Reklama

Watykan

Włochy: 60 lat Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca

Jutro papież Franciszek w Poliklinice Gemelli odprawi Mszę z okazji 60-lecia otwarcia Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca. O swoim doświadczeniu zawodu lekarza i znaczeniu troski o osobę ludzką opowiedział Radiu Watykańskiemu prof. Rocco Bellantone, dziekan wydziału. „Jan Paweł II uczył nas, że nawet w cierpieniu można triumfować fundamentalnymi wartościami duchowymi” – powiedział.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zaznaczył prof. Bellantone, wizyta Ojca Świętego jest dla wszystkich jeszcze większym wzmocnieniem motywacji prowadzenia uniwersytetu i szpitala, który realizuje katolickie zasady i stara się zapewnić szacunek wobec każdej osoby ludzkiej, co – jak podkreślił – „jest ważniejsze nawet od zaawansowania i wysokiego poziomu pod względem medycznym i technicznym”.

Powiedział o swoim doświadczeniu kliniki, która nauczyła go personalizmu w medycynie. Jako uczeń dr. Francesca Crucittiego, który był chirurgiem św. Jana Pawła II, miał wielokrotnie okazję spotykać się z polskim papieżem, co zawsze było wielkim przeżyciem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Przybyłem tutaj, przyciągnięty ogromną sławą, jaką cieszył się Uniwersytet i Poliklinika, z nadzieją, że dobrze nauczę się medycyny. Stopniowo byłem coraz bardziej włączany w tzw. atmosferę «zasad» w stosunku do osoby ludzkiej. Naznaczyło to całą moją karierę, od czasów studenckich, aż do bycia dziekanem. To była cudowna podróż życia, nie tylko zawodowa – powiedział Bellantone. – Miałem szczęście asystować u boku mojego nauczyciela podczas niektórych zabiegów św. Jana Pawła II, i mogłem spędzić długie chwile przy tej niezwykłej postaci. Jego stosunek do cierpienia był jak niezwykła podróż, która urzekła nas wszystkich. Dla całej kliniki był to kamień milowy, który doprowadził nas do coraz większego zrozumienia, że nawet w cierpieniu mogą zatriumfować podstawowe wartości duchowe”.

Jak dodał, „pandemia była dramatycznym wyzwaniem, które zrewolucjonizowało szpital, ale pozwoliło też na refleksję na temat wartości, która wcześniej wydawała się nie do pomyślenia”. Podkreślił także rolę młodych lekarzy i studentów zaangażowanych we wdrożenie koniecznych zmian w klinice by przygotować warunki dla pacjentów covidowych. „Wszyscy w naszej klinice, ale przede wszystkim nasi młodzi lekarze i studenci zareagowali w niezwykły sposób i sprawili, że klinika w ciągu kilku tygodni zmieniła swoją strukturę i część szpitala zostało przeznaczonych do leczenia chorych na COVID-19. Największą satysfakcją było zawsze skuteczne leczenie tych pacjentów, oraz wielkie uznanie dla człowieczeństwa chorych” – zaznaczył Bellantone.

Papież Franciszek przybędzie, by odprawić Mszę jutro przed południem. Poliklinika Gemelli jest szpitalem naukowym i dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie, który obchodzi w tym roku stulecie swojego istnienia. W 1961 r. papież Jan XXIII zainaugurował działalność Wydziału Medycyny i Chirurgii. W klinice wielokrotnym pacjentem był św. Jan Paweł II.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-04 16:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Anioł Pański

Do radykalnego zaangażowania w przygodę świętości, jaką jest poszukiwanie w życiu prawdziwego skarbu wezwał Papież Franciszek. W rozważaniu przed południową modlitwą „Anioł Pański” komentował dwie ewangeliczne przypowieści, w których królestwo niebieskie przyrównane jest do skarbu ukrytego w roli i do drogocennej perły.

Więcej ...

Jest decyzja o przeniesieniu sędzi TK Krystyny Pawłowicz w stan spoczynku

2025-07-02 11:23
Krystyna Pawłowicz

Adrian Grycuk/pl.wikipedia.org

Krystyna Pawłowicz

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło uchwałę o przeniesieniu w stan spoczynku sędzi TK Krystyny Pawłowicz z dniem 5 grudnia br. - wynika z pisma, do którego w środę dotarła Polska Agencja Prasowa.

Więcej ...

Pierwszy belgijski „biskup trapista” przechodzi na emeryturę. Jego nominacja była małą sensacją

2025-07-02 12:47
Zakon Trapistów

Adobe Stock

Zakon Trapistów

Biskup Gandawy Lode Van Hecke przechodzi na emeryturę. Papież Leon XIV przyjął jego rezygnację 30 czerwca. 75-letni Van Hecke był pierwszym w historii Kościoła Belgii mnichem trapistą, który został mianowany biskupem. Jego nominacja była małą sensacją. Kierował diecezją Gandawy od początku 2020 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Policjanci znaleźli ciało poszukiwanego sprawcy...

Wiadomości

Policjanci znaleźli ciało poszukiwanego sprawcy...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką