Reklama

Polityka

Maląg o spotkaniu ze Spiegel: Będziemy rozmawiać o tym, jak Europa Zachodnia może pomóc ukraińskim uchodźcom

Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg na spotkaniu z federalną minister rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży Niemiec, Anną Spiegel

PAP

Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg na spotkaniu z federalną minister rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży Niemiec, Anną Spiegel

Będziemy rozmawiać, w jaki sposób państwa Europy Zachodniej, w tym Niemcy, mogą się włączyć w skuteczną pomoc dla ukraińskich uchodźców - powiedziała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg przed spotkaniem z federalną minister rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży Niemiec, Anną Spiegel.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematem piątkowych rozmów była sytuacja kobiet i dzieci z Ukrainy, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w Polsce.

Jak powiedziała przed spotkaniem minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, rozmowa dotyczyć będzie przede wszystkim przyjęcia przez Polskę obywateli Ukrainy. "Przede wszystkim chcemy pokazać jak Polska od samego początku, od 24 lutego, otworzyła swoje granice, swoje serca, jak to wsparcie systemowe, kompleksowe jest zorganizowane" - powiedziała. Przypominała, że granice do tej pory przekroczyło ponad 2,5 mln obywateli Ukrainy. "Tutaj znajdują schronienie, wsparcie" - wskazała. Zaznaczyła, że "wsparcie to realizuje razem rząd, samorządy, organizacje pozarządowe i wszyscy Polacy".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podała, że wprowadzono takie rozwiązania, które przede wszystkim na 18 miesięcy legalizują pobyt obywateli Ukrainy w Polsce z pełnym dostępem do pracy. Poinformowała, że numery PESEL wydano już 800 tys. obywatelom Ukrainy, a blisko 50 tys. obywateli Ukrainy podjęło w Polsce prace.

Wskazała, że Polska, która jest krajem graniczącym z Ukrainą, udziela wsparcia humanitarnego, zarówno w Polsce, jak i na terenie Ukrainy. Dlatego - jak mówiła Maląg - ona i wiceminister Barbara Socha chętnie porozmawiają z minister federalną Niemiec na temat "solidarności przede wszystkim państw Unii Europejskiej we wsparciu uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, przed reżimem Putina".

"Dzisiaj widzimy bestialskie mordowanie obywateli Ukrainy. Jesteśmy w XXI wieku, w centrum Europy, i nie możemy patrzeć jak nasi przyjaciele z Ukrainy są mordowani, nie możemy tylko wygłaszać deklaracji wsparcia, ale to konkretne wsparcie musi być czynione. Polska stara się tego wsparcia udzielać" - powiedziała szefowa MRiPS.

"Na pewno będziemy dzisiaj rozmawiać na ten temat, w jaki sposób konkretny państwa Europy Zachodniej, w tym Niemcy mogą się włączyć w to, byśmy razem realizowali skuteczną pomoc. Sankcje, które są wprowadzane działają, ale wiemy, że te sankcje muszą być ostrzejsze, takie żeby rzeczywiście Rosja odczuła gospodarczo, odczuła społecznie tą sytuację, która wywołała na arenie międzynarodowej" - zaznaczyła. Podkreśliła, że nie może być zgody na takie traktowanie drugiego człowieka, jak Rosja traktuje Ukraińców.

Reklama

Federalna minister rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży Niemiec Anna Spiegel powiedziała, że przyjazd do Polski był dla niej bardzo ważny. "Chciałabym porozmawiać z panią minister o tych wielkich rzeczach, jakie robi Polska od 24 lutego, przyjmując kobiety i dzieci, które zostały zmuszone po prostu do ucieczki" - mówiła.

Wyraziła wdzięczność Polsce za "niewyobrażalne działania i prace" na rzecz kobiet i dzieci z Ukrainy. "Przyjechałam do Polski również po to, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób Niemcy mogą w tym pomóc" - dodała.

Zaakcentowała, że ważnym tematem rozmów będą kwestie związane z przyjmowaniem uchodźców, w szczególności dzieci sierot, które znajdowały się w ukraińskich domach dziecka. Zapewniła, że Niemcy będą chciały pomóc w tej kwestii i na pewno będzie ważny temat rozmów z szefową MRiPS.

Spiegel przekazała, że w sobotę pojedzie do Stalowej Woli i Lublina. "Będziemy chcieli zobaczyć, jak wygląda przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. (...) My z kolei, Niemcy, chcemy zobaczyć, w jaki sposób możemy was w tym wspierać" - zaznaczyła.

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,573 mln osób - poinformowała w piątek rano Straż Graniczna. W czwartek funkcjonariusze odprawili 23,5 tys. podróżnych, a w piątek do godziny 7 rano - 6,8 tys. osób. W czwartek wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker przekazał w Polsat News, że z szacunków wynika, iż w Polsce przebywa ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. 96 proc. z nich to kobiety z dziećmi.(PAP)

Reklama

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Szymon Zdziebłowski

dsr/ szz/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

2022-04-08 18:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Kościół przyjął w mionionym roku ponad 27 tys. uchodźców

Archiwum Wspólnoty Sant’Egidio

Ponad 5000 parafii we Włoszech - kraju, który przez długi czas był najbardziej dotknięty masowym napływem uchodźców - włączyło się od września ub.r. do stycznia br. do akcji pomagania im.

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów