Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Jezus żyje i chce działać w moim i twoim życiu

Karol Porwich/Niedziela

– Kościół będzie piękny, jeśli tej nocy odnowimy naszą miłość do niego – powiedział bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej w personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– W Wigilię Paschalną my, ludzie wierzący, przychodzimy do grobu Jezusa, żeby się zanurzyć w Jego śmierć – wskazał w homilii.

Nawiązując do historii narodu wybranego, przypomniał, co się może zdarzyć, kiedy człowiek przestaje słuchać Boga i sprzedaje się bożkom. – Przecież te wszystkie wojny, cierpienia, tragedie, niewole to wszystko spadło na lud, bo przestali słuchać Pana i zaczęli słuchać siebie – przestrzegał biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że „zmartwychwstanie to nie jest ekshumacja zwłok”. – My tej nocy chcemy sobie przypominać zmartwychwstanie Pana nie na zasadzie wspominania wielkiego cudu, że jakiś wyjątkowy człowiek umarł, a potem powstał z martwych 2 tys. lat temu. My tu przyszliśmy, żeby zaświadczyć i sobie przypomnieć, że Jezus żyje, że działa i że chce działać w moim i twoim życiu, że chce tobie dać życie i to nie byle jakie życie, ale życie Boże. To jest zanurzenie się w śmierć – wyjaśnił bp Przybylski.

Zwrócił uwagę, że Wigilia Paschalna od samego początku była nazywana nocą chrztu Kościoła. – Przy grobie zmartwychwstałego Pana powstaje Kościół, wspólnota. Nawet jeśli ktoś indywidualnie biegnie do grobu, to zaraz idzie do uczniów. Tam się rodzi Kościół, wspólnota i tak jak chrzczeni byliśmy w pojedynkę, tak dzisiaj mamy ten chrzest przyjąć razem jako Kościół – kontynuował.

Reklama

Biskup wezwał, aby odnowić chrzest, przez który „weszliśmy do wspólnoty ludzi wierzących”. – Bardzo trzeba nam w tych czasach odnowić rzeczywistość Kościoła, odnowić rozumienie, czym jest ten Kościół, odnowić swoją wiarę w Kościół, odnowić swoją miłość do Kościoła – podkreślił.

Zachęcił również, aby pomyśleć o Kościele pozytywnie w kontekście tego, ile każdy z nas łaski w nim otrzymuje. – Święte rzeczy dostajemy w Kościele – stwierdził bp Przybylski. Dodał, że doświadczenie pandemii i związane z nią limity w świątyniach może były potrzebne, „żebyśmy zobaczyli dziś piękno Kościoła”. Przyznał, że „Kościół potrafi mieć piękną twarz”, wskazując na domy rekolekcyjne i plebanie, gdzie przyjmowani są uchodźcy z Ukrainy. – Kościół będzie piękny, jeśli tej nocy odnowimy naszą miłość do niego – powiedział biskup.

Wyjaśnił, że zanurzyć Kościół w śmierć Jezusa, „to sprawić, żeby mniej zajmował się sobą, a bardziej Jezusem, żeby nie był światowy, ale cały Jezusowy”.

Zauważył, że Polska przyjęła chrzest w Wielką Sobotę, co ma też znaczenie społeczne i polityczne. – Na czym będziemy budować ten świat, Polskę? Na zanurzeniu się w śmierć Jezusa czy na jakiejś pustce, ludzkich pomysłach, ekonomii, polityce? – pytał.

Biskup Przybylski porównał Kościół do światła, czyli strumienia pojedynczych cząsteczek, które muszą świecić. – To jest tajemnica Kościoła. Nie wystarczy, że świecę ja czy ty. Musimy to zrobić razem, aby dać strumień łaski, bo ciemności tego świata są za wielkie, żebyśmy pokonali je w pojedynkę. Bądźcie takim Kościołem – zakończył.

Na Wigilię Paschalną złożyły się: liturgia światła, liturgia słowa, liturgia chrzcielna, podczas której do wspólnoty Kościoła został włączony Jonasz Jan, oraz liturgia eucharystyczna. Celebrację zakończyła procesja rezurekcyjna.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2022-04-17 00:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: Na ile nasza wiara jest autentyczna?

Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Pierwszy belgijski „biskup trapista” przechodzi na emeryturę. Jego nominacja była małą sensacją

2025-07-02 12:47
Zakon Trapistów

Adobe Stock

Zakon Trapistów

Biskup Gandawy Lode Van Hecke przechodzi na emeryturę. Papież Leon XIV przyjął jego rezygnację 30 czerwca. 75-letni Van Hecke był pierwszym w historii Kościoła Belgii mnichem trapistą, który został mianowany biskupem. Jego nominacja była małą sensacją. Kierował diecezją Gandawy od początku 2020 roku.

Więcej ...

Papież wspomina kardynała Dri: hojny pasterz, wzór miłosierdzia

2025-07-02 17:42

Vatican Media

W telegramie kondolencyjnym podpisanym przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina, Leon XIV przypomina świadectwo życia i wiary argentyńskiego kapucyna o. Luisa Pascuala Dri, z którym papież Franciszek był głęboko związany, a który zmarł 30 czerwca w wieku 98 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja...

Wiadomości

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja...

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką