Reklama

Świat

Z Niepokalaną w świat daleki - uroczystość odpustowa w Niepokalanowie

br. Mieczysław Wojtak OFMConv

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pieśnią - „Cześć Maryi” rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Niepokalanej. Do tego dnia przygotowywała nas dziewięciodniowa nowenna, która głosił o. dr hab. Paweł Warchoł z naszego konwentu.

Zebranych na wspólnej modlitwie eucharystycznej przywitał przełożony wspólnoty niepokalanowskiej o. dr Mirosław Bartos. Powiedział m.in. „Dzisiaj, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Kościół wzywa nas, abyśmy wielbili Boga z powodu cudów, jakich zdziałał w pokornej Dziewicy”. Następnie przywołał postać św. Ojca Maksymiliana - założyciela tego miejsca - mówiąc: „Św. Maksymilian odkrył tajemnicę Niepokalanej, przede wszystkim jako siłę, energię do działań apostolskich, wszelkimi godziwymi środkami”. Poprosił również o przewodniczenie tej Eucharystii oraz o wygłoszenie Słowa Bożego -Jego Magnificencję ks. rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. prof. dra hab. Stanisława Dziekońskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dniu dzisiejszym obchodzimy również 75. rocznicę, kiedy to z tego miejsca (8 grudnia 1938r.) została nadana pierwsza próbna audycja radiowa. Stacja ta nazywała się SP3 - RN i nadawała na pasmie krótkofalarskim. Stając się jednocześnie podwaliną do powstania Radia Niepokalanów w dzisiejszym kształcie. Stąd popłynęły w eter słowa melodii „Po górach dolinach …” a następnie akademia wygłoszona przez o. Maksymiliana, która została nadana około godziny 19.00. Pomimo dość słabego odbioru, sygnał był słyszalny w całej Polsce.

Wspólne Wielkie Świętowanie Radiowców, Słuchaczy i zaproszonych Gości odbyło się w niedzielę 12 maja bieżącego roku. Podwójny jubileusz Radia Niepokalanów miał miejsce pod patronatem honorowym abp-a Wacława Depo - metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Masowego Przekazu KEP oraz abp-a Marka Jędraszewskiego - metropolity łódzkiego. W spotkaniu udział wzięli m.in. prowincjałowie trzech franciszkańskich prowincji w Polsce wraz ze swoimi wspólnotami, liczni kapłani, dyrektorzy katolickich rozgłośni radiowych oraz samorządowcy, którzy współpracują z Radiem Niepokalanów. „Ten świąteczny majowy dzień był swoistym dziękczynieniem Maryi Niepokalanej za świętego Maksymiliana i jego dzieło, jakim jest między innymi Radio Niepokalanów” - mówił wtedy dyrektor Rozgłośni - o. Damian Karczmar.

Reklama

Tym co wyróżnia Radio Niepokalanów spośród innych rozgłośni, jest to, że:
- jest to najstarsza w Polsce katolicka rozgłośnia radiowa.
- jest to radio, założone przez św. Maksymiliana Kolbego, kanonizowanego przez Jana Pawła II.
- budynek, z którego nadawany jest obecnie program, powstał w 1938 r. z przeznaczeniem już wtedy na stację radiową.
- mimo upływu lat od powstania Radia Niepokalanów, dyrekcji oraz pracownikom Radia Niepokalanów przyświecają takie same idee, jak jego założycielowi.

Podstawowy trzon programu to szeroko rozumiana modlitwa. Każdego dnia Radio Niepokalanów emituje: Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, Modlitwę Anioł Pański, Koronkę do Bożego Miłosierdzia (transmisja z krakowskich Łagiewnik oraz z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ołtarzewie), Apel Jasnogórski

Transmitowana jest również każdego dnia Msza św. z Bazyliki w Niepokalanowie oraz raz w tygodniu (w czwartki o 7.10) Msza św. z Bazyliki Watykańskiej przy grobie bł. Jana Pawła II (sprawowana w języku polskim).

- w Radiu Niepokalanów nie ma miejsca na politykę! Poruszane są tu jedynie tematy społeczne i kulturalne. Nie brakuje dobrej, przede wszystkim polskiej i chrześcijańskiej muzyki!

- Radio, prowadzone przez franciszkanów, zatrudnia w większości ludzi świeckich, którym nie obce są codzienne, egzystencjalne problemy, dzięki czemu, prezenterzy oraz autorzy poszczególnych audycji z łatwością docierają do swoich odbiorców.

Reklama

- obecnie Radio Niepokalanów nadaje na obszarze dwóch województw: mazowieckiego zachodniego na 102,7 fm i łódzkiego na 98,6 fm oraz na całym świecie przez stronę internetową www.radioniepokalanow.pl .

- Radio prócz studia w Niepokalanowie, uruchomiło także (w 2007 r.) studio w Łodzi, które obecnie mieści się przy franciszkańskiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana.

1 marca 2013 roku minęło 18 lat od reaktywacji Radia Niepokalanów. Był rok 1995, gdy po 57 latach przerwy w nadawaniu, spowodowanej II Wojną Światową oraz reżimem komunistycznym, Radio założone przez św. Maksymiliana wznowiło działalność, by kontynuować jego dzieło, rozpoczęte 8 grudnia w 1938 roku, a więc 75 lat temu.

W homilii odpustowej ku czci uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, ks. rektor UKSW zwrócił uwagę na to, że ta uroczystość w tej świątyni, w tym miejscu nabiera wyjątkowego charakteru. „Nazwa tej miejscowości, tej parafii Niepokalanów, wiąże to miejsce z tajemnicą uroczystości Niepokalanego Poczęcia. To miejsce Niepokalanów jest związane z osobą Maksymiliana Marii Kolbego, który właśnie wybrał tę przestrzeń dla kultu Niepokalanej. Jest to Święty, który całkowicie dedykował swoje życie, swoje działania apostolskie dla Niepokalanej”. Kaznodzieja wskazał na jeszcze jedną ważną rzecz, mianowicie, że „gromadzimy się tutaj aby wypraszać potrzebne dla nas łaski. …. Gromadzimy się aby w wielu przypadkach na nowo przypomnieć sobie, uświadomić sobie wielkość tajemnicy dzisiejszego dnia. Wielkość tajemnicy uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP”. Jak to zauważył homileta - „Dzisiejsza uroczystość uwrażliwia nas na wiele kwestii, ale przede wszystkim uwrażliwia nas na miłość, którą Jezus Chrystus uczynił najważniejszym przykazaniem”. Pytał ks. rektor o to, jaka ma to by miłość każdego z nas? I odpowiada, że „to ma być miłość altruistyczna, czyli taka, która koncentruje moją uwagę na Boga i drugiej osobie”. Tak jak to uczynił św. Maksymilian Maria Kolbe - wielki czciciel Matki Bożej Niepokalanej.

Reklama

Po Komunii św. został odśpiewany hymn dziękczynienia jaki wypowiedziała Maryja w Magnificat. Na zakończenie Eucharystii o. Andrzej Kuśmierski - dziekan dekanatu błońskiego i proboszcz parafii w Niepokalanowie w ramach Ogłoszeń duszpasterskich podziękował tym wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia dzisiejszej uroczystości odpustowej ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, w szczególny sposób podkreślając udział orkiestry, która istnieje przy niepokalanowskiej parafii.

Ostatnim punktem odpustu był wspólny ze wspólnotą klasztorną obiad wszystkich zaproszonych gości.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-09 12:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uwielbiona Niepokalana

Obraz Niepokalanej w Strzyżowie

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz Niepokalanej w Strzyżowie

Prawda głosząca, iż Maryja od poczęcia została zachowana od zmazy grzechu pierworodnego, obecna od stuleci w Kościele, została formalnie usankcjonowana w piętnastym wieku przez papieża Sykstusa IV. Jej święto obchodzimy 8 grudnia

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli