostaje miejscem modlitwy wielu wiedeńczyków oraz pielgrzymów, którzy podążając ‚rzymskim szlakiem‘ św. Stanisława Kostki zawsze wstępują do miasta nad pięknym, modrym Dunajem” – podkreślił biskup Libera.

Nora Brandl urodziła się w 1928 r. Przez 23 lata była prezesem Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych. Pełniąc tę funkcję przejęła również odpowiedzialność za dom przy Steindlgasse 6, nabyty przez stowarzyszenie w 1915 r., w którym to znajduje się cenny „klejnot” – rokkokowa kaplica św. Stanisława Kostki. Od ponad 100 lat opiekuje się tym miejscem Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych. Mimo kierowniczej funkcji i wielu obowiązków związanych z pracą w zrzeszeniu, Nora Brandl troszyczyła się o dobro tego miejsca zarówno w kontekście duchowym jak i finansowym. Nie poprzestała na tym nawet po przejściu na emeryturę. Robiła to z potrzeby serca – jak mówi – z ogromnym zaangażowaniem i nieodpłatnie. Za zasługi dla stowarzyszenia pani Brandl została odznaczona w 2018 r. srebrnym Orderem Świętego Szczepana, honorowym odznaczeniem Archidiecezji Wiedeńskiej. W tym roku pani Brandl ukończyła 93 lata i mimo podeszłego wieku nadal stara się być pomocna na miarę swoich możliwości. Wiedeńska Kaplica św. Stanisława Kostki pozostanie na zawsze bliska jej sercu.

2021-06-25 17:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04
Huber Hurkacz

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

Więcej ...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Więcej ...

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Aktualności

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...