Reklama

Abp Depo: nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego

Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

- Nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego - powiedział abp Wacław Depo, który 21 maja przewodniczył Mszy świętej w kościele św. Mikołaja w Wysokiej koło Szydłowca. Tego dnia obchodzony był jubileusz 150. rocznicy budowy kościoła. W trakcie uroczystości został poświęcony nowy ołtarz i obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Obecny kościół budowany był w latach 1872 – 1875, natomiast sama parafia istnieje już od XIV wieku. Po liturgii w koncertem wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Depo mówił o trwającym od ponad 30 lat procesie tzw. prywatyzacji wiary, który nastąpił na skutek zamierzonej fali ośmieszania religii w życiu społecznym. - A więc to nie pandemia nas podzieliła, ale zgoda na zło. Dlatego tym bardziej trzeba przeżywać i ukazywać osobistą i wspólnotową więź z Bogiem. Nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego – mówił ksiądz arcybiskup.

Dalej mówił, że „sama wiedza o Bogu i Ewangelii nie wystarczy, bo tego mogą nauczyć się nawet ateiści”. - I tak się dzieje. Ci, którzy kończyli chrześcijańskie uczelnie, dzisiaj są ateuszami mówiąc, że religia chrześcijańską jest najbardziej amoralną religią świata. Doświadczamy tego dzisiaj mocno. Ludzie, którzy sprzeciwiają się Bogu i cytują Ewangelię - wybiórczo – mówią jaki powinien być Kościół. Oni stają w miejsce Chrystusa i określają nasze normy życia i to nieraz osobistego i intymnego, jak życie w rodzinie i małżeństwie – zauważył metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że „wspólnota Kościoła Chrystusa, niezależnie od miejsca zgromadzenia jest naszym wspólnym domem, gdzie każdy ma swoje miejsce, niezależnie od tego, skąd przybywa i kim jest”.

Na koniec abp Depo w kontekście trwającej wojny w Ukrainie mówił, że „nie tylko Europa, ale i Polska znajduje się obecnie w stadium wielkich wyzwań”. Mówił, że „Bóg jest z tymi, którzy tam cierpią i umierają na krzyżu Chrystusa”. Zachęcał, abyśmy umieli się upomnieć, że „nasza religia nie jest rodzajem ideologii, która chce poprzez manipulację zdobyć władze nad ludźmi”. - Ona jest i była więzią z Bogiem – zakończył abp Wacław Depo.

Parafia w Wysokiej, przygotowując się do obchodów, sprowadziła do świątyni relikwie św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny Kowalskiej i błogosławionego ks. Michała Sopoćki oraz patrona parafii św. Mikołaja biskupa.

Reklama

Historię kościoła przybliżył proboszcz parafii ks. Arkadiusz Bieniek. - Nasza parafia ma prawie 700 lat. Obecny kościół, który stoi na wzgórzu, został zbudowany z kamienia. Poprzednie obiekty sakralne były wykonane z drewna. Nasz kościół został zbudowany z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Michała Bartyzela - powiedział ks. Arkadiusz Bieniek.

Komitet budowy kościoła powstał w 1871 roku. Należeli do niego włościanie, którzy mieszkali na terenie parafii. W maju tego roku do Wysokiej przybył ks. bp Józef Michał Juszyński i poświęcił kamień węgielny. Mury świątyni zostały ukończone w 1872 roku. W marcu dwa lata później ks. kanonik Aleksander Malanowicz, proboszcz z Szydłowca poświęcił nowy kościół. W wyposażenie świątyni włączyli się miejscowi dziedzice.

W uroczystości udział wzięli m.in. posłowie: Agnieszka Górska, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk, poseł Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk oraz starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i burmistrz Szydłowca Artur Ludew.

Podziel się:

Oceń:

+7 0
2022-05-21 23:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo w Wielki Piątek: Krzyż jest prawdziwym zwierciadłem naszej wiary

Marian Sztajner

„Słowa o Męce, śmierci i progu zmartwychwstania to nie jest poemat napisany ręką ludzką, ale to jest historia Syna Bożego, który wszedł w świat, nie po to tylko, żeby być razem z nami, by być jednym z nas, z wyjątkiem grzechu, ale żeby siebie Samego dać w ofierze za nas” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Więcej ...

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

2024-07-03 07:30
Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Matka Boża cały czas czuwa nad naszym narodem. Jest z nami, a Jej łzy pokazują, że nie jesteśmy samotni w naszym cierpieniu – w 75. rocznicę Cudu lubelskiego mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL.

Więcej ...

Z wakacyjnego kajaka do łodzi Piotrowej - jak ks. Wojtyła został biskupem

2024-07-04 16:55

wikipedia

4 lipca 1958 r. ks. Karol Wojtyła został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa. Decyzję papieża Piusa XII przekazał 38-letniemu wówczas kapłanowi Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, który ściągnął go do Warszawy ze spływu kajakowego po Mazurach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Wiara

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Św. Elżbieta Portugalska

Święci i błogosławieni

Św. Elżbieta Portugalska

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...