Reklama

Świat

Ukraina: 16 grudnia – dzień postu w intencji rozwiązania konfliktu w kraju

mac_ivan / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do podjęcia postu 16 grudnia w intencji pokojowego rozwiązania trudnych spraw na Ukrainie 13 grudnia wezwała duchowieństwo i wiernych konferencja episkopatu rzymskokatolickiego tego kraju.

Przypominając w wystosowanym komunikacie błaganie z Psalmu 122 o pokój dla Jeruzalem biskupi łacińscy napisali, że dzisiaj te słowa można zastosować i odnieść do sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Od 21 listopada tam trwa protest zapoczątkowany przez ludzi młodych, o których w każdym kraju mówi się, że są przyszłością narodu. Dołączyli do nich ich rodzice i dziadkowie, dołączyli ci, co pragną państwa opartego o sprawiedliwość, prawdę i uczciwość. W trosce o dobro naszego kraju oraz narodu ukraińskiego, wzywamy [by] niezwłocznie rozpocząć negocjacje wszystkich stron w celu osiągnięcia porozumienia i kompromisu. Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego naród ma prawo z odwagą, przezwyciężając strach, stawić czoło próbom i prześladowaniom oraz bronić słusznej sprawy. Ograniczenie praw człowieka, zwłaszcza prawa do wolnego wyrażania swoich przekonań, jest niedopuszczalne i haniebne. Nie tracimy nadziei, że proces pokojowy jednak się zacznie oraz błagamy o to Boga wraz ze wszystkimi naszymi wiernymi. Gdy oczy całego świata zwrócone są w stronę Kijowa, nie pozwólmy aby zabrakło naszego spojrzenia oraz znaku poparcia i solidarności z protestującymi” – napisali biskupi.

Zwrócili się do wszystkich wiernych z apelem o nieustanny dar modlitwy. Postanowili, że w trzecią niedzielę Adwentu duchowni będą wzywać każdą wspólnotę parafialną w Ukrainie do modlitwy o pokój, sprawiedliwość, prawdę i uczciwość oraz za ofiary i niesłusznie uwięzionych.

Podali tekst Modlitwy Wiernych na niedzielną Mszę, m.in. „za ludzi walczących w imieniu nas wszystkich o prawdę, dobro i sprawiedliwość, aby wsparci naszą modlitwą, wytrwali w dobrym dziele”, a także „za ludzi młodych, którzy chcąc dobra napotkali na swojej drodze postawę nienawiści wyrażoną w zadaniu im cierpienia fizycznego, aby wracając do zdrowia i wolnego życia, wybaczyli wszystkim, którzy zadali im cierpienie” oraz „za wyrządzających krzywdę, aby zrozumieli, że podnieśli rękę na swoich rodaków i podjęli drogę pokuty wiodącą do wołania o przebaczenie im ich przewinień”.

Reklama

„Niech w tym dobrym dziele wspiera nas i chroni Patron Ukrainy św. Michał Archanioł, któremu polecamy naszą wspólną teraźniejszość i przyszłość” – wezwali biskupi Kościoła łacińskiego na Ukrainie. Przywołali też słowa bł. Jana Pawła II: „Módlmy się, aby przeciwnicy podali sobie ręce”.

„Wszechmogący Boże przyjmij modlitwę Kościoła w Ukrainie, który woła do Ciebie pragnieniem sprawiedliwości i dopomóż nam abyśmy nie tylko pragnęli, ale mogli żyć według tego pragnienia. Prosimy o to przez Chrystusa Pana naszego” – tymi słowami zakończy się modlitwa Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.

Biskupi zachęcili też do podjęcia w poniedziałek 16 grudnia postu, który będzie osobistym wyrzeczeniem rzymskich katolików, a także stanie się znakiem solidarności z braćmi i siostrami w Ukrainie.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-13 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: na Ukrainie toczy się wojna o godność człowieka

pl.wikipedia.org

„Módlmy się dziś za tych, nad którymi nie biły dzwony kościelne, którzy zostali złożeni do masowych grobów. Módlmy się za tych, nad którymi nie wysłuchano chrześcijańskiej modlitwy pogrzebowej. Okażmy nasz szacunek ciałom zmarłych i w ten sposób zachowajmy godność człowieka, godność ludzką na Ukrainie!” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), w codziennym wideoprzesłaniu w siedemnastym dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?