Reklama

Polska

Kraków: 100 pytań do bp. Grzegorza Rysia

Cancre/pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterstwo Akademickie „U Brata” już po raz trzeci zorganizowało spotkanie „100 pytań do biskupa Grzegorza Rysia”. Hierarcha odpowiadał studentom w niedzielę 1 grudnia w Parafii św. Brata Alberta w Krakowie.

Spotkanie otworzyło pytanie o to, skąd brać odwagę i siły by bronić wartości. „Siłę czerpiemy z jednego – z doświadczenia tego, że jesteśmy kochani przez Jezusa Chrystusa. On nie jest kimś przeszłym. Trzeba mieć doświadczenie tego, że On żyje, że można Go spotkać, a to spotkanie wszystko zmienia” – odpowiadał bp Grzegorz Ryś. Przywołał swoje spotkanie z kandydatami do bierzmowania, którym postawił dwa pytania: „Kim jest dla was Jezus Chrystus? Czego, co możesz pokazać w swoim życiu, nie byłoby bez relacji z Jezusem?”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpowiadając na pytanie o to, jak znaleźć dobrego męża lub żonę biskup zażartował, że nie ma pojęcia, ale po chwili zaapelował do młodych: „Nie szukajcie idealnych mężów i żon. Po co wam to? To jest stawianie życia na głowie. Doskonałość w małżeństwie jest punktem dojścia a nie wyjścia”.

Bez żartów z kolei odpowiedział biskup na pytanie o to, jak łączyć modlitwę ze studiami i pracą, jak o nią walczyć. Rada była krótka: „wstać godzinę wcześniej”. Zachęcił natomiast do tego, by „iść na całość”, gdy ma się więcej czasu na modlitwę – wolny dzień lub wakacje.

Studenci byli ciekawi także czy ściąganie jest grzechem. „Każdy student, przy odrobinie wrażliwości sumienie, może sobie powiedzieć czy studiuje w taki sposób, że będzie mógł naprawdę konkretnie pomagać ludziom. Tu stawiałbym pytanie o grzech” – mówił krakowski biskup pomocniczy.

Zapytany o zagrożenia duchowe biskup podkreślił, że chrześcijanie wyrzekają się Szatana, jako sprawcy ludzkiego grzechu i wybierają Jezusa, jako swojego Pana i Zbawiciela. Podkreślił, że orędzia chrześcijańskiego nie można pokazywać wyłącznie od strony negatywnej. „W naszym głoszeniu wiary musimy sprawdzać proporcje. Jesteśmy w takiej sytuacji wiary w Kościele i świecie, że musimy głosić to, co istotne. Możliwe, że to nam otworzy taki czas, że będziemy mogli głosić to, co jest drugie, trzecie i piąte” – tłumaczył bp Ryś.

Reklama

Na antropologię zwrócił uwagę bp Ryś odpowiadając na pytanie o gender. W antropologii chrześcijańskiej najważniejsze jest pojęcie osoby. Jak wyjaśniał, pojęcie to pochodzi z greki i oznacza odgrywanie roli wg konkretnego scenariusza i wg uwag reżysera. „Cały kłopot polega na tym, że człowiek ma ochotę powiedzieć, że jego nie obchodzi żaden reżyser ani autor sztuki i że sobie tę rolę napisze sam, od początku do końca, w każdym detalu. To jest skrajna wersja antropologii gender – wszystko z wyboru, włącznie z płcią. Tu jest mocne rozejście, bo my rozeznajemy wolę Boga w stosunku do siebie” – powiedział bp Ryś i dodał, że w Polsce przyszedł czas na poważną debatę na ten temat.

Młodzi pytali także m.in. o to jak znaleźć stałego spowiednika i na czym polega kierownictwo duchowe, jak w dzisiejszych czasach wybiera się biskupa i ilu kleryków wyrzucił bp Ryś z seminarium, kiedy był rektorem a także czy uważa się za celebrytę.

Bp Grzegorz Ryś jest biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski i diecezjalnemu Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji. Przed biskupią nominacją był rektorem krakowskiego seminarium. Jest historykiem Kościoła w średniowieczu.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-02 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do katechetów: Pan chce byśmy przekazywali wiarę i otwierali innych na Niego!

Abp Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Abp Grzegorz Ryś

- To czym mam karmić innych, to nie jest mój własny pokarm, ale to, co sam przyjmuję. Funkcja szafarza, to jest funkcja pośrednika. Jest ważne żebyśmy byli wierni w pracy, ale jest ogromnie ważne to, żebyśmy byli wierni w przekazywaniu. Ta zasada, która jest obecna w ewangelizacji przyjąłem, przekazuję! Nie głoszę samego siebie. Karmię was tym czym żyję, co sam otrzymałem. Pan chce byśmy przekazywali wiarę i otwierali innych na Niego! – mówił do katechetów abp Ryś.

Więcej ...

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Wakacje z WOT ruszają już po raz piąty

2024-05-19 07:05

2LBOT

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli