Reklama

Austria

Wielki Order św. Zygmunta za szerzenie kultu św. Stanisława Kostki i opiekę nad jego wiedeńską kaplicą

Uhonorowana Nora Brandl

Joanna Łukaszuk-Ritter

Uhonorowana Nora Brandl

Biskup płocki, Piotr Libera, przyznał pani Norze Brandl, byłej prezes Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych oraz wieloletniej opiekunce wiedeńskiej kaplicy św. Stanisława Kostki, Wielki Order św. Zygmunta, głównego patrona miasta Płocka, za „zasługi w pomnażaniu dobra duchowego i materialnego Kościoła Płockiego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 23 czerwca 2021 r. w kaplicy św. Stanisława Kostki bezpośrednio po Mszy św., którą sprawowali w intencji 93-letniej jubilatki rektor kaplicy o. Michael Zacherl SJ oraz ks. prałat Andrzej Maciejewski. Wielki Order św. Zygmunta odebrała pani Brandl z rąk prałata Andrzeja Maciejewskiego, który przyjechał do Wiednia specjalnie na tę okazję jako przedstawiciel biskupa Liebery. Ksiądz prałat Maciejewski jest proboszczem przasnyskiej Fary pw. św. Wojciecha, gdzie ochrzczony został Stanisław Kostka (1550–1568). Tu spoczywają doczesne szczątki rodziców i dwóch braci Świętego.

To najwyższe honorowe odznaczenie Diecezji Płockiej stanowi wyraz wielkiej wdzięczności pani Norze Brandl za jej ponad 20-letnią pracę włożoną w opiekę i troskę nad kaplicą św. Stanisława Kostki, Rodaka z mazowieckiego Rostkowa, który jest nie tylko patronem Diecezji Płockiej ale również patronem dzieci i młodzieży w całym Kościele powszechnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Libera w dołączonym do odznaczenia liście wyraził podziękowanie pani Brandl za jej „bezinteresowne zaangażowanie i poświęcenie” temu miejscu, w którym Stanisław Kostka mieszkał prawie trzy lata. „Dzięki Pani kaplica u zbiegu ulic Kurrentgasse 2 i Steindlgasse 6 wciąż pozostaje wyjątkowym miejscem modlitwy za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki, który ‚do wyższych rzeczy został stworzony‘ (ad maiora natus sum).”

Reklama

Stanisław Kostka przebywał w Wiedniu od lipca 1564 r. do sierpnia 1567 r. Przybył tu w wieku czternastu lat, by wraz ze swoim starszym bratem Pawłem, kontynuować naukę w słynnym na całą Europę kolegium jezuickim. Początkowo mieszkali w konwikcie zakonu. Jednak po zamknięciu internatu przez cesarza Maksymiliana II wynajęli mieszkanie w pobliskiej kamienicy przy Kurrentgasse 2. Niewielki pokój Stanisława znajdował się na pierwszym piętrze. Piętnaście lat po jego śmierci, w 1583 r., pomieszczenie przez niego zamieszkiwane przebudowano na skromną kaplicę, a w połowie XVIII w. przyozdobiono bogatymi ornamentami w stylu rokoko.

Biskup płocki dziękował w swym liście pani Brandl za duchową i materialną troskę, za pokorną posługę oraz za możliwość udostępniania kaplicy wiernym i zwiedzającym, a tym samym za „wieloletnie i gorliwe propagowanie kultu Świętego z mazowieckiego Rostkowa.” Dzięki pani Brandl to miejsce nie zostało zapomniane, wciąż pozostaje miejscem modlitwy wielu wiedeńczyków oraz pielgrzymów, którzy podążając ‚rzymskim szlakiem‘ św. Stanisława Kostki zawsze wstępują do miasta nad pięknym, modrym Dunajem” – podkreślił biskup Libera.

Nora Brandl urodziła się w 1928 r. Przez 23 lata była prezesem Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych. Pełniąc tę funkcję przejęła również odpowiedzialność za dom przy Steindlgasse 6, nabyty przez stowarzyszenie w 1915 r., w którym to znajduje się cenny „klejnot” – rokkokowa kaplica św. Stanisława Kostki. Od ponad 100 lat opiekuje się tym miejscem Zrzeszenia Chrześcijańskich Gospodyń Domowych. Mimo kierowniczej funkcji i wielu obowiązków związanych z pracą w zrzeszeniu, Nora Brandl troszyczyła się o dobro tego miejsca zarówno w kontekście duchowym jak i finansowym. Nie poprzestała na tym nawet po przejściu na emeryturę. Robiła to z potrzeby serca – jak mówi – z ogromnym zaangażowaniem i nieodpłatnie. Za zasługi dla stowarzyszenia pani Brandl została odznaczona w 2018 r. srebrnym Orderem Świętego Szczepana, honorowym odznaczeniem Archidiecezji Wiedeńskiej. W tym roku pani Brandl ukończyła 93 lata i mimo podeszłego wieku nadal stara się być pomocna na miarę swoich możliwości. Wiedeńska Kaplica św. Stanisława Kostki pozostanie na zawsze bliska jej sercu.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-25 17:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP pośmiertnie odznaczył bp. Turzyńskiego

bp Piotr Turzyński

episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

W Radomiu trwają uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Piotra Turzyńskiego. Biskup pomocniczy radomski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli zmarł 14 kwietnia. Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie biskupowi Turzyńskiemu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej ...

Zmarł bp Władysław Bobowski

2025-07-08 11:32
Bp Władysław Bobowski

Diecezja Tarnowska

Bp Władysław Bobowski

We wtorek 8 lipca 2025 roku, w wieku 93 lat, odszedł do Domu Ojca bp Władysław Bobowski, biskup pomocniczy senior diecezji tarnowskiej.

Więcej ...

Rowerem do Rzymu. Młodzież z Siedlec na jubileuszowej pielgrzymce nadziei

2025-07-08 16:00

Adobe.Stock

Bez wygód, ale gotowi na wysiłek, z sercami otwartymi na zmianę. Dziewięcioosobowa grupa młodzieży wraz z duszpasterzem - ks. Radosławem Piotrowskim wyruszyła na wyjątkową pielgrzymkę - nie pieszo, nie autokarem, lecz... rowerem. Ich celem jest Rzym, a motywacją - Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez papieża Franciszka i Jubileusz Młodych, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Wiecznym Mieście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie