Reklama

Wiadomości

Kobiety coraz częściej nadużywają alkoholu

jenny dowining/ Foter/CC-BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Coraz większym problemem społecznym staje się nadużywanie alkoholu przez kobiety – zauważa bp Tadeusz Bronakowski, powołując się na oficjalne statystyki. Delegat Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości zwraca uwagę, iż najbardziej zagrożone uzależnieniem są obecnie kobiety młode, wykształcone, dobrze sytuowane mieszkanki dużych miast. W ostatnią niedzielę karnawału, która w tym roku przypada 2 marca, Kościół w Polsce rozpocznie 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku towarzyszy mu hasło „Kochająca matka zawsze trzeźwa”.

Bp Bronakowski podkreśla rolę matek w ochronie trzeźwości polskich rodzin, ale zauważa jednocześnie że wiele kobiet cierpi przez alkohol, zwłaszcza te, których mężowie są uzależnieni. – Matki cierpią podwójnie, odczuwając jednocześnie swój ból, ale też ból i strach o dzieci. Drżą o to, co może wydarzyć się w ich życiu a takie życie często przynosi współuzależnienie – dodaje biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwraca też uwagę na cierpienie kobiet z powodu uzależnienia ich synów. Próbują one na różne sposoby ocalić własne dziecko od spowodowanej alkoholem choroby, zniszczenia życia czy nawet śmierci.

Reklama

Delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości podkreśla, iże po alkohol sięga coraz więcej matek. – Niestety, to przyzwyczajenie do uciekania w alkohol od stresu, nadmiaru obowiązków, szybkiego tempa życia, często przekłada się także na negatywne zachowania w trakcie ciąży i karmienia piersią – zauważa bp Bronakowski. – Kobieta, która jest w ciąży lub karmi piersią, bezwzględnie nie może pić alkoholu. Nawet najmniejsza jego ilość stanowi bardzo poważne zagrożenie dla dziecka – przestrzega.

W Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu nie chcemy skupiać się jedynie na tym co złe. Prosimy o zaangażowanie w zmianę sytuacji, o zaangażowanie w codzienne budowanie nowej kultury trzeźwości – podkreśla delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości. Szczególnie zachęca matki, aby wychowywały dzieci w trzeźwości. – Takie wychowanie zawsze zaczyna się od osobistego świadectwa, od pokazywania dzieciom świata w taki sposób, aby nigdy nie musiały szukać radości, chwilowej satysfakcji w alkoholu – wskazuje.

Zdaniem bp. Bronakowskiego, rolą matek jest także stawianie dzieciom wymagań. – Nie można tolerować sytuacji, w której dziecko zaczyna sięgać po alkohol. Nie można tego bagatelizować. Alkoholikiem nie zostaje się nagle. To właśnie jedno piwo czy drink w wieku kilkunastu lat często jest pierwszym krokiem na szlaku, który kończy się przegranym, zmarnowanym życiem i cierpieniem – przestrzega biskup, dodając, że o alkoholizmie i mechanizmach jego powstawania wiemy już tak wiele, że nie możemy pozwalać dzieciom eksperymentować.

Biskup delegat KEP wskazuje też na ogromną rolę ojców i innych członków rodziny w wychowaniu, ale ponieważ w ubiegłym roku refleksja w kontekście apostolstwa trzeźwości była poświęcona ojcom, w tym roku na pierwszym jej planie są matki.

- Państwo musi wspierać rodzinę, a nie środowiska i ideologie, które jej szkodzą. W trzeźwych rodzinach tworzy się przyszłość i dobrobyt narodu. Kto tego nie rozumie i nie potrafi tej prawdy uwzględnić w działaniach instytucji państwowych i samorządowych, nie powinien sprawować odpowiedzialnych funkcji – uważa bp Bronakowski.

W Polsce Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się zwyczajowo w ostatnią niedzielę karnawału. Jest to nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych. W wielu parafiach w ostatnie dni karnawału organizuje się tzw. 40-godzinne nabożeństwa eucharystyczne. Obecnie jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty, w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. W kościołach wystawiane są parafialne księgi trzeźwości, do których parafianie wpisują swoje deklaracje abstynencji. Pomocą w przygotowaniu nabożeństw ekspiacyjnych za grzech pijaństwa oraz oprawy liturgii w czasie obchodów Tygodnia służy specjalnie opracowane Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2014.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-26 07:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ojciec – świadek wiary i trzeźwości

Włostów: składanie deklaracji abstynenckich

Ks. Dariusz Woźniczka

Włostów: składanie deklaracji abstynenckich

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się modlić w konkretnej sprawie?

2025-07-25 09:40

Mat.prasowy

Opowiadam o wydarzeniach, które nie mieszczą się w logice, a jednak naprawdę się wydarzyły. Osoba, po ciężkim wypadku - została uzdrowiona. Kobieta, która całe życie żyła w ciemności, aż… przeczytała jedno zdanie. Kapłan, który szedł przez piekło wojny, by odprawić Mszę. Kolejny raz przekonajmy się, że modlitwa to nie ostatnia deska ratunku — to pierwsza linia frontu.

Więcej ...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia